Katedra św. Anastazji w Zadarze – zwiedzanie

, Tagi , , , , , , ,

Zadar jest miastem znajdującym się w Chorwacji. Jest to popularne miejsce wypoczynkowe dla turystów z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Włoch i nie tylko. Ten region kojarzy się z czystą wodą oraz rajskim klimatem wypoczynkowym. Katedra św Anastazji w Zadarze to miejsce, które musisz zobaczyć. W tym artykule dowiesz się też więcej na temat tego zabytku oraz w jaki sposób przebiega jej zwiedzanie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Katedra św Anastazji w Zadarze – najważniejsze informacje

Zanim rozpoczniesz zwiedzanie tego monumentu, zapoznaj się z podstawowymi informacjami. Jest to katedra rzymskokatolicka. Ma tytuł bazyliki mniejszej, nadany przez papieża ze względu na dużą wartość historyczną oraz duszpasterską. Katedra jest pod wezwaniem św. Anastazji męczennicy z Sirmium. Jej relikty w sarkofagu spoczywają w północnej części tego kościoła. Jest to największy tego typu obiekt w całej okolicy oraz jest główną siedzibą archidiecezji zadarskiej. 

Historia Katedry św. Anastazji

Jako patron pierwotnej bazyliki X wieku był święty Piotr. Pod przewodnictwem biskupa Donato diecezja przyjęła św. Anastazję z Sirmio, którą przyjęto na patronkę katedry. Donatus zamówił sarkofag dla jej szczątków. Dokumenty z X wieku potwierdzają ocenę cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII o bogatej dekoracji wewnątrz. Kościół w dużej mierze przebudowano w XI i XII wieku na polecenie Aleksandra VII oraz w 1177 r ponownie oficjalnie otwarto. W 1202 roku Zadar był oblegany przez Wenecjan i krzyżowców, a katedrę poważnie uszkodzono. Odbudowę kontynuowano w XIII wieku. Kościół ponownie poświęcono 27 maja 1285 roku, choć nowy budynek, wzorowany na kościele Santa Maria della Piazza w Ankonie, ukończono dopiero w 1324 roku.

Dolne i drugie piętro dzwonnicy dobudowano w 1452 r. Neoromańską wieżę ukończono dopiero w 1893 r. Już w 1867 r. zlokalizowano tu także kościół papieża Piusa IX i otrzymał rangę bazyliki mniejszej. Papież Jan Paweł II odwiedził ją 9 czerwca 2003 roku podczas jednej ze swoich ostatnich podróży zagranicznych.

Fasada oraz portal główny katedry

Fasada, ukończona w 1324 roku, charakteryzuje się toskańskim stylem romańskim. Dolna i masywniejsza część posiada trzy portale, których środek zdobi płaskorzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem, św. Chryzogona i Anastazję. Górna część fasady zakończona jest trójkątnym zwieńczeniem i ozdobiona czterema pasami lombardzkimi. Należą do nich duża rozeta romańska, a także mniejsza rozeta gotycka. Lewą stronę fasady zdobi figura lwa, a prawą rzeźbą byka, symbole ewangelistów Marka i Łukasza. W bogato zdobionym portalu głównym znajduje się płaskorzeźba z czterema apostołami. W lunecie portalu po lewej stronie znajduje się figura Agnus Dei, natomiast w pobliżu sklepienia przed portalem figury anioła San Gabriela i Matki Boskiej.

Nawy główne oraz boczne i ich symbolika

Bazylika ma wysoką nawę i dwie nawy, które mają tylko jedną trzecią szerokości i są oddzielone od niej rzędami kolumn. Powyżej i poniżej prezbiterium znajduje się XII-wieczna krypta. Chór posiada gotycką, wcześniej wielobarwną, 5-osobową stallę, wykonaną w 1432 r. przez wenecjanina Mateja Morozana na zlecenie Luca Turrianiego, czyli arcybiskupa Fermo.

Nad głównym ołtarzem, z XV-wiecznym ukrzyżowaniem i dwunastoma apostołami, znajduje się wczesnogotycka cyborium z 1322 roku obok siedziby arcybiskupa. W nawach bocznych jest więcej ołtarzy. W katedrze znajdują się również fragmenty średniowiecznych fresków. Kościół posiada sześcioboczną chrzcielnicę po południowej stronie katedry. Został zniszczony podczas bombardowania Zadaru 16 grudnia 1943 r. i odnowiony w 1989 r.

Podczas zwiedzania skup się na modlitwie oraz podziwiaj każdy szczegół tego szczególnego kościoła. Przez to, że to miejsce odwiedził Jan Paweł II, jest to cel wielu pielgrzymek. Katedra jest też bardzo bogato udekorowana, to jeden z piękniejszych obiektów religijnych na całym świecie. Warto się zastanowić, aby wziąć przewodnika, który posiada więcej cennych informacji oraz ciekawostek.

Zobacz również nasz wpis o zwiedzaniu Forum Romanum w Zadarze!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Stari Grad, najstarsze miasto Wyspy Hvar – zwiedzanie

Wypożyczalnie samochodów w Dubrowniku – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz