Ile kosztują wakacje w Dalmacji – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , ,

Dalmacja to historyczna kraina w Chorwacji, która jednocześnie stała się najpiękniejszą wizytówką tego kraju. To właśnie tam każdego roku zmierzają tłumy turystów z całej Europy – a w tym także i z Polski. Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że wakacje w Dalmacji to również wydatek, który każdy z nas stara się ograniczyć do minimum i jak najlepiej rozplanować. Warto jednak mieć na uwadze to, że Chorwacja, a w szczególności Dalmacja to turystyczny raj, a co za tym idzie, ceny mogą być nieco wyższe, niż w innych częściach kraju. Tak więc, ile kosztują wakacje w Dalmacji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Koszt lotów do Dalmacji z Polski

Każdy z turystów z pewnością świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszym priorytetem jest nic innego, jak tylko zarezerwowanie sobie połączeń lotniczych. Właśnie w ten sposób będziemy mogli w najprostszy sposób dostać się do Dalmacji i jednocześnie podróż ta będzie dla nas wyjątkowo szybka i sprawna. Jednak ile kosztują bilety lotnicze na poszczególnych trasach? Otóż:

 • za przelot do Splitu będziemy musieli zapłacić około 900 – 1000 złotych w obie strony;
 • za przelot do Dubrownika zapłacimy około 900 – 1100 złotych w obie strony;
 • za loty do Zadaru zapłacimy od 500 do 800 złotych w obie strony.

Oczywiście są to jedynie orientacyjne ceny biletów lotniczych do najpopularniejszych miast w Dalmacji. Podróżni powinni również w swoich kosztach uwzględnić np. konieczność dokupienia bagażu rejestrowanego lub inne, dodatkowe opłaty, które mogą zostać obligatoryjnie narzucone przez poszczególne linie lotnicze. Co więcej, warto również mieć na uwadze to, że ceny biletów lotniczych w sezonie turystycznym lubią być nieco wyższe niż te, które są oferowane poza sezonem. Dobrą praktyką okaże się również rezerwowanie połączeń na danej trasie z odpowiednim wyprzedzeniem – wówczas podróżni mogą liczyć na najbardziej atrakcyjne ceny.

Ceny hoteli w Dalmacji

Kolejną kwestią, którą warto uwzględnić podczas planowania wakacji w Dalmacji oraz wykonywania ich kosztorysu, są ceny hoteli. Nie jest tajemnicą, że w turystycznych regionach kraju trzeba będzie wydać na wymarzony nocleg nieco więcej i paradoksalnie, to właśnie ceny hoteli w Dalmacji mogą zająć nam największą część naszego budżetu. Jednocześnie warto zauważyć, że finalne koszty w tym wypadku zależą tylko i wyłącznie od nas. W popularnych miastach jak np. Split czy Dubrownik, możemy znaleźć różnorodne opcje zakwaterowania. To na jaką z nich się zdecydujemy, będzie determinować finalną cenę. Niemniej jednak można powiedzieć, że:

 • za nocleg w hostelu w Dalmacji zapłacimy jedynie około 30 – 40 złotych;
 • za nocleg w jednogwiazdkowym hotelu zapłacimy około 50 – 70 złotych – za noc dla jednej osoby;
 • za noc w trzygwiazdkowym hotelu zapłacimy odpowiednio 90 – 100 złotych za noc dla jednej osoby;
 • za noc w cztero – lub pięciogwiazdkowym hotelu będziemy już musieli zapłacić od 150 złotych wzwyż.

Jak więc widać, noclegi w Dalmacji dają nam dość szerokie możliwości wyboru. Tak naprawdę więc to od nas zależy, ile zdecydujemy się zapłacić za miejsce w hotelu. Warto jednak pamiętać o kilku, praktycznych wskazówka. Przede wszystkim, rezerwując hotel dalej od ścisłego centrum miasta, możemy liczyć na to, że cena będzie adekwatnie niższa – wiele zależy od lokalizacji. Co więcej, musimy również podjąć decyzję o dokonaniu rezerwacji z dośc dużym wyprzedzeniem. W momencie kiedy zbliża się sezon turystyczny, a w hotelach pozostało już tylko kilka wolnych pokoi, wówczas właściciele chętnie decydują się na to, by znacznie podnieść ceny dla turystów.

Ceny jedzenia w Dalmacji

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że będąc w Dalmacji z pewnością każdy z nas będzie chciał rozsmakować się w regionalnej kuchni Chorwacji. Faktem jest, że na wakacjach rzadko kto z nas ma ochotę gotować, więc nie będziemy w stanie odmówić sobie wizyty w restauracji. Wobec tego musimy tu liczyć się z kolejnym wydatkiem. Jednak jakie są ceny jedzenia w Dalmacji?  Otóż jeśli zdecydujemy się na posiłek w ekskluzywnym i prestiżowym lokalu, wówczas musimy liczyć się z tym, że za dwudaniowy obiad będziemy musieli zapłacić od 150 do nawet 250 złotych.

Warto jednak mieć na uwadze to, że taki obiad składa się z dwóch dań, napoju oraz szeregu przystawek. Z kolei jeśli zadowolimy się pizzą lub innym daniem typu fastfood wówczas nie powinniśmy wydać więcej niż około 50 złotych. Ceny te są oczywiście uśrednione, zdarzają się i takie restauracje, które oferują wysoki poziom, a jednocześnie nie nadwyrężą naszego budżetu. Jeśli jednak zdecydujemy się prowiant przygotować samodzielnie, wówczas z pewnością będziemy musieli także udać się na zakupy. Jakie ceny spotkają nas w chorwackich marketach? Otóż za podstawowe produkty spożywcze zapłacimy:

 • około 4 – 5 złotych za bochenek świeżego chleba;
 • około 15 – 20 złotych zapłacimy za paczkowaną wędlinę;
 • około 28 złotych zapłacimy za kilogram żółtego sera;
 • około 2 złote zapłacimy za butelkę wody mineralnej;
 • około 5 – 6 złotych zapłacimy za butelkę piwa.

Wydatki na jedzenie oraz stołowanie się w restauracjach również warto uwzględnić w naszym wakacyjnym kosztorysie.

Ceny atrakcji w Dalmacji

Ostatnią kwestią, niezbędną podczas planowania budżetu na wakacje w Dalmacji, jest także uwzględnienie cen atrakcji. Okazuje się, że w popularnych miastach jak np. Split czy Dubrownik, będziemy musieli za nie nieco więcej zapłacić. Nawet zwykłe wejście do muzeum może kosztować nas około 50 złotych. Z kolei rejs promem na pobliskie wyspy będzie już dla nas wydatkiem rzędu około 30 – 40 złotych.

Pamiętajmy jednak, że historyczne miasta Dalmacji często organizują dni otwarte. Oznacza to w poszczególnych godzinach, turyści mogą odwiedzić najpiękniejsze zabytki i muzea za darmo. Warto więc dokładnie sprawdzić witryny internetowe poszczególnych atrakcji w dalmackich miastach, a następnie zaplanować zgodnie z rozkładem swoje zwiedzanie. W ten sposób można całkiem sporo zaoszczędzić.

Sprawdź również nasz tekst, w którym sporządziliśmy listę TOP 10 najpiękniejszych wysp Dalmacji!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Bol na wyspie Brač – zwiedzanie miasteczka

Odkryj piękno Dalmacji: gotowy plan wycieczki objazdowej po słonecznym południu Chorwacji

Następny

Dodaj komentarz