Katedra św. Szczepana w Hvar – zwiedzanie, co musisz wiedzieć?

, Tagi , , , , , ,

 Chorwacja to piękny kraj przyciągający co roku setki turystów. Szczególną popularnością cieszą się miasta położone nad samym Morzem Adriatyckim. Podłużne wyspy, ustawione równolegle do lądu tworzą wyjątkową, wakacyjną scenerię. Linia brzegowa jest bardzo zróżnicowana, ale większość chorwackich plaż jest kamienista lub żwirowa. Malownicze widoki, gwarancja ciepłej pogody, śródziemnomorska kuchnia oraz czyste plaże to bez wątpienia walory tego europejskiego państwa.

Chorwacja jednak ma do zaoferowania wiele więcej. Osoby lubiące aktywny wypoczynek z całą pewnością nie będą się nudzić. Park Narodowy Jezior Plitwickich (16 jezior krasowych połączonych ze sobą wodospadami), Dubrownik (Wzgórze Srd, Brama Pile Fontanna Onufrego), Split (Stare Miasto Split, Pałac Dioklecjana, Perystyl, Westybul) oraz liczne wyspy to miejsca warte zobaczenia. Wyspa Hvar, która uznana jest za jedną z piękniejszych wysp na świecie, od dawna zachwyca turystów swoją wyjątkowością.

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Hvar – lawendowa wyspa Dalmacji

 Jest czwartą co do rozmiaru chorwacką wyspą, którą cechuje górzyste ukształtowanie terenu. Długość wyspy to 68 km a szerokość dochodzi jedynie do 10,5 km. Duże nasłonecznienie powoduje, że chętnych do zwiedzania jest wielu nie tylko latem. Hvar zwana jest ,,lawendową wyspą” ze względu na znajdujące się tam liczne pola lawendy.

Wyspa znana jest również z tego, że mieszczą się na niej najstarsze miasta Chorwacji takie jak Stari Grad, Jelsa, Vrboska oraz Hvar. To właśnie o tym ostatnim wielu powie, że jest miastem jak z bajki. Piękne widoki zapierające dech w piersiach oraz ustronne plaże leżące między sosnowymi lasami oddają piękno Hvaru. Jednak to nie wszystko, co proponuje miasto. Dla turystów Hvar może wydawać się miastem – zabytkiem. A to dlatego, że architekturę tworzyli tam znakomici i wyjątkowo zdolni, miejscowi oraz zagraniczni mistrzowie. Zabytki znajdujące się w mieście to między innymi teatr narodowy z 1612 roku (najstarszy w całej Europie), klasztor franciszkański, twierdza oraz katedra.

Katedra św. Szczepana w Hvarze

 Osoby odwiedzające Hvar z całą pewnością od razu zwrócą uwagę na dwie wysokie i zachwycające budowle. Pierwszą z nich jest Twierdza Fortica (Spanjola) będąca świetnym punktem widokowym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej i poznać wskazówki, zobacz nasz wpis o zwiedzaniu Fortecy (Spanjola) na Hvarze. Kolejnym, położonym nieco niżej gmachem jest Katedra św. Szczepana, która swoją nazwę zawdzięcza św. Szczepanowi – męczennikowi oraz patronowi diecezji i miasta. 

 Katedra znajduje się na głównym placu Hvarskiego Rynku, a zwiedzanie jej warto rozpocząć od zewnątrz. Budowla jest bez wątpienia niezwykła i cieszy oko odwiedzających. Swój urok zawdzięcza mieszaninie stylów: gotyckiemu, renesansowemu oraz barokowemu. Wybudowana została na fundamentach chrześcijańskiego kościoła z VI wieku. Katedrę wielokrotnie przebudowywano, a jej teraźniejszy wygląd utrzymuje się od przełomu XVII i XVIII wieku.

Należy zwrócić uwagę na liczne detale gmachu. Idealnym przykładem jest portal wejściowy, umiejscowiony w środkowej części fasady. Ma on kształt baldachimu, pod którym widnieje posąg św. Szczepana. Marmurowe ściany w kolorach beżu pięknie współgrają z lokalną architekturą. Wzrok przyciąga również konstrukcja barokowej dzwonnicy, którą wykonali mistrzowie chorwaccy Nikola i Marko Karlic.

Zwiedzanie Katedry św. Szczepana w Hvar

Wnętrze Katedry św. Szczepana zainteresuje turystów. W XVII wieku ołtarz centralny oraz ołtarze kaplic wykonali artyści weneccy. Jedną z ciekawostek jest fakt, że wewnątrz Katedry a dokładniej w kaplicy św. Krzyża skrywa się niewielki, gotycki krucyfiks. Legenda głosi, że 6 lutego 1950 roku w dzień świętej Doroty zaczął on krwawić. Skutkować to miało pojednaniem i pokutą mieszkańców Hvaru. We wnętrzu Katedry znajdują się również szczątki św. Prospera, które w XVII wieku przywiózł z Rzymu biskup Ivan Andreis.

 Katedra św. Szczepana w Hvar uznawana jest za wizytówkę miasta, a zwiedzanie jej jest darmowe. Warto zajrzeć też do pałacu biskupiego, który przylega do Katedry. Aktualnie znajduje się w nim muzeum, którego eksponatami jest biżuteria oraz naczynia kościelne, pochodzące z okresu średniowiecza. 

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Zwiedzanie Katedry św. Jakuba w Szybeniku

Zwiedzanie Złotej Bramy w Splicie – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz