Jedziesz do Dalmacji? Oto TOP 56 pytań i odpowiedzi

, , , Tagi , , , ,

Jedziesz do Dalmacji i zastanawiasz się co warto zobaczyć w tym przepięknym regionie Chorwacji? Poniżej przygotowaliśmy 56 pytań i odpowiedzi, z którymi warto się zapoznać przed wyjazdem na wakacje.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Spis treści

Varaždin

Co warto zobaczyć w drodze do Dalmacji?

Położony niedaleko Zagrzebia Varaždin jest doskonałym miejscem, aby zatrzymać się na przerwę w drodze do Dalmacji.  Varaždin nazywany także „Małym Wiedniem” oferuje piękną barokową architekturę, zamek, bogatą historię i urocze brukowane uliczki idealne do powolnych wędrówek. Varaždin posiada długą historię. Co ciekawe, w połowie XVIII wieku był stolicą Chorwacji.

Varaždin atrakcje

Obecnie Varaždin jest popularnym miejscem turystycznym leżącym w północno-wschodniej Chorwacji.  Jest to także doskonałe miejsce na nocleg w drodze na wybrzeże Chorwacji jeśli lubisz historię, kulturę, sztukę oraz zabytkową architekturę.

Piękny zamek w Varaždinie – Stari Grad (Stare Miasto), dosłownie mieścił w czasach swojej świetności całe miasto. Kamienna konstrukcja pochodzi z XII wieku, ale w XVI wieku przekształcono ją w zamek z murami, fosą i mostem zwodzonym.

Polecany artykuł: Najpopularniejsze wyspy Dalmacji, które koniecznie warto zwiedzić!

Pag

Gdzie leży wyspa Pag?

Wyspa Pag to chorwacka wyspa na Morzu Adriatyckim, która położona jest w pobliżu Zadaru, w Dalmacji. Pag ma długość 60 km i jest piątą co do wielkości wyspą w Chorwacji.

Z czego słynie wyspa Pag?

Wyspa słynie na całym świecie z produkcji wielokrotnie nagradzanych serów Paški sir, oliwy z oliwek i win. Pag słynie także z koronkarstwa – wielowiekowej tradycji zapoczątkowanej przez Benedyktynki z klasztoru św. Małgorzaty.

Czy warto jechać na Pag?

Oczywiście! Jest to jedna z najbardziej wyjątkowych wysp w Chorwacji. Charakteryzuje się małą ilością roślinności i drzew, przez co nazywana jest także „księżycową wyspą”.

Szybenik

Czy warto jechać do Szybenika?

Szybenik jest zdecydowanie wart odwiedzenia. To piękne miasto oferuje przepiękne widoki na morze i ma urocze stare miasto pełne kawiarni, restauracji, muzeów i fortec do zwiedzania.

Co warto zobaczyć w Szybeniku?

Katedra św. Jakuba powinna znaleźć się na szczycie listy atrakcji do zobaczenia w Szybeniku. Kopułę katedry można dostrzec z daleka, ponieważ dominuje ona w panoramie starego miasta. Z pewnością atrakcją jest także spacer po średniowiecznych uliczkach starego miasta w Szybeniku. Starówka jest mała, ale posiada wiele ciekawych zabytków. W Szybeniku znajdują się cztery twierdze, a mianowicie Twierdza Świętego Mikołaja, Twierdza Świętego Michała, Twierdza Świętego Jana i Twierdza Barone. Wszystkie oferują niesamowite widoki na okolicę i stare miasto w Szybeniku.

Gdzie najlepiej zaparkować w Szybeniku?

Szybenik posiada wiele miejsc parkingowych. Parkingi uliczne podzielono na cztery strefy, w których od 1 czerwca do 1 października pobierane są opłaty w wysokości od około 0,40 €/godz. do 2,00 €/godz. w zależności od strefy.

Warto dojechać praktycznie do samego starego miasta i zostawić samochód na parkingu Poljana. Jest to nowo wybudowany parking podziemny, który posiada trzy piętra i 256 miejsc parkingowych. Inne polecane parkingi w mieście to parking w pobliżu portu, parking na nabrzeżu, a także mały parking Mulo Krke.

Czy Szybenik to dobry kierunek na wakacje?

Szybenik to prawdziwy raj dla żeglarzy. W pobliżu znajduje się archipelag Kornati – malownicze wyspy, przepiękne miasto Skradin oraz Skradinski Buk – najdłuższy wodospad na rzece Krka. Oprócz tego w bliskiej odległości od starego miasta znajdują się ładne plaże.

Split

Czy warto jechać do Splitu?

Jak najbardziej. Jeśli nie byłeś nigdy w Chorwacji to jest to miasto, które warto odwiedzić jako pierwsze w Chorwacji. Split jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji. Ma ono wiele do zaoferowania dla odwiedzających, zwłaszcza zabytkowy Pałac Dioklecjana, który wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto posiada także wiele doskonałych muzeów i pięknych plaż. Niektórzy podróżni traktują Split jako bazę wypadową na jednodniowe wycieczki na wyspy Dalmacji, takie jak Vis, Hvar czy Korčula.

Co warto zobaczyć w Splicie?

Miasto Split jest głównym ośrodkiem handlowym i transportowym w Chorwacji i jest najbardziej znane z Pałacu Dioklecjana – zbudowanego w latach 295-305 n.e. Dlatego też, jest to pierwsza atrakcja, jaką warto zobaczyć w tym mieście.

Które miasto lepsze Split czy Zadar?

Ogólnie rzecz biorąc, Zadar jest spokojniejszym miastem niż Split i jest doskonałym miejscem na pobyt, aby odkrywać północne wybrzeże Dalmacji. Wybierz Split, jeśli chcesz zatrzymać się w bardziej popularnym turystycznie mieście i chcesz odkrywać najważniejsze atrakcje na wybrzeżu.

Ile czasu na zwiedzanie Splitu?

Jeśli chcesz zwiedzić tylko historyczne centrum miasta to jeden dzień w Splicie będzie dla Ciebie wystarczający. Jeśli jednak masz więcej czasu do dyspozycji to warto spędzić tu minimum  5  dni, aby zwiedzić okoliczne wyspy i atrakcje.

Nad jakim morzem leży Split?

Split położony nad Morzem Adriatyckim.

Wyspa Hvar

Czy warto jechać na Hvar?

Hvar to jedna z najbardziej słonecznych i tętniących życiem wysp w Chorwacji. Wyspa ta znana jest z pięknych plaż, bogatej historii i wyśmienitej kuchni. Hvar to idealne miejsce na letni wypoczynek w Dalmacji.

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie wyspy Hvar?

Hvar ma klimat śródziemnomorski z ciepłymi, suchymi latami i nieco chłodniejszymi zimami. Najlepszy czas na odwiedzenie Hvaru to okres od czerwca do września. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią dzienną maksymalną temperaturą wynoszącą 28 stopni Celsjusza.

Co zobaczyć na wyspie Hvar?

Jedną z głównych atrakcji wyspy jest z pewnością miasto Hvar, które jest często nazywane  najpiękniejszym miastem w Chorwacji.  Podczas pobytu na wyspie Hvar warto wybrać się na plażę Dubovica, która jest jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Hvar. Odwiedzając miejscowość Stari Grad odkryjesz wiele pięknych zabytków. Warto wiedzieć, że miasto to zostało założone już w 384 r. p.n.e., dlatego też jest jednym z najstarszych miast w Chorwacji. Oczywiście atrakcji na wyspie jest mnóstwo, wszystko zależy od długości pobytu na Hvarze.

Kiedy kwitnie lawenda na wyspie Hvar?

Sezon lawendowy na wyspie Hvar nie trwa przez cały rok. Lawenda kwitnie zazwyczaj od maja do około połowy czerwca, natomiast szczyt kwitnienia przypada na połowę czerwca. Oczywiście może się to różnić w zależności od opadów deszczu i nasłonecznienia.

Vrboska

Dlaczego Vrboska nazywana jest „Wenecją Hvaru”?

Ze względu na liczne kamienne mosty, miejscowość Vrboska często jest nazywana „Wenecją Hvaru”.

Stari Grad Hvar

Co warto zobaczyć w Stari Grad na wyspie Hvar?

Podczas spaceru po mieście warto zwrócić uwagę na starożytne kamienne domy. Oprócz tego warto odwiedzić piękny kościół św. Szczepana, zamek Tvrdalj oraz napić się kawy na malowniczym nabrzeżu lub na placu Trg Skor.

Półwysep Pelješac

Gdzie leży półwysep Pelješac?

Pelješac to największy półwysep w Dalmacji, położony na południowym wybrzeżu Chorwacji, około pięćdziesięciu kilometrów na północ od Dubrownika. Półwysep ma powierzchnię zaledwie 350 km², pomimo tego oferuje dużą różnorodność krajobrazową.

Co zobaczyć na Pelješacu?

Półwysep Pelješac oferuje piękne żwirowe i piaszczyste plaże, czyste morze, liczne gaje oliwne oraz winnice. Pelješac  podzielony jest administracyjnie na cztery gminy: Ston, Janjina, Trpanj oraz Orebić. Miasto Ston słynie ze średniowiecznych murów miejskich, które są najdłuższe na świecie tuż po Wielkim Murze Chińskim oraz najstarszej europejskiej warzelni soli. Trpanj to miejsce o długiej i bogatej historii z późnoantyczną twierdzą Gradina oraz licznymi kościołami. Natomiast najbardziej zaludnionym i popularnym miastem na Pelješacu jest Orebić.

Na Pelješacu znajdują się liczne szlaki turystyczne, z których najbardziej atrakcyjnym jest ten prowadzący na szczyt Sveti Ilija (Świętego Eliasza) o wysokości 961 metrów. Ze szczytu można podziwiać niezapomniane widoki na wyspy Korčula, Lastovo i Mljet. Z kolei kanał Pelješac oddzielający półwysep od wyspy Korčula znany jest z silnych wiatrów. Latem często wieje tu wiatr mistral, który jest idealny dla wszystkich miłośników surfingu, żeglarstwa i paralotniarstwa.

Orebić

Z czego znany jest Orebić?

Kurort wakacyjny Orebić usytuowany jest u podnóża 961-metrowej góry Sveti Ilija (Świętego Eliasza). Jest on nie tylko turystycznym, ale także gospodarczym centrum półwyspu. Miasto zostało założone pod koniec XV wieku. W pobliżu klasztoru Franciszkanów, położonego na obrzeżach miejscowości Kuna, znajduje się cmentarz z imponującymi grobowcami kapitanów. Leżący tam kapitanowie mieszkali niegdyś w okazałych rezydencjach, które dziś można podziwiać podczas spaceru promenadą w Orebiću. Oprócz pięknych plaż, z których najbardziej znaną jest Trstenica warto odwiedzić także Muzeum Morskie, które prezentuje wielowiekową historię żeglugi morskiej tej miejscowości.

Lovište

Gdzie leży Lovište?

Lovište to małe nadmorskie miasteczko leżące w zatoce, w pobliżu zachodniego krańca półwyspu Pelješac w Dalmacji.

Czy warto odwiedzić  Lovište?

Oczywiście, że tak! Jest to spokojna, rybacka miejscowość, która została założona w 1855 roku. Co ciekawe, jest ona jedną z najmłodszych osad na Pelješacu. Dodatkowo jest to doskonałe miejsce na zakup oliwy z oliwek. Rośnie tu ponad dziesięć tysięcy drzew oliwnych, z których produkowana jest doskonała oliwa z oliwek.

