Jesień w Dalmacji, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Tagi , , ,

Rejony Dalmacji stanowią największy obszar na terenie wybrzeża Morza Adriatyckiego i obejmują terytorium Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny i Czarnogóry. Dzięki swojemu położeniu i przyjemnemu klimatowi Dalmacja jest jednym z najcieplejszych regionów w tej części wybrzeża. Dlatego jest tak popularnym kierunkiem turystycznym. Czy warto odwiedzić Dalmację jesienią i jakiej pogody można się spodziewać?

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jesień w Dalmacji – klimat, pogoda i warunki atmosferyczne

W Dalmacji panuje przyjemny klimat śródziemnomorski, który jest łagodny i umiarkowanie ciepły. Charakteryzuje się ciepłym i słonecznym latem oraz bardzo łagodną zimą. Dzięki takim warunkom przez większość roku jest tu słoneczna pogoda i dodatnie temperatury oraz niewielkie prawdopodobieństwo opadów. Dotyczy to nawet najbardziej kapryśnego okresu w roku, czyli wiosny i jesieni.

Temperatury i pogoda w Dalmacji na jesień

Temperatury jesienią w Dalmacji są dużo wyższe od tych panujących w Polsce i wynoszą od 10 do nawet 25 stopni. We wrześniu tutejsze termometry pokazują od 18 do 25 stopni, w październiku od 14 do 21 stopni. W listopadzie między 10 a 17 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza jesienią nie różni się znacząco od tej z miesięcy letnich, ale wzrasta ilość dni deszczowych. We wrześniu jest to 7 dni, w październiku około 10, a w listopadzie nawet 16. Jest też znacznie mniej słońca. Lekkie zachmurzenie i brak upałów stwarzają idealne warunki do zwiedzania i pieszych wycieczek.

Prawdopodobieństwo opadów jest co prawda wyższe niż latem, ale wciąż jest to zaledwie kilka lub kilkanaście dni w ciągu miesiąca. We wrześniu można się spodziewać około 7 deszczowych dni, w październiku 10, a w listopadzie maksymalnie 16. Deszcze są tu często intensywne, ale najczęściej przelotne. Podobnie jak w Polsce, w Dalmacji mogą się zdarzyć pogodowe anomalie, więc warto nastawić się na zmiany pogody i odpowiednio przygotować. Nie tylko pod względem nastawienia i planów, ale także w kwestii garderoby.

Temperatury wody w Dalmacji na jesień

Tym, co najbardziej przyciąga turystów do Dalmacji, jest dostęp do ciepłego i krystalicznie czystego Morza Adriatyckiego. Panujący tu ciepły klimat śródziemnomorski pozwala na kąpiele w morzu przez większą część roku. Woda w morzu ma przyjemną temperaturę już od wczesnej wiosny i utrzymuje ją aż do jesieni. Temperatura wody jesienią od września do listopada osiąga wciąż poziom od 18 do nawet 22 stopni Celsjusza. Brak słońca może odbierać jednak chęć do spędzania czasu w wodzie i na plaży. Jesienią w Dalmacji może być też bardzo wietrznie, powodują to głównie powiewy wiatru od strony morza – ciepłe, ale silne. Nie jest to najlepszy czas na plażowanie, ale wiatr w połączeniu z dostępem do ciepłego morza tworzy idealne warunki do uprawiania wielu sportów wodnych, takich jak żeglowanie, windsurfing, kitesurfing czy parasailing.

Czy warto jechać do Dalmacji na jesień?

Jesienna podróż do Dalmacji to wciąż gwarancja przyjemnej pogody oraz dodatnich temperatur i choć istnieje niewielkie prawdopodobieństwo opadów, a niebo nie jest już tak bezchmurne jak latem, to daje możliwość ucieczki przez jesienną pluchą oraz spędzenia urlopu w ciepłym i słonecznym miejscu bez narażania się na męczące upały. Jesień to spokojny okres poza największym sezonem turystycznym. Dzięki temu nie tylko można uniknąć tłumów i łatwiej znaleźć miejsce noclegowe, ale i ceny są dużo niższe, więc podróż i pobyt w Dalmacji będą zdecydowanie tańsze. Jesienne miesiące to idealna pora na wycieczkę w rejony Dalmacji także z powodu tutejszych upraw winogron i winnic, w których właśnie jesienią zaczynają się zbiory winogron i początek produkcji wyśmienitych win – niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć całym proces ich powstawania na własne oczy. Jesień to także czas zbioru fig i oliwek, które zdążyły dojrzeć podczas słonecznych, letnich miesięcy i właśnie teraz mają najlepszy smak.

Istnieje jedna zasada, która obowiązuje w Dalmacji bez względu na porę roku: im dalej na południe, tym warunki pogodowe będą przyjemniejsze, a temperatury wyższe.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Plat – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Ceny w Dalmacji (Chorwacja) i koszty życia

Następny

Dodaj komentarz