Kościół Chrystusa Króla w Selca na wyspie Brač

, Tagi , , , , ,

Selca, jest niewielką miejscowością turystyczną, leżącą na wschodnim krańcu wyspy Brač, w której z łatwością znajdziemy tani nocleg, restauracje, bary z chorwackim menu, a także sklepy. Selca leży na wysokości 114 metrów n.p.m i od morza dzieli ją zaledwie 1 km. W niewielkiej odległości od niej znajdują się też miasteczka Povlja i Sumartin. Kamienisto-betonowe plaże oraz żwirowe zatoczki, rozciągają się wzdłuż wybrzeża i stanowią część dzielnic turystycznych Selcy, jakimi są Puntinak i Ruzmarin. W Selca dominują domy z białego kamienia, który wydobywa się tam od wieków. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Tradycja kamieniarska i katedra wyspy Brač

Selca, słynie z wielowiekowej tradycji kamieniarskiej, czego dowodem może być kościół Chrystusa Króla. To wolnostojąca nieruchomość, która dominuje swoją wielkością nad okolicą i swoim frontem, zakończonym dzwonnicą, skierowana jest w południową stronę. Wybudowano na miejskim rynku w miejscu, w którym wcześniej stał kościół Matki Bożej z Miraski. Stary kościół czcił za swoich czasów słowiańskich apostołów Cyryla i Metodego. Ich rzeźby obecne są także w architekturze kościoła Chrystusa Króla. Do jego budowy, doszło w 1919 roku, a osobą odpowiedzialną za projekt kościoła Chrystusa Króla, był austriacki architekt pochodzący z Linzu, Adolf Schlaufa.

Kamień węgielny położono w 1921 roku, a budowę nowego kościoła przerwano. Prace wznowiono w 1940 roku i trwały one do 1955 roku, kiedy to ukończono dzwonnicę i udekorowano wnętrze budynku. Co ciekawe, prace dekoratorskie wnętrza kościoła Chrystusa Króla, trwają do dziś dnia. Kościół jest duży i bardzo reprezentacyjny wobec najbliższej mu okolicy. W całości, zbudowany został z drobno ciosanych, kamiennych bloków, które połączono wąskimi mostkami. Z punktu widzenia architektury oraz jako rodzaj budynku sakralnego, został on uznany za rzadkości w budownictwie XX wieku.

Kościół Chrystusa Króla w Selca jest kościołem parafialnym. Ze względu na swój monumentalny kształt i piękny styl architektoniczny, nazywa się go katedrą Brač. Elementem, zwracającym natychmiastową uwagę osób odwiedzających, jest jego dzwonnica, tworząca jednocześnie przednią część zabytkowego budynku. 45-metrowa wieża, jest najwyższą dzwonnicą na całej wyspie Brač. Wybudowano ją w stylu neoromańskim, z kamienia wydobytego na wyspie. Wieża posiada czworoboczny dach, który zakończono krzyżem i ozdobiono piękną, kamienną rozetą w kształcie koła. 

Kościół Chrystusa Króla w Selca – architektura

Budową kościoła zajmowali się chłopscy murarze i miejscowi kamieniarze, a materiał na budowę dostarczono z kamieniołomu znajdującego się nieopodal kościoła św. Mikołaja. Dolna część kondygnacji dzwonnicy kościoła Chrystusa Króla tworzy tzw. biforium, czyli podzielone na dwie części okna, które dzieli od siebie kolumna. Natomiast górna części kondygnacji to triforium, okna przedzielone kolumnami na trzy części. Neoromański styl, dostrzeżemy w podziale bazyliki na trzy nawy oraz znakomite dodatki w postaci kolumn i transeptu. Środkową nawę, zakończono półkolistą apsydą, a nawy boczne, apsydami z inskrypcjami.

Nawę główną oraz transept pokrywa dwuspadowy dach, a nawy boczne, wykończono dachem pojedynczym z hełmem. Do wnętrza kościoła Chrystusa Króla, prowadzą trzy wejścia. Będąc już w środku budynku, dostrzec możemy, że boczne nawy przesklepiono krzyżowo. Nad wejściami do kościoła, znajdują się półkoliste lunety z kamienną różą. Natomiast wejście główne, jest bogato profilowane, schodkowe. Sam jego szczyt zakończono reliefem z motywem roślinnym. Co więcej, nad drzwiami, znajduje się luneta z płaskorzeźbą św. Justyny.

Wewnątrz kościoła, na głównym ołtarza, znajduje się rzeźba Chrystusa Króla, ufundowana przez Ivana Mestrovicia. Fasadę budynku zakończono szczytem, poniżej którego usytuowano ciąg ślepych, wiszących arkad. Na terenie całej miejscowości Selca, znajdziemy także mnóstwo rzeźb, popiersi oraz posągów znanych osobistości historycznych.

Sprawdź również inny wpis na naszej stronie, w którym opisaliśmy szkołę rzeźby w kamieniu w Pučišća na Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Spacer po Narodni Trg Pjaca w Splicie

Zwiedzanie Starego Portu w Dubrowniku

Następny

Dodaj komentarz