Jakie filmy kręcono w Dubrowniku – lista najlepszych

, Tagi , , , , ,

Chorwacja jest jednym z tych miejsc, które stanowią bardzo atrakcyjną destynację wypoczynkową dla wielu Polaków, ale i ludzi spoza granic naszego kraju. W czasie planowania wizyty w tym państwie najczęściej bierze się pod uwagę Dubrownik. To miasto zachwycające wizualnie i stwarzające świetne warunki do krótszego lub dłuższego pobytu. Jak się okazuje, miasto to jest lubiane nie tylko przez wczasowiczów. Upodobali je sobie również… filmowcy. Jakie filmy kręcono w Dubrowniku w obrębie jego murów? Zachęcamy do zapoznania się z ich krótkim przeglądem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Kapitan Ameryka (film, 1990)

Dubrownik nie jest „ulubieńcem” filmowców od dziś. Choć jego historia w związku ze światowym filmem sięga 1918 roku, jednym z pierwszych filmów, które spotkały się z większym rozgłosem, a które zostały nakręcone właśnie w chorwackim mieście, był Kapitan Ameryka z 1990 roku. Budżetowy hit Marvela (zaledwie 10 milionów dolarów budżetu) w dużej części rozegrał się właśnie w tym chorwackim mieście, z jedną z najbardziej charakterystycznych dla niego scen na czele. Mowa tutaj o momencie, w którym tytułowy superbohater rzuca swoją tarczą w walce z oprychem o pseudonimie Red Skull. Film okazał się kasową porażką, niemniej jednak został zapamiętany. Zwłaszcza przez wielbicieli uniwersum Marvela.

Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi (film, 2017)

Choć Dubrownik już dużo wcześniej zyskiwał uznanie ekip filmowych, to film Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi z 2017 roku zyskał łatkę tego, któremu przypisuje się jego dzisiejszą popularność. Równo tydzień w mieście tym kręcono sceny do tej właśnie produkcji. Miasto przejęło w niej rolę Canto Bight – zlokalizowanego na planecie Cantonica miasta-kasyna. Było placem zabaw dla szalenie bogatych ludzi (i istot) z całej galaktyki. Zdjęcia realizowano przede wszystkim na ulicy Stradun, która została jednym z ulubionych miejsc dla osób odwiedzających Dubrownik. Wiele scen było też kręcone na Banje Beach, w Pałacu Rektorów, na starówce. Wiele oczywiście na dachach tutejszych budynków oraz w wielu miejscach zlokalizowanych na samym wybrzeżu.

Casanova (miniserial, 2005)

Warto odnotować, że to miniserial Casanova, nakręcony w 2005 roku, jako jeden z pierwszych w XXI w. czerpał z uroków malowniczego Dubrownika. Choć miasto to nie było jedynym, w którym został on nakręcony, wiele dynamicznych scen ucieczki można skojarzyć właśnie z głównymi (i pobocznymi) ulicami chorwackiej miejscowości. Mimo że serial nie spotkał się z fenomenalnym odbiorem ze strony widzów, z całą pewnością zwrócił uwagę świata właśnie na Chorwację. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w jej obrębie.

Robin Hood (2018)

Robin Hood, którego producentem był m.in. Leonardo DiCaprio, a w którym wystąpili Jamie Foxx, i Dornan, to film w którym Dubrownik stał się Nottingham. Na ekranach kin widzowie mogli (i wciąż mogą) podziwiać całe stare miasto (w szczególności dachy charakterystycznych dla niego budynków). W tym jego najbardziej rozsławioną ulicę – Stradun, o której wspomnieliśmy już w przypadku wydanego rok wcześniej „Ostatniego Jedi”. Na planie filmu znalazło się przeszło 2200 osób zamieszanych w produkcję.

Gra o tron (serial, 2011-2019)

W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć serialu, przez który współcześnie wszyscy zaczęli głośno mówić o atrakcyjności Dubrownika. „Gra o Tron”, bazująca na powieściach George’a R. R. Martina, rozsławiła to miejsce i uczyniła z niego punkt obowiązkowy na trasie turystycznej wszystkich wielbicieli serialu. Dubrownik przejął w niej rolę Królewskiej Przystani (King’s Landing), Stolicy Siedmiu Królestw.

Większość scen kręcono w obrębie murów Starego Miasta. Bitwę o Blackwater stoczono w kamiennych fortyfikacjach wybrzeża Dalmacji, natomiast fort Lovrijenac posłużył do komputerowego wygenerowania Czerwonej Twierdzy. Uwagę powinna zwrócić również widowiskowa twierdza Minčeta, stanowiąca największą z baszt górujących nad Dubrownikiem. „Wcieliła się” ona w rolę Domu Nieśmiertelnych. Wielbiciele Gry o Tron w Dubrowniku mogą poczuć się jak w serialu. Jest tak, zwłaszcza że niewiele scen rozgrywanych w jego obrębie jest komputerowo „podrasowanych”. W większości wystarczyło naturalne piękno tej właśnie miejscowości. Zobacz nasz wpis o jednym z tych miejsc, czyli zwiedzaniu Fortu Lovrijenac – Twierdzy św. Wawrzyńca w Dubrowniku!

Sukcesja (serial, 2018-2023)

Nie tylko „Gra o Tron”, bo i szalenie popularna „Sukcesja” od HBO stanowi najlepszy przykład współczesnej kinematografii, z akcją osadzoną w Dubrowniku. Z pokładu niemieckiego jachtu Solandge filmowano wody zatoki Cavtat na tutejszej Riwierze. Nie były to zresztą jedyne ujęcia z tej lokalizacji. Zwłaszcza że superprodukcję rozciągnięto na kilka sezonów oraz aż 5 lat kręcenia (drugi sezon to najbardziej intensywne eksploatowanie chorwackiego Dubrownika).

Dubrownik jest miejscem, które zdecydowanie przyciąga ekipy filmowe. Patrząc na jego atrakcyjne położenie, ale i architekturę, ciężko jest się temu dziwić. Kto wie, może i Ty spotkasz na miejscu ekipę filmową kręcącą nową superprodukcję lub kolejny odcinek Twojego ulubionego serialu? Pewne jest jedno – filmowcy na pewno nie porzucą tego miejsca. 

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Zwiedzanie archipelagu Pakleni Otoci – praktyczne informacje

Najpiękniejsze miasteczka na wyspie Korčula

Następny

Dodaj komentarz