Jak dotrzeć na wyspę Brač? – przeprawy samochodem

, Tagi , , , , , , ,

Jeśli podróżujesz do Brač samochodem, w zależności od kierunku musisz wybrać się przez Zagrzeb do Splitu lub Makarskiej z główną chorwacką autostradą A1. Inną opcją jest droga wzdłuż chorwackiego wybrzeża z Rijeki do Splitu lub Makarskiej. Ze Splitu można popłynąć promem samochodowym do Supetar na Brač (50 minut) lub z Makarskiej do Sumartin na wyspie Brač (60 minut). Wybór promu może zależeć od tego, gdzie jest miejsce docelowe na Brač, cena, częstotliwość odjazdów i długość przeprawy. Supetar jest bliżej Splitu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Porty oferujące transprot na wyspę Brač

Port Sumartin jest bardziej odpowiedni, jeśli przyjeżdżasz z kierunku Makarskiej (port wyjścia) i Dubrownika. Możesz także wziąć pod uwagę częstotliwość wyjazdów. Poza sezonem prom ze Splitu do Supetar pływa 9 razy dziennie, a z Makarskiej do Sumartina 3 razy. W sezonie letnim (lipiec, sierpień) prom ze Splitu do Supetar pływa 14 razy dziennie, a z Makarskiej do Sumartin 5 razy. Przy przyjeździe do Chorwacji samochodem wymagane jest posiadanie ważnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego samochodu.

Ograniczenie prędkości w zabudowach wynosi 50 km/h i 80 km/h poza zabudowaniem (chyba że zaznaczono inaczej). Na autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h. W tej chwili maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 ‰. W Chorwacji stacje benzynowe są otwarte codziennie od 7 do 19 lub 20, a latem do 22. Istnieją również stacje benzynowe, które są otwarte przez całą dobę w większych miastach. Na głównych trasach międzynarodowych znajdziesz Eurosuper 95, Super 98, Normal i Euro Diesel.

Chorwacja łączy się ze Słowenią, Austrią, Włochami, Węgrami, Niemcami, Francją i wieloma innymi krajami europejskimi z regularnymi połączeniami międzynarodowymi. Najbliższy terminal samochodowy z ruchem międzynarodowym znajduje się w Splicie, położonym w porcie Split. Istnieje lokalna krajowa sieć linii autobusowych, dzięki którym można łatwo dotrzeć do wszystkich mniejszych miejsc na wybrzeżu. Kiedy jesteś na terminalu samochodowym w porcie Split, możesz też znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat harmonogramu linii łodzi na wyspie Brač w biurze Jadrolinija. 

Wypożyczenie samochodu i podróż promem samochodowym

Czas trwania: 50 minut. Odjazd: 5:00 – 23:59 codziennie (9-14 wyjazdów w zależności od sezonu). Istnieją regularne połączenia promowe obsługiwane przez Jadrolinija kursujące prawie co godzinę ze Splitu do Supetar. Ta usługa jest jedyną ze Splitu na wyspę Brač zarówno dla samochodów osobowych, jak i pieszych. Podróż trwa 50 minut, a na pokładzie znajdują się toalety, kawiarnia, a także bezpłatne WiFi. Przyjedź do terminalu promowego w Splicie z wyprzedzeniem, ponieważ wejście na pokład rozpoczyna się na długo przed odlotem. Jest to popularna trasa w lecie, więc jeśli podróżujesz zgodnie ze ścisłym harmonogramem, zarezerwuj bilet online z wyprzedzeniem, ponieważ liczba pojazdów na pokładzie jest ograniczona. Taryfy oblicza się w zależności od typu pojazdu i liczby pasażerów. 

Prom pasażerski

Czas trwania: 30 minut – 1 godzina

Odjazdy do Supetar: 5am – 11:59pm codziennie (9-14 wyjazdów w zależności od sezonu)
Promy do Bol: 10:30 – 21:20 (do 3 odjazdów) z tylko 1 popołudniowym wyjazdem od września do maja
Odjazdy do Milna: 1 tygodniowy popołudniowy lub wieczorny wyjazd (rozkład zmienia się w zależności od sezonu)

Przeprawa promowa ze Splitu do Supetar trwa 50 minut i przewozi samochody oraz pasażerów. Promy katamaran zabierają tylko pasażerów. Istnieją dwa codzienne połączenia ze Splitu do Bol w sezonie, a w zimie jest to tylko jeden prom dziennie. Istnieje tylko jedna cotygodniowa usługa łącząca Split z Milną w środy, działająca przez cały rok. Podróż trwa 30 minut. Kapetan Luka oferuje codzienne połączenia pasażerskie ze Splitu do Milna od kwietnia do października oraz ze Splitu do Bol od końca maja do początku października. Od czerwca do połowy września Split Express obsługuje dwa codzienne połączenia pasażerskie ze Splitu do Bol, podróż trwa niecałą godzinę. Dostępna jest też rezerwacja online.

A co warto zobaczyć na wyspie Brač? Sprawdź nasz artykuł o zwiedzaniu Kościoła Chrystusa Króla w Selca na wyspie Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Zoo na wyspie Brač – Sutivan, co warto wiedzieć?

Dlaczego warto zwiedzić Pučišća na wyspie Brač?

Następny

Dodaj komentarz