Miasto Korčula

Z czego słynie miasto Korčula?

Średniowieczne miasto Korčula jest powszechnie uznawane za miejsce narodzin Marco Polo.

Jak długo powinienem spędzić w Korčula?

Polecamy spędzić w Korčuli co najmniej trzy dni, ponieważ jest tu wiele atrakcji do zobaczenia.  Co więcej miejscowość ta jest doskonałym miejscem do odkrywania wyspy Korčula oraz okolicznych wysp takich jak na przykład: Badija, Vrnik, Hvar, Mljet oraz półwyspu Pelješac.

Która wyspa jest lepsza: Hvar czy Korčula?

Obydwie wyspy są przepiękne i posiadają wiele zabytków oraz malowniczych plaż. Jednak główne atrakcje i plaże w mieście Hvar oraz wokół niego są zwykle bardziej zatłoczone niż te na Korčuli, szczególnie w szczycie sezonu.

Jaka znana osoba urodziła się w mieście Korčula?

Według mieszkańców miasta Korčula – Marco Polo urodził się w 1254 roku właśnie w tym mieście.

Lumbarda

Z czego słynie Lumbarda?

Lumbarda słynie z lokalnie uprawianych winorośli odmiany Grk. Co ciekawe, wino z tej odmiany winogron nie jest produkowane nigdzie indziej w Chorwacji.

Które plaże w Lumbardzie są piaszczyste?

Lumbarda posiada jedyne piaszczyste plaże na wyspie Korčula oraz jest jedną z niewielu lokalizacji piaszczystych plaż w Chorwacji. Vela Przina znajduje się około 1,5 kilometra od centrum miejscowości. Jest to najlepsza piaszczysta plaża w okolicy, która jest polecana rodzinom z dziećmi. Inną polecaną piaszczystą plażą na Korčuli jest Bilin Zal. Z plaży roztaczają się wspaniałe widoki na półwysep Pelješac i archipelag Skoji.

Vela Luka

Kiedy najlepiej zaplanować zwiedzanie Vela Luka?

Najlepszy czas na wizytę w Vela Luka to okres od maja do początku października. W tym czasie można cieszyć się bardzo dobrą pogodą, z dużą ilością słońca i niewielką ilością opadów deszczu.

Gdzie znajduje się Vela Luka?

Vela Luka usytuowana jest na zachodnim wybrzeżu wyspy, około 45 kilometrów od stolicy wyspy Korčula.

Co warto zobaczyć w Vela Luka?

Malowniczy port i małe stare to najciekawsze atrakcje w Vela Luka. Miejscowość położona jest w malowniczej zatoce, co nadaje tej nadmorskiej miejscowości wyjątkowo klimatyczną atmosferę. Wzdłuż portu i na nabrzeżu znajduje się wiele restauracji i kawiarni, które zachęcają do odpoczynku. Na uwagę w Vela Luce zasługuje kościół św. Józefa, który został zbudowany w 1848 roku.

Czy w pobliżu Vela Luka są ładne plaże?

Wzdłuż malowniczego wybrzeża znajduje się wiele kąpielisk, z których jedna zatoka jest piękniejsza od drugiej.

Park Narodowy Mljet

Czy w Parku Narodowym Mljet można pływać?

Tak! Pływanie jest jedną z najpopularniejszych aktywności podczas wizyty w Parku Narodowym Mljet. Najlepszymi miejscami do pływania są obszary wokół dwóch mostów na jeziorach.

Jak dostać się na wyspę Mljet i do Parku Narodowego Mljet?

Ponieważ Park Narodowy Mljet znajduje się na wyspie, oczywistym jest, że jedynym możliwym sposobem dotarcia na wyspę jest prom samochodowy lub katamaran. Obecnie istnieje kilka połączeń katamaranów z Dubrownika i ze Splitu oraz prom samochodowy z Prapratno na półwyspie Pelješac do miejscowości Sobra.

Ile dni przeznaczyć na zwiedzanie wyspy Mljet?

