Hvar to jedna z najsłynniejszych chorwackich wysp. Ten górzysty ląd znajduje się w pobliżu uwielbianej przez Polaków Riviery Makarskiej. Nic więc dziwnego, że nasi rodacy każdego roku tłumnie odwiedzają wyspę. Dzisiaj zaproponujemy atrakcje, które można na Hvarze zobaczyć w ciągu jednego dnia.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Hvar – zwięzła charakterystyka wyspy
Hvar jest podłużną wyspą i na większą wyprawę można się tutaj wybrać właściwie tylko ze wschodu na zachód lub z powrotem. Droga z jednego końca lądu na drugi to niespełna siedemdziesiąt kilometrów. Szosa jest dobrze przygotowana – ta trasa nie powinna nam zająć więcej niż półtorej godziny (samej jazdy).
Tutaj jednak bardzo ważna uwaga dla kierowców z małym doświadczeniem:
Wyspa należy do górzystych. Wielokrotnie będziemy musieli „wspinać się” na wzgórza, a po lewej lub prawej stronie będą rozciągać się zbocza o dużym nachyleniu. Lepiej zachować wyjątkową ostrożność. Najwyżej będziemy musieli dołożyć do naszej wycieczki godzinę lub dwie.
Przejazd na Hvar
Wybrzeże Chorwacji może pochwalić się dużą ilością wysp i półwyspów. Nie powinno więc dziwić, że promy kursują tutaj częściej niż w niektórych miastach tramwaje. Na Hvar dostaniemy się drogą morską z kilku punktów wybrzeża. Możemy przepłynąć na wyspę między innymi z monumentalnego Splitu.
W tym wypadku rejs będzie trwał sto dwadzieścia minut. Do tych dwóch godzin należy w wielu wypadkach dodać także czas na wjazd na łódź oraz jej opuszczenie (przy dużym zapełnieniu to też może potrwać).
Za taką podróż zapłacimy w przybliżeniu:
- 50 kun za osobę
- 320 kun za auto (pamiętajmy, że do tego należy doliczyć pieniądze za osoby w środku)
O wiele krócej na wyspę Hvar płynie się z miejscowości Drvenik. W tym wypadku rejs będzie trwał zaledwie 35 minut. Zapłacimy za niego następujące kwoty:
- 10 kun za osobę
- 110 kun za samochód
Warto wspomnieć o tym, że w sezonie promy kursują od dwunastu do dwudziestu razy dziennie. Spokojnie znajdziemy rejs dostosowany do naszych preferencji.
Ponieważ start w mieście Drvenik pozwala nam spędzić o wiele więcej czasu na samej wyspie, właśnie na tej trasie będziemy się skupiać.
Początek trasy na wyspie
Prom wysadzi nas w miejscowości Sućuraj. Jest to miasteczko liczące zaledwie 400 mieszkańców – kwalifikuje się jako najmniejsze na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Miejscowość jest urokliwa, ale jednak nie posiada istotnych atrakcji. My proponujemy udać się dalej na zachód.
Na swój sposób już sama jazda autem przez Hvar stanowi atrakcję. Samochód będzie się bowiem powoli wspinał na wzgórza wyspy. Jak to często na chorwackim wybrzeżu bywa, będziemy mieli okazję do obserwowania widoku na Adriatyk roztaczającego się po naszej prawej stronie.
Na tym etapie jedną z atrakcji, na jakie możemy się zdecydować, jest plażowanie. Po obydwu stronach drogi będziemy mieli wybrzeże. Możemy więc spokojnie skręcić na jedną z plaż. Ciekawym wyborem będzie Zatoka Mala Pogorila (pod wsią Bogomolje).
To urokliwy zakątek z kamienną plażą i błękitną wodą. Możemy się tutaj zatrzymać, aby chłonąć uroki natury i oczywiście robić pamiątkowe zdjęcia z wakacji.
Kontakt z kulturą dawną na drodze przez Hvar
Do zatoki Mala Pogorila będziemy zjeżdżać w prawo. Z kolei kilkadziesiąt kilometrów dalej po lewej stronie od naszej trasy znajduje się jaskinia Grapčeva.
Oprócz stalaktytów i innych formacji skalnych zetkniemy się tutaj również z kulturą. I to naprawdę antyczną. Na terenie groty znajdują się pozostałości dawnej ceramiki. Zobaczymy tutaj też najstarsze (znane ludzkości) zobrazowanie łodzi. Rysunek pochodzi z czwartego lub piątego tysiąclecia przed naszą erą.
Warto wspomnieć o tym, że zwiedzać można tylko z przewodnikiem. Wycieczka będzie trwała w przybliżeniu dwie godziny i zapłacimy za nią mniej więcej 40 kun za osobę.
Zabytki architektoniczne pod Starim Gradem
W tym momencie na wyspie powinniśmy być od mniej więcej pięciu godzin. Zaczynamy też zbliżać się do Starego Gradu.
Jeśli dysponujemy dodatkowym czasem albo mamy ochotę na kolejny kontakt z antykiem, możemy zwiedzić zabytki tuż pod miastem. Trzeba przyznać, że występują one tutaj dosyć obficie. Do dyspozycji mamy między innymi:
- ruiny starożytnej rzymskiej willi
- Purkinkuk – małe zgrupowanie ruin pamiętających jeszcze czasy greckie
Obiad w mieście Stari Grad
Prawdopodobnie zbliża się ten moment, w którym zaczynamy się robić głodni. I to tak konkretnie. Tak się składa, że kolejny przystanek na trasie naszej wycieczki to Stari Grad. Tutaj czekają na nas liczne restauracje. Jedna z najlepiej ocenianych jest Blue Door Rostaurant (4.8 gwiazdek na Mapach Google). Na miłośników owoców morza czeka tutaj wspaniały gulasz z ośmiornicy. Wszyscy, którzy mają ochotę na coś bardziej tradycyjnego, mogą zdecydować się na ćevapčići (w bułce lub z frytkami).
Zwiedzanie miasta Stari Grad
W tym wypadku nazwa jest w stu procentach adekwatna. Stari Grad jest naprawdę stary. Pamięta czasy głębokiej starożytności i pod inną nazwą mogliśmy o nim czytać w podręcznikach do historii. Właśnie tutaj istniała grecka kolonia Pharos. Miasto to typowy przykład kolaży architektury z wielu różnych czasów. Tutaj obok siebie sąsiadują budynki ze starożytności i średniowiecza. Pomiędzy nimi zobaczymy też elementy zupełnie współczesne. Warto przejść się po tej urokliwej miejscowości z białego kamienia i po prostu chłonąć jej atmosferę.
Jeśli natomiast chcielibyśmy popatrzeć na miasto z wysoka, możemy wspiąć się na pobliskie wzgórze o nazwie Glavica. Śmiało jednak możemy założyć, że na tego typu przechadzkę możemy nie mieć czasu w naszym i tak napiętym harmonogramie.
Hvar na Hvarze
Stolica wyspy nazywa się dokładnie tak samo jako ona sama. Hvar to największe miasteczko na tym lądzie, ale umówmy się, że i tak nie jest zbyt duże. Liczy sobie bowiem niewiele ponad cztery tysiące mieszkańców. W porównaniu z pozostały miejscowościami na wyspie jest ono jednak olbrzymią metropolią. Jest na pewno najbardziej kuszące z punktu widzenia życia nocnego.
Główny plac to Trg sv Stjepana. Został zbudowany w piętnastym wieku – jeszcze za panowania Wenecjan i posiada elementy typowe dla architektury republiki. Po placu możemy się po prostu przejść i zobaczyć z zewnątrz najstarszy w Europie teatr miejski. Powstał on w XVI wieku i co ważniejsze dalej działa i ma się świetnie.
Nasz wieczór w Hvarze możemy też ułożyć w zupełnie inny sposób. Możemy udać się do któregoś z pubów czy klubu. Albo nastawić się na zupełnie inną formę zwiedzania – tą, która polega na wędrowaniu od baru do baru (pamiętajmy tylko, aby kierowca zachował umiar).
Nocleg w Hvarze
Wyżej opisany plan wycieczki zakłada, że na terenie miasteczka zostajemy na noc. I oczywiście musimy ją gdzieś spędzić. Tak się składa, że Hvar ma długą tradycję goszczenia turystów. Pierwszy hotel został tutaj otworzony już w 1848 roku. Dzisiaj również możemy liczyć na bogatą bazę noclegową. Znajdziemy tutaj coś dla każdego i dosłownie na każdą kieszeń – od ekskluzywnych hoteli po przystępne bed and breakfast. Jedynie osoby jeżdżące kamperem będą miały przed sobą spore wyzwanie. Najbliższy camping to bowiem Ivan – położony za lotniskiem, kilkanaście kilometrów od miasta.
Poranne atrakcje w Hvarze
Zanim wyruszymy w dalszą drogę, możemy się jeszcze pożegnać z Hvarem. Świetnym sposobem, aby jeszcze raz rzucić na miasto okiem z innej perspektywy, jest zdobycie twierdzy Španjol. Znajduje się ona przy drodze wylotowej z miasta. Czeka nas tutaj dosyć łagodne, ale jednak momentami wymagające podejście. U góry jednak otrzymamy znaczną nagrodę w postaci panoramy na Hvar, Adriatyk i resztę wyspy.
Tutaj przy okazji otrzymamy kolejną okazję do kontaktu z historią. Stojąca na szczycie wzgórza Twierdza Hiszpańska to kolejny zabytek po Republice Weneckiej. Forteca jest dobrze zachowana i robi naprawdę duże wrażenie.
Co po Hvarze?
Jeśli przyjechaliśmy na Hvar tylko na jeden dzień i resztę wczasów planujemy spędzić na Makarskiej, czeka nas powrót przez całą wyspę aż do Sucuraju. Jeśli natomiast znajdujemy się w trasie objazdowej, możemy udać się z powrotem do Starego Gradu i złapać prom do Splitu. Podczas tego rejsu również będziemy mieli okazję do podziwiania krajobrazów. Trasa prowadzi bowiem pomiędzy wyspami Šolta i Brač.