Kościół św. Marka w Makarskiej – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , ,

Kościół św. Marka to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych w Makarskiej. Znajduje się on w samym centrum miasta, na Starym Mieście, i zachwyca swoją architekturą oraz bogatą historią. To idealne miejsce dla osób, które interesują się sztuką i architekturą, a także dla turystów, którzy pragną poznać historię niezwykłego kraju, jakim jest Chorwacja.

W kościele znajdują się liczne relikwie świętych, takie jak kawałki kości czy fragmenty odzieży. Część z nich pochodzi z czasów rzymskich i bizantyjskich, co dodaje kościołowi jeszcze większej wartości historycznej. Oprócz relikwii kościół św. Marka pełnił także ważną rolę w życiu mieszkańców Makarskiej. Odprawia się w nim msze święte, chrzty oraz inne uroczystości religijne. W kościele św. Marka odbywają się również koncerty organowe, co przyciąga turystów z całego świata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia kościoła św. Marka w Makarskiej

Kościół św. Marka w Makarskiej ma długą i interesującą historię. Pierwszy kościół na tym miejscu powstał w XIV wieku, jednak w XVI wieku został zniszczony przez tureckie wojska. W 1700 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła, który miał być bardziej imponujący i przestronny niż poprzedni. Budowę kościoła prowadzili najznakomitsi mistrzowie i artyści z Dalmacji i Włoch. Główny ołtarz został wykonany przez mistrza rzeźby z Wenecji, a wiele elementów dekoracyjnych, takich jak mozaiki i freski, wykonywano przez artystów z Dubrownika.

W kościele można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki. Wśród nich jest m.in. obraz Matki Boskiej Różańcowej, który został wykonany w XVIII wieku przez włoskiego artystę. Na uwagę zasługuje również rzeźba św. Marka, która znajduje się na głównym ołtarzu. W czasie swojej długiej historii kościół św. Marka był kilkukrotnie przebudowywany i odnawiany. W 1962 roku kościół przeszedł gruntowną renowację, która przywróciła mu jego pierwotny blask i piękno.

Architektura Kościoła św. Marka

Architektura kościoła św. Marka w Makarskiej jest niezwykle imponująca i uderza swoim pięknem i okazałością. Kościół reprezentuje styl barokowy, który był bardzo popularny w Chorwacji w XVII wieku. Budowla składa się z jednej nawy, z licznymi kaplicami, które zostały dodane w późniejszym okresie. Wnętrze kościoła jest przestronne i jasne, a także cała budowla jest utrzymana w jasnych kolorach, co dodaje jej elegancji i lekkości.

Fasada kościoła jest szczególnie piękna i ozdobiona jest licznymi elementami dekoracyjnymi. W centrum fasady znajduje się duży portal, który prowadzi do wnętrza kościoła. Po obu stronach portalu znajdują się pary kolumn z dekoracyjnymi rzeźbami aniołów, a nad nimi umieszczono rzeźby świętych. Główna wieża kościoła jest wyjątkowo imponująca, a także zdobią ją liczne ornamenty i rzeźby. Wieża ma około 50 metrów wysokości i stanowi jedną z najwyższych budowli w Makarskiej. Na szczycie wieży znajduje się duży krzyż, który dodaje jej też większego majestatu.

Wnętrze kościoła również jest piękne, tak samo, jak zewnętrzna fasada. Wnętrze jest bogato zdobione freskami, mozaikami i rzeźbami. Na uwagę zasługuje również pięknie zdobiony sufit, który jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w kościele św. Marka.

Co warto zobaczyć w Kościele św. Marka?

Kościół św. Marka w Makarskiej to miejsce, które zachwyca turystów swoim pięknem i bogactwem. Wnętrze kościoła zdobią piękne freski i rzeźby, które prezentują sceny z życia Jezusa, a także apostołów. Warto zwrócić uwagę na cudownie zdobione ołtarze, które są jednymi z najpiękniejszych w całej Chorwacji. Z kolei w narożnikach kościoła znajdują się kaplice, w których przechowywane są relikwie świętych. Turystom na pewno spodoba się również widok na miasto, który rozciąga się z wieży kościoła.

Gdzie znajduje się kościół św. Marka w Makarskiej?

Kościół św. Marka znajduje się w centrum Makarskiej, na ulicy Obala Kralja Tomislava. Znajduje się on w odległości kilku minut spacerem od plaży oraz innych atrakcji turystycznych, co czyni go idealnym miejscem dla turystów, którzy chcą zwiedzić miasto.

Zobacz również nasz tekst o zwiedzaniu Półwyspu św. Piotra w Makarskiej!

Poprzedni

Zwiedzanie Fort Lovrijenac (Twierdzy Św. Wawrzyńca) w Dubrowniku

Deptak Marmontova w Splicie

Następny

Dodaj komentarz