Jak dostać się z Dubrownika na półwysep Pelješac?

, Tagi , , , , , , ,

Chorwacja to wakacyjny kierunek podróży, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Nic w tym dziwnego, przyjaźni ludzie i atmosfera, słoneczne, dalmatyńskie plaże, śródziemnomorski klimat, wspaniała kuchnia, a nawet bliski naszemu język, który z pewnością ułatwia komunikację. To wszystko sprawia, że chorwackie wybrzeże co roku spotyka się z liczną rzeszą turystów z Polski. Jedną z lokacji, do której warto zajrzeć jest półwysep Pelješac. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pelješac – gdzie się znajduje?

Półwysep, o którym mowa znajduje się na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w południowej części Chorwacji. Dokładniej jest to ten skrawek kraju, który od reszty państwa oddzielono niewielkim pasem wybrzeża należącym do Bośni i Hercegowiny. Przez to przez wiele lat po rozpadzie Jugosławii dojazd był nieco utrudniony. Od niedawna problem ten rozwiązano i bezpośredni dojazd na półwysep jest już możliwy.

Półwysep Pelješac – dlaczego warto się tam wybrać?

Odpowiedź na pytanie o cel wyprawy na Pelješac dość szybko staje się jasna, gdy zapoznamy się z jego turystyczną ofertą. Bogata historia, wspaniałe krajobrazy oraz wiele interesujących zabytków stanowią doskonała wizytówkę półwyspu. Warto zajrzeć m. in. do miejscowości Orebić oraz odwiedzić lokalne winnice próbując miejscowych wyrobów oraz zapoznając się ze wspaniałą dalmatyńską kuchnią. 

Pelješac – dojazd

Jeśli planujemy dotrzeć na półwysep od strony Dubrownika, musimy mieć na uwadze, że zarówno wspomniane miasto jak i półwysep znajdują się w tym samym, oddzielonym od reszty kraju regionie. Do 2022 roku dojazd drogą lądową na półwysep Pelješac oraz Dubrownika był niełatwy. Wymagał przejazdu przez terytorium Bośni i Hercegowiny, co wiązało się z przekraczaniem granicy państwa niebędącego członkiem strefy Schengen i wymogiem posiadania Zielonej Karty dołączonej do ubezpieczenia samochodowego.

Obecnie jednak problem ten rozwiązano dzięki otwarciu Pelješkiego mostu w lipcu 2022 roku, który łączy główną część Chorwacji z jej południowym fragmentem. Przejazd przez most jest bezpłatny, dlatego kosztem podróży będzie przede wszystkim paliwo raz opłaty autostradowe. Droga przez Bośnię traci w tym momencie na znaczeniu. O ile ktoś nie zamierza po drodze zawitać do tego kraju, to zapewne nie zdecyduje się na tę trasę.

Na półwysep i dalej można też dostać się dzięki połączeniom promowym – koszt przeprawy morskiej wynosić będzie ok. 40 euro. Jeśli zależy nam na czasie oraz oszczędności to prom nie będzie raczej pierwszy wyborem. Może być rozsądną opcją, jeśli zależy nam na wypoczynku po wielogodzinnej jeździe oraz podziwianiu widoków z pokładu. Jeżeli zdecydujemy się na przelot z Polski do Chorwacji i wylądujemy w Dubrowniku, dalsza część podróży będzie ułatwiona.

Jeśli chcemy skorzystać z transportu zbiorowego, możemy wybrać się busem z Dubrownika do położonej na półwyspie miejscowości Orebić. Taka podróż kosztować nas będzie ok. 60 zł. Oczywiście wygodniejszą opcją może być wynajęcie samochodu w Dubrowniku i dotarcie w ten sposób na Pelješac. Koszt przy najtańszych opcjach może wynieść ok. 150 zł, większe i mniej ekonomiczne samochody wiążą się oczywiście z ceną wyższą o nawet kilkaset złotych za dzień.

A co robić na półwyspie? Z pewnością sprawdź nasz wpis o najpiękniejszych plażach Półwyspu Pelješac!

Poprzedni

Spacer uliczkami – Stare Miasto Korčula

Blato na wyspie Korčula – co zobaczyć, atrakcje?

Następny

Dodaj komentarz