Dwa – trzy dni są idealne, aby zobaczyć najciekawsze atrakcje na wyspie Mljet, takie jak: klasztor Benedyktynów św. Marii, pałac Polače i plażę Saplunara. Jeden dzień należy przeznaczyć na zwiedzanie Parku Narodowego Mljet, jeden na odpoczynek na plażach oraz jeden na uprawianie turystyki pieszej lub rowerowej.

Dubrownik

Czy warto jechać do Dubrownika?

Bez względu na to, kiedy się tam wybierzesz, Dubrownik to miasto, które pozostawi po sobie niezatarte wrażenie. Dzięki oszałamiającej architekturze, pysznej kuchni i bogatej historii jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w Dubrowniku?

Jedną z największych atrakcji Dubrownika jest stare miasto. Stare miasto w Dubrowniku jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast na świecie. Zbudowano jest pomiędzy XI a XVII wiekiem. Do dziś można podziwiać kamienne mury otaczające historyczne centrum miasta. Można po nich spacerować i podziwiać panoramę miasta z góry. Co więcej, na starówce znajduje się większość zabytków Dubrownika. Można tu znaleźć barokowe pałace, klasztory i kościoły z renesansowymi fasadami oraz wąskie brukowane uliczki. Stare Miasto w Dubrowniku wpisano także na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kiedy najlepiej przyjechać do Dubrownika?

Najlepszy czas na wizytę w Dubrowniku to okres od maja do końca września. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią temperaturą wynoszącą około 31 stopni Celsjusza. Ze względu na popularność tego miasta polecamy wizytę przed lub po sezonie wakacyjnym, czyli maj/czerwiec lub wrzesień/październik.

Ile czasu na zwiedzanie Dubrownika?

Dubrownik to małe miasto, więc jeśli nie planujesz jednodniowych wycieczek na sąsiednie wyspy lub do pobliskich miejscowości to dwa/ trzy dni wystarczą na poznanie tego miasta.

Medjugorje

Z czego słynie Medjugorje?

Medziugorje, niegdyś małe miasteczko winiarskie w Bośni i Hercegowinie obecnie jest popularnym miejscem pielgrzymkowym Katolików w Europie. W 1981 r. Matka Boska w pobliżu miejscowości ukazała się sześciorgu miejscowym dzieciom. Miejscowość ta jest także bardzo popularnym miejscem jednodniowych wycieczek z południowej Dalmacji.

Gdzie leży Medjugorje?

Miasto położone jest w Bośni i Hercegowinie na południowy zachód od Mostaru, w pobliżu granicy z Chorwacją.

Mostar

Z czego słynie Mostar?

Mostar w Bośni i Hercegowinie to jedno z najbardziej fascynujących miast w Europie, które jest główną atrakcją na Bałkanach. To kolejna popularna destylacja, którą warto zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki z Dalmacji. Wielu turystów jest często zaskoczonych liczbą meczetów w mieście Mostar. Mostar jest nadal żywą mieszanką wpływów – chrześcijańskiej Europy i muzułmańskiego Bliskiego Wschodu. Większość atrakcji turystycznych Mostaru znajduje się na starym mieście. Starówka podzielona jest na dwie części – chorwacką katolicką -zachodnią stronę rzeki i muzułmańską bośniacką wschodnią stronę Neretwy. Najbardziej znaną atrakcją Mostaru jest Stari Most.

Most ten łączy dwa brzegi rzeki Neretwy od czasów średniowiecza. Dawniej był on symbolem harmonijnego współistnienia różnych kultur, niestety został on zniszczony podczas wojny domowej w XIX wieku. Po wojnie most został odbudowany z pozostałości wyłowionych z rzeki.

Gdzie leży Mostar?

Mostar usytuowany jest w południowej części Bośni i Hercegowiny, nad rzeką Neretwa.

Počitelj

Z czego słynie Počitelj?

