Kościół św. Chryzogona (Chrysogonusa) w Zadarze

, Tagi , , , , , , , ,

Zadar to piękne miasto położone w Chorwacji, które ma długą i zarazem bogatą historię. Znajdują się tu: port handlowy i rybacki, stocznia oraz port lotniczy. W samym centrum miasta znajduje się romański kościół św. Chryzogona (Chrysogonusa), który jest jednym z najcenniejszych zabytków związanych z historią tego miasta. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kościół św. Chryzogona w Zadarze – zwiedzanie

Kościół św. Chryzogona jest niewątpliwie jednym z najważniejszych zabytków sakralnych w Dalmacji oraz jednym z najważniejszych przykładów sztuki romańskiej w Europie. Kościół zbudowano w XI wieku na miejscu wcześniejszej budowli sakralnej. Wówczas świątynia zastąpiła kościół św. Antoniego Pustelnika i jest jedyną zachowaną częścią dużego średniowiecznego opactwa benedyktyńskiego. Jest to jednonawowa budowla z transeptem i apsydą. Fasada kościoła jest ozdobiona licznymi płaskorzeźbami. Wnętrze kościoła jest równie piękne jak jego zewnętrzna fasada. Wszystkie ściany i sufity ozdobiono freskami, które przedstawiają sceny z życia św. Chryzogona oraz innych świętych.

W kościele można zobaczyć wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. Jednym z najważniejszych jest ołtarz główny, który został wykonany w XVIII wieku. Ołtarz jest wykonany z marmuru i ozdobiony jest rzeźbami aniołów oraz scenami z życia Jezusa. W kościele znajduje się również wiele innych ołtarzy, rzeźb i obrazów, które są przykładem piękna sztuki sakralnej. Jednym z największych skarbów kościoła jest relikwiarz św. Chryzogona. Relikwiarz jest wykonany z miedzi i złota i ozdobiony jest licznymi kamieniami szlachetnymi. Wewnątrz relikwiarza znajdują się szczątki świętego Chryzogona, patrona miasta Zadar. Podczas zwiedzania kościoła warto zwrócić uwagę na liczne detale architektoniczne, takie jak kolumny, łuki i portal. Te detale są przykładem piękna sztuki romańskiej i świadczą o umiejętnościach i talentach artystów, którzy pracowali nad budową kościoła.

Jak wygląda wnętrze Kościoła św. Chryzogona

Wchodząc do kościoła, od razu rzuca się w oczy imponująca apsyda zbudowana z białych kamieni. Wnętrze kościoła zachwyca swoją prostotą, a jednocześnie bogactwem detali architektonicznych. Wysokie kolumny podtrzymujące sklepienie przyciągają uwagę swoją elegancją i harmonią. Zwiedzanie kościoła św. Chryzogona to nie tylko okazja do podziwiania piękna sztuki sakralnej, ale także do odkrycia historii miasta Zadar. Kościół jest bowiem jednym z najważniejszych zabytków związanych z historią miasta i jego kultury. Dlatego warto zatrzymać się na chwilę i posłuchać historii, jakie skrywa ten piękny kościół.

Kościół św. Chryzogona jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także służy jako sala koncertowa. Koncerty w tym miejscu to wyjątkowe wydarzenia, podczas których można też usłyszeć utwory wykonane na historycznych instrumentach. Wizyta w romańskim kościele to nie tylko okazja do podziwiania piękna architektury i sztuki, ale także do zanurzenia się w historii Zadaru i Chorwacji. Kościół ten to bowiem nie tylko jeden z najcenniejszych zabytków miasta, ale także ważne miejsce związane z religią i kulturą regionu. Jeśli planujesz wizytę w Zadarze, koniecznie zarezerwuj czas na zwiedzenie kościoła św. Chryzogona. To niezapomniane doświadczenie dla miłośników historii, sztuki i architektury.

Kościół św. Szymona w Dalmacji

Będąc na wczasach w regionie Dalmacji, warto także odwiedzić Kościół św. Szymona, gdzie znajdują się szczątki św. Symeona, jednego z czterech świętych patrona Zadaru. Zwłoki przechowywano w sarkofagu zaprojektowanym przez Francesca da Milano pod koniec XIV wieku. Na trumnie cedrowej znajdują się też pozłacane płaskorzeźby przedstawiające życie świętego oraz jego kopię Capella dell’Arena z Padwy we Włoszech. Również w kościele znajduje się pięknie zdobiony ołtarz zawierający Dziewica i święci. W chorwackiej Dalmacji, a szczególnie w mieście Zadar jest wiele ciekawych zabytków, jaki i atrakcji do obejrzenia. Jednym z takich must have na pewno, jest Kościół św. Chryzogona, piękna romańska budowla, z niesamowitą architekturą, wystrojem ołtarzu, freskami, malowniczą prostotą oraz zarazem bogactwem.

Koniecznie sprawdź także nasz artykuł o zwiedzaniu Katedry św. Anastazji w Zadarze!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku – co warto wiedzieć?

Rejs na Wyspy Elafickie z Dubrownika – zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz