Jak można dostać się na wyspę Mljet? – koszty, trasy i rozkłady

, Tagi , , , , , , , ,

Wyspa Mljet uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Może się ona pochwalić nie tylko szeregiem zabytków, ale także całkowicie dziką i niezmienioną przez człowieka przyrodą. Niewątpliwą zaletą tej wyspy jest także to, że znajduje się ona tuż u wybrzeży Dubrownika, czyli jednego z najbardziej turystycznych i najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. Wobec tego, w jaki sposób możemy dostać się na wyspę Mljet?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Mljet – najbliższe lotniska

Wyspa Mljet z uwagi na swoje rozmiary i ukształtowanie terenu nie została wyposażona w międzynarodowy port lotniczy. Wobec tego, sposoby dojazdu na nią wydają się nieco bardziej ograniczone. Jednocześnie w pierwszej kolejności musimy się dostać oczywiście do Chorwacji. W tym celu możemy wybrać jedno z tych lotnisk, które znajduje się najbliżej tej malowniczej wyspy. Jak wygląda transport na wyspę Mljet?

Analogicznie na pierwszym miejscu warto tu uwzględnić lotnisko Cipili, które obsługuje Dubrownik. Oddalone jest ono od wyspy Mljet o jedynie 82 kilometry. Jeśli jednak nie planujemy wizyty w Dubrowniku, wówczas kolejne, najbliższe lotnisko znajduje się w Splicie. Niemniej jednak jest ono oddalone od wyspy o 217 kilometrów. Taka podróż może się już nieco więcej przeciągnąć w czasie.

Promy na wyspę Mljet – skąd kursują?

Wyspa Mljet nie ma połączenia drogowego z kontynentalną częścią Chorwacji, a co za tym idzie, jedyną możliwością, by się na nią dostać, jest skorzystanie z połączenia promowego. Obecnie promy, a także katamaran Nona Ana pływają na wyspę Mljet z następujących miejscowości:

  • Dubrownik;
  • Split;
  • Rijeka;
  • Zadar;
  • Prapratno – na półwyspie Peljesac.

Jeśli jednak podróżnym zależy na najkrótszej i najszybszej podróży, wówczas najlepszym rozwiązaniem okaże się prom albo z Dubrownika, albo z Prapratno. Warto w tym momencie zauważyć, że to właśnie z tych miejscowości promy na wyspę Mljet kursują z największą częstotliwością. W pozostałych przypadkach takie rejsy odbywają się dość sporadycznie, co warto mieć na uwadze.

Rozkład promów na wyspę Mljet z Dubrownika

Promy na wyspę Mljet z Dubrownika kursują z zawrotną częstotliwości. Wynika to z faktu, że wyspa leży tuż u wybrzeży tego miasta. Jeśli więc planujemy się tam wybrać mamy do dyspozycji oprócz promów także katamaran Nona Ana. Wszystkie rejsy odbywają się z głównego portu w Dubrowniku, a docelowymi miejscowościami jest Sobra oraz Polace już bezpośrednio na wyspie Mljet. Prom linii 9807 pływa na wyspę Mljet każdego dnia – włączają w to okresy świąteczne i weekendy. Pierwszy kurs na wyspę odbywa się już o godzinę 6:00, a ostatni prom z Dubrownika odpływa o godzinie 20:30. 

Rozkład promów na wyspę Mljet z Prapratno

Niewielka, portowa miejscowość Prapratno również oferuje nam dość dogodne połączenia promowe na wyspę Mljet. Nie da się jednak ukryć, że w tym wypadku promy kursują nieco rzadziej niż w przypadku Dubrownika – około 4 razy dziennie. Cała podróż do Sobra lub Polace zajmie nam od 45 do 60 minut. Pierwszy prom z Prapratno wypływa o 7:00. Kolejne kursy odbywają się o godzinie 12:00 i 17:00. Z kolei ostatni prom na wyspę Mljet odpływa o godzinie 20:30. Warto zauważyć, że w przypadku niezbyt sprzyjającej pogody, rejsy mogą się albo nieco opóźnić, albo nieco wydłużyć w czasie.

Promy na wyspę Mljet – ceny biletów

Ceny biletów na transport na wyspę Mljet promem z Dubrownika i Prapratno są stałe i nie zmieniają się w zależności od konkretnego sezonu. Pojedynczy bilet na rejs dla osoby dorosłej z Prapratno to koszt około 4 euro za jedną osobę dorosłą. Należy uwzględnić jednak, że jest to bilet w jedną stronę. Z kolei bilet na rejs dla kierowcy z samochodem to z kolei koszt około 20 euro.

W przypadku kiedy wypływamy z Dubrownika, wówczas będziemy musieli za pojedynczy bilet zapłacić około 8 euro – przy czym również jest to bilet w jedną stronę. W przypadku przeprawy promowej wraz z samochodem cena pozostaje taka sama jak w przypadku Prapratno i wynosi 20 euro. Bilety można kupić bezpośrednio na miejscu, ale także za pośrednictwem Internetu.

Na wyspie Mljet warto zobaczyć wspaniałe zabytki i piękno przyrody. Sprawdź nasz tekst, w którym opisaliśmy zwiedzanie miasta Korita na wyspie Mljet!

Najlepsze hotele na wyspie Mljet

Poprzedni

Zwiedzanie Lumbarda na wyspie Korčula – atrakcje, co zobaczyć?

Twierdza hiszpańska (Twierdza Španjola) w Hvar

Następny

Dodaj komentarz