Kiedy jechać do Dalmacji w Chorwacji?

, , Tagi , , ,

Chorwacja jest jednym z tych krajów, które turyści z Polski obierają za najczęstszy cel wakacyjnych wyjazdów. Co więcej, w ślad za nimi idą także turyści z całego świata, którzy do Chorwacji zjeżdżają co roku coraz tłumniej. Bez wątpienia jednym z powodów jest Dalmacja, czyli jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych regionów kraju. Mało kto jednak wie, że jest to kraina historyczna, która choć w większości znajduje się w Chorwacji, obejmuje również swoim terenem niewielki skrawek Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Co więcej, kraina ta została podzielona na trzy regiony: Dalmację Północną, Środkową i Południową. Jednak to, co najbardziej interesuje większość turystów, to pogoda, jaka panuje tam w poszczególnych sezonach. Tak więc kiedy najlepiej wybrać się do Dalmacji?

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Dalmacji Północnej

Dalmacja Północna, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje północne tereny Chorwacji, a kojarzyć ją można przede wszystkim z malowniczego i niezwykle rozrywkowego miasta Zadar. Jaką pogodą mogą cieszyć się mieszkańcy w poszczególnych okresach roku?

Zima w Dalmacji Północnej

Zima w tym rejonie Dalmacji obejmuje zwykle okres od grudnia do lutego. Jest to oczywiście okres najzimniejszy w ciągu całego roku. Warto w tym momencie przyjrzeć się wykresom temperaturowym, które w styczniu pokazują, że średnia temperatura w Dalmacji Północnej wynosi jedynie 7 stopni Celsjusza, a w lutym i grudniu odpowiednio 8 i 9 stopni Celsjusza. Jasno można więc wywnioskować, że nie jest to pogoda zachęcająco do podróżowania.

Wiosna w Dalmacji Północnej

Z teoretycznego punktu widzenia wiosna w Dalmacji Północnej obejmuje okres od marca do maja, jednak temperatury w maju są już dość wysokie. Średnio w marcu turyści mogą spodziewać się, że termometry będą pokazywać około 12 stopni Celsjusza, a w kwietniu zaś 14 stopni Celsjusza. Wspomniany już miesiąc maj, który zachęca średnią temperaturą na poziomie 21 stopni Celsjusza, jest również uznawany za symboliczny początek lata.

Lato w Dalmacji Północnej

Lato w Dalmacji Północnej to chyba jeden z lepszych okresów na podróż do tego regionu. Trwa ono średnio od połowy maja aż do połowy września. Wówczas temperatury zgodnie pokazują od 24 do nawet 27 stopni Celsjusza. Jest to jeden z najsłoneczniejszych okresów w Dalmacji Północnej, który z pewnością zachęca do odwiedzenia tego regionu, a także zażywania kąpieli w morskich wodach, gdyż temperatura wody u wybrzeży Dalmacji Północnej utrzymuje się w lecie na poziomie około 22 stopni Celsjusza.

Jesień w Dalmacji Północnej

Jesień jest najkrótszym okresem, który obejmuje połowę września, a także październik i listopad. Zwykle temperatury w tym okresie wahają się od 18 do 11 stopni Celsjusza. Występuje również dość duża ilość opadów i silne podmuchy wiatru.

Pogoda w Dalmacji Środkowej

Region Dalmacji Środkowej jest jednym z najchętniej wybieranych rejonów przez turystów z Polski. Głównym i najbardziej znany miastem jest Split. Niemniej jednak jak przedstawia się pogoda i temperatura w Dalmacji Środkowej w poszczególnych okresach?

Zima w Dalmacji Środkowej

Obejmuje okres od grudnia do lutego. W tym okresie zdecydowanie podróże nie będą należały do najbardziej przyjemnych. Okazuje się, że zarówno w styczniu, jak i lutym temperatury utrzymują się na poziomie 9 stopni Celsjusza, zaś w grudniu termometry pokazują już około 10 stopni Celsjusza. W tym okresie występują również niezwykle silne podmuchy wiatru.

Wiosna w Dalmacji Środkowej

Pod względem temperaturowym przedstawia się niezwykle podobnie do opisu temperatur przy okazji Dalmacji Północnej. Niemniej jednak zauważalną różnicę widać w kwietniu, kiedy to termometry zgodnie pokazują około 18 stopni Celsjusza.

Lato w Dalmacji Środkowej

Ten okres w Dalmacji Środkowej należy do jednych z najcieplejszych. Obejmuje on okres od połowy maja do połowy września. Najwyższych temperatur turyści mogą spodziewać się w lipcu, kiedy to termometry pokazują aż 28 stopni Celsjusza, zaś w sierpniu będzie to 27 stopni Celsjusza. Woda również zachęca do kąpieli, gdyż jej temperatury utrzymują się zgodnie na poziomie 25 stopni Celsjusza.

Jesień w Dalmacji Środkowej

To również najkrótszy okres obejmujący połowę września, październik i listopad. Zwykle jest to również okres dość dobry dla podróżnych, gdyż temperatury wahają się na poziomie 15-17 stopni Celsjusza.

Pogoda w Dalmacji Południowej

Dalmacja Południowa jest bez wątpienia najcieplejszym regionem w Chorwacji. Największym i najbardziej znanym miastem jest oczywiście rozrywkowy Dubrownik, znany z tego, że nigdy nie zasypia. Kiedy jest najlepszy moment na odwiedzenie Dalmacji Południowej?

Zima w Dalmacji Południowej

Rozpoczyna się ona w grudniu i trwa do lutego. Niemniej jednak termometry w każdym z tych miesięcy pokazują powyżej 10 stopni Celsjusza. Można spodziewać się dość gwałtownych opadów śniegu, które mogą zniechęcać do zwiedzania.

Wiosna w Dalmacji Południowej

Wiosna to okres, który w Dalmacji Południowej rozpoczyna się już w marcu i trwa do maja. Wówczas termometry pokazują nieco wyższe wartości – w marcu, kwietniu i maju odpowiednio jest to 14, 16 i 21 stopni Celsjusza. Bez wątpienia osoby, które niestety nie mogą cieszyć się urlopem w lecie, mogą odwiedzić Dalmacją Południową właśnie w tych miesiącach.

Lato w Dalmacji Południowej

To jeden z najdłuższych i najbardziej słonecznych okresów w ciągu całego roku. Rozpoczyna się ono od maja i podobnie jak w przypadku Dalmacji Środkowej, trwa aż do połowy września. Najwyższe temperatury panują w lipcu i sierpniu, gdzie termometry odpowiednio wskazują 29 i nawet 30 stopni Celsjusza. W czerwcu i w pierwszej połowie września turyści mogą zaś spodziewać się temperatur rzędu 23 i 21 stopni Celsjusza. Temperatura wody zaś utrzymuje się na zadowalającym poziomie 26 stopni Celsjusza przez całe lato.

Jesień w Dalmacji Południowej

To najkrótszy, a jednocześnie najbardziej deszczowy okres w roku. Obejmuj on połowę września, październik oraz listopad, gdzie termometry pokazują odpowiednio 20, 18 i 16 stopni Celsjusza. Jeśli turystom nie przeszkadzają silne opady deszczu, to w tym okresie również spokojnie mogą oni odwiedzić Dalmację Południową.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje i wczasy na wyspie Losinj – hotele, zwiedzanie, plaże

Jakie są najpiękniejsze plaże w Dalmacji

Następny

Dodaj komentarz