Počitelj było kiedyś częścią bogatego i potężnego Imperium Osmańskiego. Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miejscowości jest średniowieczna twierdza Počitelj, która jest jednym z najbardziej malowniczych w Bośni i Hercegowinie. Kolejną atrakcją jest Meczet Hajji Aliji Hadzisalihovica z 1563 roku. Oryginalna kopuła i minaret została zniszczona podczas wojny w 1993 roku, jednak  starannie je odbudowano.

Gdzie leży Počitelj?

Počitelj znajduje się w południowej części Bośni i Hercegowiny, w pobliżu granicy z Chorwacją, przy drodze Mostar-Metković.

Trsteno

Z czego słynie Trsteno?

Trsteno słynie z Arboretum, które zbudowano pod koniec XV wieku. Miejsce to jest jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy Dubrownika. Oprócz roślin pochodzących z różnych kontynentów, w ogrodzie znajduje się również akwedukt o długości 15 metrów, barokowa fontanna Neptuna oraz pawilon z malowniczym widokiem na Adriatyk.

Gdzie leży Trsteno?

Trsteno to mała miejscowość leżąca w południowej Chorwacji, około 14 km na północ od Dubrownika.

Zadar

Gdzie leży Zadar?

Zadar znajduje się w północnej Dalmacji, na półwyspie, który oddzielony jest od wysp Ugljan i Pašman Kanałem Zadarskim.

Kiedy najlepiej zobaczyć Zadar?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na wizytę w Zadarze to okres poza sezonem wakacyjnym – w maju lub we wrześniu. W tych miesiącach pogoda jest przyjemna, tłumy turystów są mniejsze oraz możesz znaleźć lepsze oferty zakwaterowania i lotów.

Co zobaczyć w Zadarze?

Niewątpliwie jedną z najbardziej znanych, współczesnych atrakcji w Zadarze są Organy Morskie. Znajdują się one w pobliżu przystani promowej. Wzdłuż wąskich brukowanych uliczek znajdują się liczne średniowieczne kościoły i rzymskie ruiny, w tym słynny kościół św. Donata, który zbudowano na miejscu dawnego starożytnego rzymskiego forum.

Czy w Zadarze są ładne plaże?

W Zadarze jak i w jego okolicy znajdziesz ładne plaże i malownicze zatoki. Warto wybrać się na plażę Borik, aby popływać lub zrelaksować się na żwirowym wybrzeżu. Jeśli lubisz bardziej odosobnione miejsca, wybierz się na plażę Puntamika, na której znajduje się bar i kawiarnia, malownicza latarnia morska i wiele cichych zatoczek. Natomiast jeśli chcesz odpocząć w pięknej scenerii, odwiedź plażę Punta Bajlo z lasem sosnowym w pobliżu, który daje przyjemny cień.

Z czego słynie Zadar?

Zadar to zabytkowe miasto położone na wybrzeżu Dalmacji, które łączy w sobie bogactwo rzymskich i średniowiecznych pozostałości z nowoczesnymi projektami architektonicznymi.

Ile dni na zwiedzanie Zadaru?

Cztery /pięć dni wystarczą na zobaczenie Zadaru i pobliskich wysp.

Autor: Magdalena Łydka – miłośniczka podróży, szczególnie tych na Bałkany. Copywriterka specjalizująca się w tematyce podróżniczej, która pracę w korporacji zastąpiła tworzeniem stron internetowych i podróżowaniem. Każdą wolną chwilę spędza w podróży z dobrą książką i notesem. Autorka kilku ebooków o Chorwacji, Bałkanach i Półwyspie Apenińskim. Ulubione miejsce do pracy: wyspa Korčula w Chorwacji.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Maj w Krakowie pod znakiem Chorwacji – zaproszenie na wspaniałe wydarzenia organizowane przez Konsulat Republiki Chorwacji w Krakowie

Ranking 2024 najlepszych hoteli w Dalmacji

Następny

Dodaj komentarz