Kolejka linowa w Dubrowniku na wzgórze Srđ

, Tagi , , ,

Dubrownik jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Chorwacji, świadczy o tym nie tylko wspaniałe stare miasto z zabytkową zabudową i wybrzeże pełne gorących plaż. Jedną z najciekawszych atrakcji tego słonecznego miasta jest gondolowa kolejka linowa na Srđ, wzgórze wznoszące się tuż za murami miasta będące fragmentem malowniczego pasma Alp Dynarskich. Dubrovnik Cable Car kursuje przez cały rok, więc można z niej skorzystać nawet poza sezonem wakacyjnym. Gdzie dokładnie się znajduje i w jaki sposób można się na nią dostać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wzgórze Srđ – najlepszy punkt widokowy w Dubrowniku

Wczasy w Dubrowniku nie muszą się kończyć na leniwych spacerach ulicami miasta i godzinach spędzanych na plaży. Podczas pobytu warto choć jeden dzień poświęcić na bardziej aktywne atrakcje. Jedną z nich jest możliwość odwiedzenia wzgórza Srđ, które wznosi się tuż za miastem i jest najlepszym punktem widokowym w Dubrowniku. Srđ jest tak naprawdę płaskowyżem, ma wysokość 412 metrów n.p.m. i jest częścią Alp Dynarskich otaczających Dubrownik od strony lądu. Nazwa wzgórza pochodzi od imienia Świętego Sergiusza, rzymskiego żołnierza i pierwszego patrona miasta.

Z tego na pozór niewysokiego szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na miasto i całą okolicę. Zobaczymy również zbocza skał poprzeplatane soczystą, śródziemnomorską roślinnością. Ten zielony obszar był dawniej nazywany przez miejscowych Dubravą, co w lokalnym dialekcie oznaczało „las” i dało początek obecnej nazwie miasta. Idealną porą na wycieczkę jest późne popołudnie, można wtedy dodatkowo obejrzeć zachodzące słońce, a po zachodzie rozświetlony Dubrownik.

Kolejka linowa na szczyt na Srđ

Jednym z najciekawszych sposobów dotarcia na szczyt wzgórza jest przejażdżka kolejką linową. Sama w sobie jest już ona nie lada atrakcją. Dubrovnik Cable Car to kolej linowa zbudowana w 1969 roku, która w czasie powstania była pierwszą i jedyną na wybrzeżu Adriatyku. Każda z jej dwóch zamkniętych kabin jest w stanie zmieścić około 30 pasażerów. Trasa kolejki ma nieco ponad 778 metrów i pokonuje się ją w zaledwie 4 minuty. Krótka podróż na szczyt wzgórza daje możliwość podziwiania zapierających dech w piersiach widoków na Stare Miasto w Dubrowniku. Można też podziwiać kilometry starożytnych murów miejskich oraz taflę turkusowego Morza Adriatyckiego.

W pogodny dzień można dostrzec nawet majaczące w oddali Wyspy Elafickie oraz leżącą nieopodal bezludną Wyspę Lokrum. Nazywana jest ona przeklętą wyspą, na której znajduje się rezerwat przyrody.Panoramawidziana ze wzgórza Srđ jestjednymz najczęściej fotografowanych miejsc w Chorwacji. Po przeciwnej stronie wybrzeża widać granicę z Bośnią i Hercegowiną. Zobaczymy też dalsze pasma gór wznoszące się na terenie sąsiedniej Czarnogóry aż do granicy z Albanią.

Restauracja na wzgórzu SrđGórna stacja kolejki posiada kilka tarasów, z których można podziwiać wspaniałe widoki. Przy stacji znajduje się też urocza restauracja o nazwie Panorama. Z jej słonecznego tarasu również można podziwiać panoramę miasta i wybrzeże. W menu restauracji znajdują się wszystkie flagowe dania kuchni śródziemnomorskiej, a także aromatyczna kawa oraz pyszne, domowe ciasta i desery. Do posiłku warto zamówić z karty jedno z wyśmienitych, lokalnych win. Na szczycie Srđ nie brakuje też miejsca z możliwością zakupu pamiątek i to pamiątek nie byle jakich. Można tu np. własnoręcznie wybić replikę monety Ragusan, czyli dawnej srebrnej monety emitowanej i używanej w Republice Dubrownika.

