Klasztor franciszkanów w Makarskiej – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , , ,

Klasztor franciszkanów w Makarskiej znajduje się w centrum miasta, w malowniczej zatoce otoczonej przez góry i Morze Adriatyckie. Z zewnątrz, klasztor prezentuje się bardzo pięknie dzięki swojemu klasycznemu stylowi i białej fasadzie, a wewnątrz znajdują się cenne zabytki i dzieła sztuki. Co warto o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Klasztoru Franciszkanów w Makarskiej

Klasztor franciszkanów w Makarskiej założono w XVII wieku. Wcześniej na miejscu tym istniał klasztor benedyktyński, ale został zniszczony podczas najazdów tureckich. W 1614 roku franciszkanie zostali zaproszeni do Makarskiej przez władze miasta. Rozpoczęli budowę klasztoru, który stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym w regionie. Na przestrzeni wieków klasztor kilkukrotnie przebudowywano i rozbudowywano, a w XVIII wieku powstała kaplica Matki Boskiej Lourdzkiej.

W czasie II wojny światowej klasztor był centrum ruchu oporu przeciwko okupantom włoskim i niemieckim. Mnisi pomagali ukrywać i przeprowadzać ludzi przez granicę. Po wojnie klasztor odrestaurowano i ponownie stał się ważnym centrum kultury i edukacji. W latach 70. XX wieku w klasztorze powstała szkoła dla dzieci i młodzieży oraz biblioteka. W 1980 roku otwarto Muzeum Fra Jure Radića. Dzisiaj klasztor jest jednym z najważniejszych zabytków Makarskiej i cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Oprócz muzeum klasztor oferuje także wiele innych atrakcji, takich jak klasztorny ogród, wspaniałe widoki na Morze Adriatyckie i pobliskie góry, a także liczne koncerty i wystawy sztuki.

Architektura klasztoru franciszkanów w Makarskiej

Klasztor franciszkanów w Makarskiej jest przykładem barokowej architektury. Zbudowano go na wzgórzu nad miastem, co zapewnia mu wspaniałe widoki na okolicę i Morze Adriatyckie. Główny budynek klasztoru składa się z kilku części, w tym kościoła, klasztoru i krużganków. Kościół klasztorny jest ozdobiony wieloma malowidłami i rzeźbami, a jego wnętrze zdobią też piękne freski i ołtarze. Jednym z najcenniejszych elementów kościoła jest barokowy ołtarz główny, który wykonano z drewna dębowego i pokryty złotem. Na ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Lourdzkiej, który jest celem wielu pielgrzymek.

Klasztor franciszkański w Makarskiej jest również znany ze swojego ogrodu, który został założony w XVII wieku. Ogród jest pełen egzotycznych roślin, drzew i krzewów, a wśród nich można znaleźć wiele endemitów i gatunków rzadkich. Ogród klasztorny otwarto dla zwiedzających. Stanowi wspaniałe miejsce do relaksu i odpoczynku. Krużganki klasztorne to kolejna ważna część architektury klasztoru. Składają się one z serii kolumn i łuków, które tworzą zadaszone przejścia wokół dziedzińca. Krużganki ozdobiono licznymi malowidłami i rzeźbami, a ich spokojna atmosfera i piękny wystrój przyciągają wielu turystów.

Widoki z klasztoru franciszkanów

Klasztor franciszkanów w Makarskiej, ze względu na swoje położenie, oferuje piękne widoki zarówno na morze, jak i na góry. Z klasztornego ogrodu i tarasu rozciąga się widok na Rivierę Makarską, a także na pobliskie wyspy i góry Biokovo. W okolicy znajdują się także malownicze zatoczki, które można podziwiać z okien klasztoru.

Jednym z najbardziej znanych punktów widokowych w pobliżu klasztoru jest góra Sveti Jure (1762 m n.p.m.) w parku narodowym Biokovo, z której rozciąga się widok na całą Makarską, a także okoliczne miasta. Na szczyt Sveti Jure prowadzi także jedna z najpiękniejszych dróg w Chorwacji, tzw. Biokovo Skywalk, która oferuje piękne widoki na okolicę.

Ciekawostki

  • Klasztor franciszkanów w Makarskiej posiada bibliotekę, w której znajdują się cenne księgi i manuskrypty pochodzące z różnych epok. Wśród nich znajduje się także jedna z najstarszych korespondencji chorwackiej, pochodząca z XVIII wieku.
  • Na terenie klasztoru znajduje się muzeum, w którym można zobaczyć liczne eksponaty, m.in. meble, obrazy, rzeźby, zabytkowe naczynia i narzędzia rolnicze. W muzeum znajduje się także ekspozycja poświęcona historii franciszkanów i ich działalności w regionie.
  • Klasztor jest popularnym miejscem pielgrzymek, a w szczególności kaplica Matki Boskiej z Lourdes, w której znajduje się posąg Matki Boskiej oraz relikwie św. Franciszka z Asyżu.
  • W klasztorze znajduje się ogród botaniczny, który jest jednym z najstarszych na Bałkanach. Ogród założono w XVIII wieku i posiada około 300 gatunków roślin, w tym wiele endemitów, czyli roślin występujących tylko na tym terenie.
  • Klasztor franciszkanów w Makarskiej odgrywa ważną rolę w życiu religijnym i kulturalnym miasta. W klasztorze organizowano liczne wydarzenia, m.in. koncerty, wystawy i spotkania kulturalne, a także nabożeństwa i ceremonie religijne.

Makarska ma jeszcze wiele innych wartych odkrycia zabytków. Zapoznaj się z naszym tekstem, w którym opisaliśmy Kościół św. Marka w Makarskiej – jak wygląda zwiedzanie?

Najlepsze hotele w Makarska

Poprzedni

Z wizytą w Korita na wyspie Mljet – historia i piękno kościoła św. Wita

Spacerem po Starym Mieście w Makarska

Następny

Dodaj komentarz