Kamienne rzeźby na wyspie Brač, Koloč – Nerežišća

Tagi , , , , , , , , , , ,

Brač to największa wyspa Dalmacji i raj dla turystów. Przyciąga pięknymi plażami, w tym jedną z najpopularniejszych w Chorwacji plaż – Zlatni Rat. Wyspie nie brakuje kameralnych miasteczek, cennych zabytków oraz uroków śródziemnomorskiego klimatu. Jednak od lat słynie ona z jeszcze jednego dobrodziejstwa – białego kamienia. To dzięki niemu wzniesiono takie cuda architektoniczne, jak : Pałac Dioklecjana w Splicie,  Katedrę św. Wawrzyńca w Trogirze, a nawet Parlament Wiedeński. Na wyspie Brač znajdziemy także wiele ciekawych rzeźb skalnych oraz śladów pracy i kultury kamieniarskiej

Kempingi Chorwacja
Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Formacja skalna Koloč, nieopodal Nerežišća

Właściwa nazwa tej formacji to Kolač, jednak w tutejszym dialekcie wymawia się ją jako Koloč, co oznacza ciastko i rzeczywiście, kształt tej niezwykłej skały może przywodzić na myśl okrągłe ciastko z dziurką. Cała formacja ma około 12 metrów wysokości, więc imponuje wielkością i robi wrażenie na turystach. Taki kształt skały uformował się pod wpływem działania erozji, spowodowanej siłami atmosferycznymi. Dziś Koloč pełni funkcję pomnika przyrody i przyciąga wielu podróżnych.

Jak dotrzeć do formacji skalnej Koloč?

Koloč znajduje się w odległości około 2 km od miasteczka Nerežišća. Dlatego przybywając tu samochodem, najlepiej zostawić pojazd w centrum Nerežišći, na placu świętego Piotra. Stamtąd łatwo dojść do formacji skalnej, kierując się tabliczkami informacyjnymi, naprowadzającymi na odpowiednią trasę. Oczywiście można podjechać troszkę dalej i zostawić samochód około 15 minut od celu, ale to kamienna i wyboista droga, więc spacer w tym miejscu może okazać się dużo przyjemniejszy. Warto pamiętać, że bliżej celu nie ma już parkingu, dlatego zostawienie auta tak, aby nie sprawiało trudności w przejeździe, może być nieco problematyczne. 

Kamieniołom Rasohe na wyspie Brač

Nieopodal miejscowości  Splitska, na północnej stronie wyspy Brač, znajduje się niezwykłe miejsce – rzymski kamieniołom. Już w III wieku rzymscy niewolnicy wydobywali tu biały kamień, a my możemy dziś podziwiać pozostałości miejsca ich pracy. Przejście od Splitska przez szlak kamieniołomu zajmuje około pół godziny. Trasa nie jest trudna, a warto przespacerować się wśród zieleni, mijając liczne bloki i ściany skalne. Pozwala wyobrazić sobie, z jak trudnym do współpracy surowcem musieli zmagać się niegdyś robotnicy. 

Relief Herkulesa – Brač

Stojąc tyłem do kamieniołomu, należy zwrócić się w lewa stronę – można dostrzec wówczas płaskorzeźbę Herkulesa. Relief stworzył najprawdopodobniej jeden z pracowników kamieniołomu, a jej powstanie datuje się na ten sam okres co wzniesienie pałacu Dioklecjana. Wizerunek Herkulesa miał wówczas dodawać sił, przynosić szczęście. Stanowił on swego rodzaju ochronę. Dziś relief jest trochę niewyraźny, wpływ warunków atmosferycznych i erozja kamienia doprowadziły do jego częściowego rozmycia w skale. Na pewno warto spojrzeć na niego, jako na ciekawostkę historyczną i znak minionych wieków zachowany w kamieniu. 

Szkoła rzeźbienia w kamieniu w Pučišća

Rzeźbienie w kamieniu to sztuka bardzo mocno pielęgnowana na wyspie Brač. W miejscowości Pučišća mieści się Szkoła Kamieniarska. Pierwsze kursy tej sztuki ruszyły ponad sto lat temu, bo w 1906 roku. Ponad stuletnia tradycja nauki tego rzemiosła, pielęgnowana jest do dziś. Klesarska Škola, czyli szkoła rzeźbienia w kamieniu, to dziś nowoczesna placówka, która z zewnątrz zachwyca klasycystycznym stylem, jednak wewnątrz na uczniów czekają najnowsze pomoce dydaktyczne, między innymi urządzenia techniczne, komputery, świetnie wyposażone warsztaty. 

Chociaż wyspa Brač kojarzy nam się obecnie głównie z wypoczynkiem, pięknymi widokami i śródziemnomorskim klimatem, to nie możemy zapominać o jej bogatej historii. Tradycja pracy z kamieniem sięga tu wielu wieków. Formacja skalna Koloč, kamieniołom Rasohe, czy eksponaty w Muzeum Wyspy Brač, przypominają nam o ciężkiej pracy przy obróbce kamienia, a także wyjątkowej sztuce rzeźbiarstwa. Warto poświęcić choć jeden dzień urlopu, aby przejść się trasą prowadząca do Koloč. Skała ta przypomina nam o potędze sił atmosferycznych i czasu, które potrafią formować w kamieniu niezwykłe kształty. 

 Jeśli zainteresowało cię kamieniarstwo na wyspie Brač, zobacz nasz tekst o szkole rzeźby w kamieniu w  Pučišća!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Twierdza św. Mikołaja i św. Michała w Szybeniku – zwiedzanie

Zwiedzanie miasta Sumartin na wyspie Brač

Następny

Dodaj komentarz