Jednodniowa wycieczka ze Splitu na wyspę Hvar

, Tagi , , , , , , , , , , , , , ,

Hvar jest uważana za jedną z najpiękniejszych wysp nie tylko w regionie Dalmacji, ale w całej Chorwacji. Głównie słynie z tego, że znajdziesz tam piękne, pachnące lawendowe pola. Kiedy lawenda kwitnie, nie tylko wytwarza bardzo fotogeniczne fioletowe plamy, ale co najważniejsze, wydziela wiele pachnących olejków eterycznych. Jak wygląda wycieczka ze Splitu na wyspę Hvar?

Najpiękniejszym i najbardziej znanym miastem na wyspie jest Hvar, który potrafił zachwycić swoją elegancją oraz piękną architekturą. Najstarszym miastem jest Stari Grad. Rozciągające się wzdłuż wyspy równiny wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Tutejszy teren ukształtowali Grecy, którzy budowali w tym miejscu drogi, ale również otoczyli murami małe działki. Od tego czasu równina niewiele się zmieniła.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wycieczka ze Splitu na wyspę Hvar

Będąc w Splicie, warto zwiedzić wszystkie okoliczne atrakcje, ale także wybrać się na okoliczne wyspy. Doskonałą opcją będzie zorganizowana wycieczka na wyspę Hvar ze Splitu! Całość przejazdu promem ze Splitu na wyspę Hvar trwa około 1 godzinę i 15 minut. Wyspę podziwia się pływając łodzią motorową oraz zwiedzając lokalne atrakcje. Czas trwania całej wycieczki to około 10 godzin. Jeśli marzy Ci się zobaczenie tej bajecznej wyspy, zapoznaj się z ofertą i skorzystaj z wycieczki.

Piękne ulice Hvaru

Centrum Hvaru stanowi plac wenecki (Trg sv. Stjepana). Plac pochodzi z XV wieku i znaleźć można na nim autentyczne perełki, które świadczą o bogatej historii miasta. Ma XVI-wieczną fontannę i wenecki arsenał, a na jego szczycie znajduje się najstarszy teatr miejski w Europie, zbudowany w 1612 roku i nadal wystawiany. To właśnie w tym miejscu znajdowała się zbrojownia, której Wenecjanie używali do naprawy swoich okrętów wojennych. W pobliżu znajduje się również Katedra św. Szczepana  z piękną fasadą i wieżami, która została zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku.

Spacerując urokliwą promenadą, z pewnością uwagę zwróci mnóstwo kawiarni, restauracji i klubów, w których do dziś toczy się bujne życie nocne. Warto też rzucić okiem na twierdzę Španjola, która góruje nad miastem i oferuje chyba najpiękniejsze widoki w Chorwacji. Z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na archipelag Pakleni Otoci i całe miasto Hvar.

Miasteczko Jelsa na wyspie Hvar

Otoczone małą zatoką Jelsa to urocze miasteczko z bogatą historią sięgającą czasów starożytnych. Nazwa Jelsa wzięła się od nazwy drzewa olchowego (jersha po chorwacku). Otoczone pięknymi lasami sosnowymi i śródziemnomorską roślinnością miasteczko jest bardzo malownicze. Do tego nie brakuje tutaj pięknych zatok. Jelsa ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, więc kąpiący się mogą tu znaleźć zarówno małe piaszczyste plaże, jak i kamyczki i skaliste zatoczki. Jelsa to piękne zatoczki, uliczki ukryte w pachnących lasach, wąskie kamienne uliczki, domy, kościoły, place i inna niezwykła architektura przypominającą epokę baroku i renesansu.

Warto odwiedzić kościół św. Jana (Trg sv. Jana) z ośmiokątnym kościółkiem z końca XVII wieku. Z okazji dnia św. Jana na całej wyspie odbywa się święto wina. Jest to niezwykłe wydarzenie, podczas którego turyści mogą skosztować lokalnych win produkowanych na wyspie Hvar. Miłośnicy Hvaru oraz lokalnych likierów i kuchni mogą spróbować, posmakować i porozmawiać z najlepszymi winiarzami na Hvarze. Podczas imprezy lokalne zespoły grają dalmatyńską muzykę ludową. Sprawdź nasz artykuł o zwiedzaniu miasteczka Jelsa na wyspie Hvar!

Ciekawostki o wyspie Hvar

Hvar jest czwartą co do wielkości wyspą w Chorwacji i jest bardzo wąską wyspą z linią brzegową o długości prawie 300 kilometrów. Wyspa zawsze miała strategiczne znaczenie. Zamieszkano ją już w okresie neolitu. Historyczny krajobraz wyspy później ukształtowali Ilirowie i Grecy. Stari Grad stanowił pierwszą osadę na wyspie, a obecnie uważany jest za jedno z najstarszych miast w Chorwacji i Europie. W następnych stuleciach wyspa należała do Cesarstwa Rzymskiego i Bizancjum. Średniowiecze i wczesne czasy nowożytne były burzliwymi czasami w historii Hvaru. Wyspa była własnością Wenecjan, Chorwatów, Węgrów, Bośniaków, Brytyjczyków, a także Francuzów. Można zatem powiedzieć, że wyspa przechodziła z rąk do rąk.

Hvar obecnie uważa się za jedną z najpiękniejszych wysp na całym świecie. Trudno nie zgodzić się z tym zdaniem. Palmy, kamienne domy i kolorowe kamienice, wieże kościołów na tle gór, a także głębia błękitnego morza, to wszystko sprawia, że wyspa zapiera dech w piersiach odwiedzającym ją turystom.

Poprzedni

Lotnisko w Splicie – praktyczne informacje dla podróżników

Jak dojechać na półwysep Pelješac w Chorwacji?

Następny

Dodaj komentarz