Klasztor Franciszkański i Benedyktynów w mieście Hvar

Tagi , , , , , , , , , ,

Hvar jest wyspą położoną na Adriatyku, u południowego wybrzeża Chorwacji. Długość tej czwartej co do wielkości chorwackiej wyspy wynosi prawie 70 km, ale jest ona dość wąska. Jej szerokość waha się od czterech do dziesięciu kilometrów. Granicą wyspy Hvar jest na północy Hvarski kanał, a na południu kanały Korculanski, Neretvanski i Šcedrovski. Na wyspie przeważa krajobraz górzysty. Z lądu na wyspę można przepłynąć promem z portu w Dubrowniku lub Splicie. Na wyspie można przemieszczać się lokalnymi autobusami.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zabytki na wyspie Hvar

Hvar uznaje się za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Zabytków jest tutaj całkiem sporo. Najbardziej znany to Twierdza Hiszpańska Spanjola. Powstała najprawdopodobniej w XVI wieku. Warto tam podejść, gdyż z góry rozciągają się oszałamiające widoki na miasteczko, morze, pływające po nim żaglówki i widoczne na horyzoncie wysepki.

Klasztor franciszkański w Hvar

Klasztor znajduje się nad samym morzem, w pobliżu plaży Lucica, na południowo-wschodnim krańcu miasta Hvar. Od głównego placu miasta można do niego dojść nadmorską promenadą. Wysoka dzwonnica, zabudowania klasztorne i otaczające je mury widać z daleka. Klasztor zbudowano pod koniec XV wieku w stylu renesansowym. Budowa trwała zaledwie cztery lata! Klasztor był wówczas ostoją i miejscem odpoczynku dla żeglarzy. Dzwonnica dobudowana została w wieku XVI.

Wśród zabudowań klasztornych wyróżnia się kościół Matki Boskiej Miłościwej, zbudowany zaraz po ukończeniu prac nad budynkami klasztoru. Portal kościoła został też ozdobiony rzeźbą Madonny z dzieciątkiem. Wewnątrz podziwiać można piękny ołtarz z tryptykiem wykonanym przez Francesco Santacroce. W kościele znajduje się też grób pochodzącego z Hvaru chorwackiego poety, Hanibala Lucicia. We wnętrzu kościoła uwagę przyciągają również dwa ołtarze Leandro Bassano.

Zwiedzanie klasztoru na wyspie Hvar

Na dziedziniec klasztorny można wejść za darmo. Warto skorzystać i obejrzeć przepiękne renesansowe krużganki. Płatne jest natomiast wejście do muzeum, które znajduje się w zabudowaniach klasztornych. W muzeum zgromadzono obrazy, stare księgi i stare monety, sprzęt liturgiczny oraz inne zabytkowe przedmioty. Warto zwrócić uwagę na Atlas Ptolemeusza z XVI wieku. W muzeum można obejrzeć m.in. obraz „Ostatnia wieczerza”  malarza religijnego, Mate Ponzoniego Poncuna. Klasztor jest też udostępniony zwiedzającym codziennie z wyjątkiem niedziel. Przechadzając się po klasztornym ogrodzie, nie wolno przegapić cyprysu, który ma aż sto lat!. Latem organizuje się również we wnętrzu kościoła koncerty muzyki poważnej, akustyka jest tutaj doskonała.

W klasztorze franciszkanów uwagę turystów przyciąga też wyrzeźbiony z drewna skrzydlaty smok. Przybył ponoć z dziobu statku w czasie bitwy pod Lepanto w 1571 roku. Była to jedna z najkrwawszych bitew na morzu, a zakończyła się zwycięstwem chrześcijan nad Imperium Osmańskim.

Klasztor benedyktynów na wyspie Hvar

Pierwsze opactwo benedyktyńskie założone zostało na Hvar w XII wieku. Na jego pozostałościach zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku Katedrę świętego Stefana. Dziś budynek katedry wznosi się na głównym placu miasta.

Klasztor benedyktynów znajduje się w centrum Hvaru, największego miasta i stolicy wyspy. Zabytek stanowi część pałacu Hanibala Lucica, poety i dramatopisarza urodzonego w Hvarze. Klasztor słynie przede wszystkim ze zbioru unikalnych koronek hvarskich, a także ikon i obrazów powstałych od XVI do XVIII wieku.

Koronki benedyktyńskie

Koronki wykonywane są z agawy przez siostry benedyktynki. Każda koronka jest unikatowa, zaprojektowana przez wykonującą ją siostrę. Są to prawdziwe dzieła sztuki. Siostry benedyktynki zgodnie ze złożonymi ślubami nie opuszczają klasztoru, ale ich dzieła znane są na całym świecie. W 2009 roku hvarskie koronki wpisano na listę światowego dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Pomnik modlitwy człowieka w Hvar

Klasztor benedyktynów ma także piękne otoczenie, a plac to doskonałe miejsce odpoczynku. Pomnik zatopionego w modlitwie człowieka, zwracającego oczy ku niebu, znajduje się na placu klasztoru benedyktynów w Hvarze.

Miasto Hvar jest miejscem niezwykle ciekawym dla turystów, posiada stary port i wyjątkowej urody starówkę. Wzrok przyciąga także gmach teatru miejskiego. To najstarszy w Europie teatr. Wokół rynku znajdują się restauracje, a także liczne kawiarnie. Można pozwiedzać, wypocząć i z pewnością też dobrze zjeść. Idealne miejsce na urlop!

Zobacz również nasz artykuł o innym zabytku wartym uwagi, jak wygląda zwiedzanie Katedry św. Szczepana na wyspie Hvar?

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Włoska Wenecja w Splicie, czyli Trg Republike

Wycieczka na górę Sveti Jure (góra Świętego Jerzego) – Makarska, Chorwacja

Następny

Dodaj komentarz