Jezioro Wielkie i Małe na wyspie Mljet – zwiedzanie

Tagi , , , , , , ,

Mljet, niewielka wyspa położona między Dubrownikiem a Korculą, jest urzekająco zielonym i najbardziej słonecznym miejscem na Adriatyku. „Zielona wyspa”, przepełniona śródziemnomorską roślinnością, ma jedynie 37 kilometrów długości i zaledwie 3 kilometry szerokości. Zachodnią część objęto ochroną i ustanowiono na niej Park Narodowy Mljet. Jest to miejsce cechujące się nie tylko unikatowym pięknem i ale i wyjątkową strukturą geologiczną. Dzika linia brzegowa wyspy zachwyca też pięknymi jaskiniami, urwiskami i małymi wysepkami. Woda wokół wyspy jest szmaragdowozielona i krystalicznie czysta. Do jej największych atrakcji zalicza się właśnie Malo i Veliko Jezero – czyli dwa słone jeziora. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dwa słone jeziora na wyspie Mljet

Pośród urzekająco pachnącego lasu, utworzonego przez majestatyczne dęby ostrolistne i sosny, znajduje się Veliko i Malo Jezero, skarby Parku Narodowego Mljet, położonego na wyspie, o tej samej nazwie. Wokół jeziora prowadzi 12-kilometrowy szlak turystyczny. Geneza zbiorników wiąże się z opadnięciem powierzchni lądu, które miało miejsce około dziesięć tysięcy lat temu. Spowodowało to wtargnięcie słonej wody do pierwotnie słodkowodnych zbiorników. Skutkiem czego było także uformowanie dwóch unikatowych jezior, mających wciąż kontakt z morzem i zasilanych słoną wodą Adriatyku. Jeziora cechuje też bardzo silny prąd pływowy, do niedawna wykorzystywany do napędzania młynów wodnych.

Powierzenia Małego jeziora to w przybliżeniu 24 hektary, a najgłębszy punkt znajduje się na 30 metrach. Jego wymiary to 750 m długości i 500 m szerokości, a linia brzegowa ciągnie się na długości 600 m. W kilku rejonach zbiornika zlokalizowane są złoża błota, któremu przypisywany jest zbawienny wpływ na schorzenia o charakterze zapalnym. Małe jezioro połączone jest 30-metrowym sztucznym kanałem, szerokim na 2,5 metra, z Wielkim jeziorem, którego powierzchnia to 145 metrów.

Klasztor św. Marii w Mljet

Obok kanału łączącego Wielkie jezioro z Małym, zlokalizowana jest urokliwa, rodzinna plaża. To miejsce wypadowe dla wycieczek łodzią po jeziorach i na wyspę, której główną atrakcją jest klasztor Sveti Marija. Klasztor, będący wspaniałym przykładem stylu romańskiego został erygowany w 1151 roku i przeznaczony na siedzibę dla benedyktynów. W czasach współczesnych klasztor zyskał zainteresowanie, gdyż prezydent Tito uczynił go swoją letnią rezydencją. Przy okazji dokonał aktu wandalizmu, a mianowicie wyburzył zabytkowy most, aby jego jacht mógł swobodnie pływać po jeziorach. Jednak Tito nie zagrzał długo miejsca w klasztorze i budynek rychło został przemianowany na hotel. System fortyfikacji chroni całość kompleksu klasztornego. Do niedawna turyści mogli spędzić noc w udostępnionych im celach mnichów.

Mljet – zwiedzanie Malo i Veliko

Do parku narodowego Mljet można dostać się wybierając jedną z opcji: katamaran z Dubrownika, prom z Prapratno lub katamaran ze Splitu. Park dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok. Wyprawę nad Małe i Duże jezioro można rozpocząć od zakupu biletu w Polace. Obejmuje transport do i z parku, jak również prom na wyspę klasztorną. Jeśli naszym celem jest zwiedzenie Dużego jeziora to mamy do wyboru dwie trasy. Pierwsza możliwość to piesza wędrówka leśnym szlakiem, biegnącym brzegiem jeziora. Drugą opcją jest utwardzana droga, leżąca wyżej i dalej od zbiornika wodnego.

Od leśnego szlaku odchodzi też wiele pomniejszych ścieżek prowadzących do urokliwych, zacisznych miejsc w pobliżu wody. Niejaki dyskomfort mogą spowodować kamieniste plaże, do zwiedzania których niezbędne jest właściwe obuwie. W wodach jezior toczy się bogate życie podwodne, można zaobserwować m.in. rozgwiazdy i wiele gatunków ryb. Przebycie szlaku okalającego Małe jezioro nie trwa więcej niż godzinę. Trasa prowadzi przez las, brzegiem zbiornika. Tu także plaże są kamieniste i nie zachęcają do leżakowania. Jako formę zwiedzania można wybrać także rowery, których wypożyczalnie znajdują się w miejscowościach Pomena, Polace i Mali Most. W jeziorach woda latem jest także przyjemnie ciepła i słona, dzięki połączeniu z Adriatykiem. 

W Mljet znajduje się jeszcze więcej wspaniałych, wartych zobaczenia rzeczy. Zobacz nasz wpis, w którym opisaliśmy, co warto zwiedzić w Parku Narodowym w Mljet!

Poprzedni

Wyspa Hvar – Brusje, stolica chorwackiej lawendy 

Zwiedzanie dzielnicy Nowe Miasto w Dubrowniku

Następny