Jeden dzień w Splicie, jak zaplanować zwiedzanie?

Tagi , , , ,

Split to miasto leżące w środkowej Dalmacji, będące jednocześnie centrum transportowym regionu i ważnym miejscem pod względem historycznym i kulturowym dla Chorwatów. Wizyta w tym mieście w ciągu jednego dnia może dostarczyć nam naprawdę ciekawych wrażeń. Co warto tam zwiedzić w ciągu jednego dnia i na co zwrócić szczególną uwagę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Narodni Trg – centrum średniowiecznego Splitu

Zwiedzanie Splitu warto rozpocząć od jego serca, czyli centralnego placu miejskiego, który pełni również funkcję placu sakralnego, gdzie odbywają się różne uroczystości kościelne. Na co dzień miejsce to tętni życiem. To tu znajdują się różne kawiarenki, restauracje czy bary, jak również liczne budynki sakralne i administracyjne o tradycyjnej i starożytnej architekturze, m.in. Kościół Matki Bożej z zabytkową dzwonnicą, Ratusz Staromiejski czy Kaplica św. Lawrence. Narodni Trg jest również miejscem, gdzie kupimy mnóstwo lokalnych i tradycyjnych wyrobów, m.in. jedzenie, suszone owoce, wina czy sery. Pobyt w tym miejscu pozwoli oswoić się z wyjątkowym klimatem Splitu, ale również odpocząć po podróży, np. w pachnącej dobrym jedzeniem restauracji. To miejsce warto również zwiedzać z samego rana, kiedy jeszcze nie ma tak dużych tłumów turystów. Na ulicach zobaczymy wtedy głównie lokalnych mieszkańców pogrążonych we własnych, codziennych sprawach.Mu

Muzeum Morskie – ogrom historii w średniowiecznym budynku

Kolejnym przystankiem w zwiedzaniu Splitu powinno być wyjątkowe Muzeum Morskie, którego siedziba znajduje się w XVII-wiecznej twierdzy Gripe. Wśród eksponatów znajdziemy liczne modele statków z różnych epok, jak również autentyczne, zabytkowe obiekty żeglarskie i akcesoria, np. średniowieczne kotwice czy sprzęty do nurkowania. Obiekt jest ogromny, dlatego na zwiedzanie warto poświęcić co najmniej dwie godziny. Muzeum może pochwalić się również bogatymi zbiorami z zakresu archeologii podmorskiej. Najcenniejszym nabytkiem jest zachowane w całości, średniowieczne naczynie do przechowywania sypkich produktów spożywczych, np. mąki, kaszy czy pszenicy. Pojemnik ten przypomina beczkę, i jest dość imponujących rozmiarów, ponieważ ma ok. 1,6 cm wysokości i 1,5 m szerokości.

Miejsce bardzo ciekawe, szczególnie dla miłośników statków, okrętów i żaglówek. Muzeum znajduje się w południowo-wschodniej części miasta, można tam dotrzeć za pomocą komunikacji miejskiej lub taksówką.

Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych

Kolejnym muzeum w Splicie, tym razem ukierunkowanym na historię miasta i okolicy jest Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych. Zgromadzono w nim blisko 20 tys. eksponatów z różnych epok i dziedzin archeologicznych. Najcenniejszymi z nich są zdecydowanie zabytki epigraficzne, czyli różnego rodzaju napisy na materiałach twardych, np. metalu czy kamieniu. Ich pochodzenie datowane jest na okres IX-XII w. Są to przede wszystkim grawerowane nazwiska i tytuły chorwackich dostojników świeckich i kościelnych. Muzeum to jednocześnie jest najstarszym tego typu obiektem w Chorwacji. Powstało bowiem już w 1893 roku, a od 1976 roku funkcjonuje w nowoczesnym budynku.

Muzeum prezentuje wystawy broni, biżuterii czy przedmiotów i akcesoriów codziennego użytku. Spora część z nich pochodzi jeszcze z czasów świetności cesarza Dioklecjana, którego pałac można podziwiać do dziś. Jest to niezwykle ciekawe miejsce, pozwalające zapoznać się bliżej z kulturą i sztuką minionych epok, które na stałe odbiły piętno w tym chorwackim mieście. Muzeum znajduje się na południu miasta i otwarte jest dla zwiedzających od poniedziałku do soboty.

Pałac Dioklecjana – największy budynek w kraju!

Jeżeli tylko starczy nam czasu, to warto również poświęcić część dnia na zwiedzanie wyjątkowego miejsca, jakim jest Pałac Dioklecjana. Jest to monumentalna rezydencja powstała na przełomie III i IV wieku, wybudowana na planie prostokąta o wymiarach 214 × 175 m. Rezydencja ta przypomina bardziej niewielkie miasteczko niżeli pojedynczy budynek, a jego zwiedzanie zająć nam może kilka dobrych godzin. W centralnej części pałacu, u zbiegu ulic znajduje się wewnętrzny dziedziniec, tzw. perystyl, pełniący funkcje reprezentacyjne. Obecnie odbywają się na nim regularnie koncerty i wystawiane są przedstawienia. Okazały budynek dzięki licznym renowacjom jest w doskonałym stanie, a podziwiać wciąż można ok. 200 pojedynczych budynków na jego terenie.

Przy mauzoleum, które powstało na cześć cesarza Dioklecjana, znajduje się również wysoka wieża widokowa, skąd podziwiać można panoramę okolicy. Cała ta budowla pozwala wczuć się w niesamowity klimat starożytności, która mimo upływu lat wciąż miewa się doskonale na chorwackiej ziemi.

Nadmorskie bulwary – idealne na krótką przerwę w zwiedzaniu

Nie jest to być może zabytkowa propozycja do odwiedzenia, jednak dłuższy spacer wzdłuż przepięknego wybrzeża zdecydowanie warto tu odbyć. Mowa o uroczych, nadmorskich bulwarach, które obsadzone palmami umożliwiają przyjemny spacer z chłodzącą, morską bryzą. Wzdłuż promenady znajdują się ławeczki do siedzenia, liczne kawiarenki i lodziarnie. Jest to więc idealna propozycja na popołudniowy odpoczynek po aktywnym zwiedzaniu. Można się tam przejść po zwiedzaniu pałacu Dioklecjana, którego mury przebiegają wzdłuż chodnika na bulwarach. Jako że Split jest bardzo ważnym portem i miejscem tranzytowym, u wybrzeża można podziwiać okazałe łodzie, promy i statki cumujące w niedalekiej odległości. Również prywatni właściciele jachtów często pokazują się w tej okolicy, dlatego siedząc przy promenadzie, i popijając pyszną kawkę mamy zagwarantowany naprawdę niesamowity widok.

Split – Katedra św. Duje – wyjątkowa chorwacka świątynia

Wcześniej wspomniana rezydencja cesarska to właściwie kompleks różnych budynków o wielu znaczeniach, jednak najbardziej charakterystyczną budowlą jest Katedra św. Duje, wchodząca w skład pałacu Dioklecjana. Jest to główna świątynia rzymskokatolickiej archidiecezji splicko-makarskiej w Chorwacji, niegdyś pełniąca również funkcję mauzoleum. W VIII wieku została przebudowana na typową katedrę, i od tej pory można podziwiać ją właśnie w takiej formie. Okazały budynek wyposażony jest w wiele zabytkowych rzeźb, mozaik, fresków, a także unikatowy ołtarz pochodzący z XVII wieku. Jednak prócz imponującego wyposażenia katedry warto również zwrócić uwagę na bogate zbiory, m.in. srebrnych i złotych naczyń liturgicznych, a w archiwum bezcenne materiały, np. ewangelię z VIII wieku.

Pod katedrą znajduje się także krypta, która w okresie późniejszym zamieniona została w kaplicę św. Łucji. Obecnie otwarta jest dla zwiedzających, gdzie podziwiać mogą m.in. właśnie wyżej wymienione zbiory. Kościół robi naprawdę ogromne wrażenie, ponieważ jego zabytkowe mury są w doskonałym stanie dzięki licznym renowacjom. Bezcenne zbiory w środku pokazują, jak istotne historycznie jest to miejsce na mapie kraju. Tu właśnie odbywają się główne nabożeństwa w Splicie podczas świąt liturgicznych i innych, ważnych wydarzeń sakralnych.

Na koniec zwiedzania – plaża Bačvice!

Wieczorem, po pełnym wrażeń zwiedzaniu Splitu, warto wybrać się na południe miasta. Znajduje się tam najpopularniejsza w okolicy plaża w miejscowości Bačvice. Jest to duża powierzchniowo plaża, będąca jednocześnie płytka i z niewielkimi falami, dlatego jest idealna do wypoczynku z małymi dziećmi. Co ciekawe, na tej plaży organizowane są również mistrzostwa w rekreacyjnej grze piłkarskiej picigin. Przy odrobinie szczęścia będziemy mogli ich zaobserwować. Plaża praktycznie każdego dnia tętni życiem. Przychodzą na nią zarówno lokalni mieszkańcy, jak i turyści, bowiem można stąd podziwiać piękne zachody słońca, a także odpocząć przy akompaniamencie muzyki na żywo, popijając pyszne drinki z pobliskich barów. Na pewno będzie to bardzo miłe zakończenie zwiedzania tego wyjątkowego miasta, które ma do zaoferowania naprawdę mnóstwo wartych zobaczenia punktów.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Slano – co zobaczyć, atrakcje, hotele, noclegi, plaże

Zadar czy Split? co wybrać na wymarzone wakacje w Chorwacji?

Następny

Dodaj komentarz