Jak dojechać na półwysep Pelješac w Chorwacji?

Tagi , , , , , , ,

Chorwacja jest w ostatnich czasach bardzo popularnym celem wyjazdów urlopowych Polaków. Wybierają oni ten położony nad Adriatykiem kraj ze względu na stosunkowo nieduża odległość, piękne krajobrazy, pogodę oraz podobieństwo kulturowe. Czynnikiem, który zachęca Polaków do spędzenia urlopu w Chorwacji są też ceny. Są one bowiem konkurencyjne w porównaniu do innych południowych krajów. Jednym z miejsc, jakie warto odwiedzić w Chorwacji jest bez wątpienia półwysep Pelješac położony w południowej części kraju.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać na półwysep Pelješac w Chorwacji?

Warto zaznaczyć, dlaczego zarówno turyści, jak i mieszkańcy tak zachwycają się wspomnianym już półwyspem. Położony jest on w Dalmacji, czyli jednej z najpiękniejszych krain historycznych położonych na Bałkanach. Osady na półwyspie i domostwa stwarzają wrażenie przeniesienia się w przeszłość. Dodatkowo bogata, śródziemnomorska roślinność i kamienne budowle stwarzają ponadczasowy klimat i pozwalają  poczuć się błogo.

Jest to z pewnością pożądane przez większość turystów: zobaczenie czegoś wartościowego i odpoczynek jednocześnie. Dodatkowo plaże i warunki panujące na półwyspie sprzyjają uprawianiu windsurfingu, co również przyciąga miłośników tych sportów. Z koli amatorzy nurkowania chętnie udają się na półwysep, aby nurkować w pobliżu zatopionego wraku. Jest kilka sposobów, aby dotrzeć na półwysep Pelješac. Położony jest on około godzinę drogi od popularnego Dubrownika i dotrzeć tam można zarówno drogą lądową samochodem, czy autobusem, jak i drogą morską.

Promy na półwysep Pelješac Ploče-Trpanj

Aby zafundować sobie dodatkową atrakcję i jednocześnie wygodną podróż na półwysep, wystarczy skorzystać z rejsu promem. Jest to opcja również często szybsza niż podróż samochodem, którym na półwysep można dostać się tylko poprzez jedno miejsce. Prom kursuje na trasie Ploče-Trpanj. Z tego drugiego miejsca, które ulokowane jest na półwyspie dzieli nas zaledwie 11 kilometrów od Orebić, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych miejscowości na Pelješac. Co więcej, na prom można oczywiście wjechać samochodem, dzięki czemu dalsze podróżowanie po Pelješac będzie znacznie ułatwione i swobodne. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cenią sobie komfort podróżowania, chcą urozmaicić swój urlop w Chorwacji o dodatkową atrakcję lub chcą zaoszczędzić czas na podróżowaniu z jednego miejsca do drugiego.

Ile czasu trwa podróż z Ploče do Trpanj?

Rejs promem na wspomnianej trasie trwa około godziny. Podczas podróży możemy podziwiać piękne dalmackie krajobrazy i chwilkę odetchnąć przed dalszym zwiedzaniem. Jest to na pewno jedna z przewag rejsu nad jazdą pomiędzy tymi chorwackimi miejscowościami samochodem. Kolejną jest również sam czas podróży, ponieważ promem jest znacznie szybciej, zaoszczędzić można nawet godzinę. Auto zawsze możemy zabrać ze sobą na prom i kontynuować jazdę po przybyciu na półwysep Pelješac. A zaoszczędzony czas poświęcić na skorzystanie z atrakcji na półwyspie, m.in. zwiedzanie wioski duchów, degustację lokalnej kuchni, czy zwiedzenie winiarni. Powrót z półwyspu promem może być również miłym odpoczynkiem po całodziennym lub kilkugodzinnym pobycie i zwiedzaniu.

Ile kosztuje podróż promem z Ploče do Trpanj?

Koszt podróży promem nie jest zbyt wygórowany. Za bilet w jedną stronę osoba dorosła musi zapłacić około 4 euro. Czteroosobowa rodzina za rejs promem na półwysep Pelješac i z powrotem zapłaci zatem mniej więcej 30 euro. Natomiast, jeśli chcielibyśmy zabrać dodatkowo samochód, trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem. Cena biletu dla samochodu oraz kierowcy w jedną stronę na półwysep oscyluje w okolicy 18 euro.

Zaoszczędzimy jednak później na transporcie, ponieważ nie będziemy musieli korzystać z dodatkowych opcji już po przybyciu na półwysep. Również dotarcie do miejsc skąd odpływa prom, nie będzie wówczas stanowić problemu. W tym drugim przypadku czteroosobowa rodzina za rejs w obie strony promem wraz z samochodem poniesie koszt w okolicach 60 euro. Za niezbyt duży koszt każdy z turystów ma zatem okazję zwiedzić jeden z najpiękniejszych chorwackich półwyspów oraz skorzystać z atrakcji, jakie oferuje.

Rozkład promów Pelješac Ploče-Trpanj

Rozkład kursowania promów na trasie Ploče-Trpan uzależniony jest od sezonu turystycznego. Podzielone one zostały na trzy okresy: poza sezonem, niski sezon i wysoki sezon. Oczywiście w tym ostatnim okresie można liczyć na częstsze połączenia niż poza sezonem. Rozkłady można na bieżąco śledzić na stronach internetowych. Poza sezonem, czyli w okresie od października do końca maja prom kursuje zaledwie 4 razy dziennie w odstępach od 4 do 5 godzin.

Niski sezon obejmuje czerwiec i wrzesień. Wówczas turyści mogą skorzystać z rejsu promem 6 razy w ciągu dnia, a promy kursują średnio co 2,5 godziny. Największa dostępność rejsów promem na półwysep Pelješac jest w sezonie wysokim, który trwa w okresie wakacji, czyli w lipcu i sierpniu. Wtedy w ciągu dnia promy kursują 7 razy. Dzięki temu mają szansę obsłużyć większą liczbę turystów wypoczywających w Chorwacji.

Sprawdź inny wpis o tym, jak dotrzeć na półwysep Pelješac drogą lądową!

Poprzedni

Jednodniowa wycieczka ze Splitu na wyspę Hvar

Co zobaczyć i zwiedzić w Makarskiej – największe atrakcje

Następny

Dodaj komentarz