Zabytki na wzgórzu Srđ


W centralnym miejscu na szczycie góry stoi wielki kamienny krzyż, następca zniszczonego, drewnianego krzyża wzniesionego w 1900 rocznicę ukrzyżowania Chrystusa. Tuż obok stoi doskonale zachowana, zabytkowa budowla obronna pochodząca z czasów wojen napoleońskich. XIX-wieczny Fort Imperial nazywany jest też fortem cesarskim lub twierdzą Srđ. Wewnątrz zabytkowej budowli z 1812 roku znajduje się obecnie wystawa zorganizowana przez Muzeum Historii Współczesnej. Ekspozycja obejmuje zbiory dotyczące oblężenia Dubrownika w czasach wojny domowej, która toczyła się w Chorwacji w latach 1991-1995. Są wśród nich oryginalne dokumenty, fotografie artystyczne i dokumentalne. Zobaczymy także fragmenty uzbrojenia, miny i materiały wybuchowe, wojenne flagi oraz autentyczne fotografie i materiały wideo. Wstęp do muzeum kosztuje jedynie kilkanaście kun. Mury twierdzy to kolejne miejsce umożliwiające obserwacje panoramy miasta i wybrzeża.

Jak dotrzeć do Dubrovnik Cable Car?

Aby dojechać do kolejki, trzeba opuścić mury starego miasta. Znajduje się ona około 1,5 kilometra od centrum miasta. Istnieje kilka sposobów na dostanie się do dolnej stacji kolejki linowej, zarówno z terenu starego miasta w Dubrowniku, jak i spoza miasta. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z taksówki lub komunikacji miejskiej (autobus nr 8). Kolejne dwie możliwości to spacer jedną z pieszych tras. Pierwsza rozpoczyna się przy bramie Pile, a początkiem drugiej jest brama Ploče. W obu przypadkach spacer wzdłuż murów miasta trwa od kilku do kilkunastu minut. Trasa jest przyjemna i prowadzi chodnikiem oraz częściowo schodkami.

Trzeci sposób to również piesza wycieczka, tym razem nieco krótsza, ale też bardziej wymagająca. Trasa prowadzi stromymi schodkami ze Stradun, czyli głównej ulicy starego miasta, w kierunku bramy Buža. Aby dotrzeć do kolejki spoza Dubrownika, najlepiej zaplanować przejazd Magistralą Adriatycką (droga nr S8) i wjechać do miasta od południowej strony. Kolej działa przez cały rok, różnią się jedynie godziny kursowania, w sezonie wakacyjnym kolejka kursuje od 9:00 do północy.

Ile kosztuje bilet na Dubrovnik Cable Car?

Przejażdżka kolejką jest dość kosztowną atrakcją, szczególnie jeśli z wycieczki ma skorzystać kilka osób. Bilet dla osoby dorosłej to koszt 200 kun w obie strony i 110 kun w jedną stronę. Bilet dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat kosztuje 50 kun w dwie strony i 30 kun w jedną stronę, dla najmłodszych dzieci w wieku poniżej 4 lat obie opcje są bezpłatne (1 kuna to równowartość 0,6 złotego). Bilety na kolejkę można kupić stacjonarnie w kilku punktach na terenie miasta lub bezpośrednio przed wycieczką, kasy znajdują się przy obu jej stacjach. Są też dostępne online na oficjalnej stronie Dubrovnik Cable Car.

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże na Wyspie Pag

Najpiękniejsze plaże na wyspie Mljet

Następny

Dodaj komentarz