Wiosna to idealny okres dla zwiedzających, którzy kochają wycieczki po górach. Oprócz polskich Tatr warto wybrać się również do Chorwacji. Znajduje się tam góra św Eliasza w Orebiću. Co jest tak wyjątkowego akurat w tym szczycie, że jest on najchętniej odwiedzającym miejscem przez Polaków zaraz po Chorwatach?
Góra Świętego Eliasza znajdująca się w zachodniej części półwyspu Peljesac liczy 961 m wysokości. Nie byłoby w tym nic niesamowitego, gdyby nie fakt, że na szczycie można podziwiać panoramę na wyspy dalmatyńskie i Riwierę Orebić. Punkt widokowy znajdujący się na samym szczycie góry należy do najpiękniejszych w okolicy, dlatego to miejsce jest coraz częściej odwiedzane przez turystów z Polski. Od strony geograficznej całe pasmo ma ok. 6,5 km długości. Sam wierzchołek góry powstały z granitu można dumnie obserwować w samym centrum Orebić.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Szczyt Proroka – czyli legendy o słynnej górze
Jeszcze w czasach przed chrześcijaństwem jedna z legend głosiła, że góra Św. Eliasza służyła do odprawiania kultów słowiańskich ku czci pewnego Boga. Stąd można wywnioskować, że nie bez powodu szczyt nazywany był także Górą Piorunów (Piorunovo Brdo) na cześć Peruna, uznawanego za bóstwo gromowładne. Powstała skamieniałość na szczycie góry może świadczyć o uderzeniu pioruna, które jeszcze w tamtych czasach symbolizowały dobroć i świętość. Za prawdziwą informację uznaje się do tej pory fakt, że nazwa pochodzi od kaplicy Św. Eliasza, która znajdowała się właśnie w tym miejscu.

Jak łatwo dostać się na szczyt?
Decydując się na wyprawę w góry Św. Eliasza, warto odpowiednio się do niej przygotować. Nie od dziś wiadomo, że każda wycieczka w góry wiąże się z ryzykiem dlatego lepiej podążać za wyznaczonymi szlakami, które wskażą stopień trudności danej trasy. Jednym z łatwiejszych szlaków jest droga z Ruskovica od strony wsi Bilopolje będąca głównym szlakiem. Wyprawę rozpoczynamy przy klasztorze franciszkanów jeszcze z VIV wieku. Czas na pokonanie szczytu według mapy to ok. 2,5 godziny, jednak z uwagi na przystanki oraz podziwianie widoków ten czas może się wydłużyć nawet do 4 godzin. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy na tę wycieczkę można zabrać dzieci, może być spokojny z uwagi na to, że wyznaczona trasa jest szlakiem wycieczek rodzinnych także z udziałem dzieci.
Jak wygląda trasa na Górę św. Eliasza w Orebić?
Utwardzona nawierzchnia towarzyszy turystom przez pierwszą godzinę, po czym zaczyna się szlak typowo kamienisty ze skałami. Po pokonaniu niezbyt foremnych skałek dochodzimy do równej i zielonej polany, z której można podziwiać piękne widoki na okolicę. Właśnie w tym miejscu szlak główny łączy się z nieco trudniejszą trasą z Orebica. Następnie zwiedzający mogą liczyć na odpoczynek za sprawą znajdujących się nieopodal zagajników chroniących przed intensywnym nasłonecznieniem. Po pokonaniu dotychczasowej trasy trafiamy w końcu na schronisko również w zacienionym miejscu. To dobry moment na przekąskę, napicie się wody i zebranie sił do dalszej trasy. W tym miejscu od szczytu dzieli nas niecała godzina, ale warto pamiętać, że każdy ustala swoje indywidualne tempo do wspinaczki.
Końcowy etap wspinaczki należy do najtrudniejszych, jednak po pokonaniu trasy podziwiając niesamowite widoki, można zapomnieć o zmęczeniu. Z wierzchołka góry można podziwiać całą panoramę na półwysep Peljesac, a także na wyspy znajdujące się w pobliżu, czyli Hvar, Mljet, Vis, Brac i Korculę. Osoby posiadające lornetki mogą dostrzec daleko oddalone punkty na Split i Włochy. Na szczycie znajduje się metalowy krzyż, a także specjalna konstrukcja w kształcie piramidy, do której można dołączyć swój kamyk, uważając na konstrukcję. Zaraz obok krzyża znajduje się metalowa puszka, a w niej książka, do której mogą wpisywać się wszyscy zwiedzający. Droga powrotna wiedzie przez ten sam szlak, jednak w celu podziwiania widoków można wybrać zupełnie inną trasę.

Ciekawostki na temat góry Św. Eliasza
Wszyscy mieszkańcy od pokoleń z nadejściem każdej wiosny urządzają wędrówkę całymi rodzinami na szczyt góry Św. Eliasza. Na miejscu organizowany jest wspólny festyn. Zwyczaj ten wpisał się w coroczny rytuał ze względu na pobliskich mieszkańców osady, którzy próbowali w jak najkrótszym czasie uciec na sam szczyt przed piratami napadającymi na zamieszkałe tereny.
Planujesz urlop w Chorwacji, ale nie chcesz całego wyjazdu przeznaczyć tylko na leżakowanie i plażowanie? Świetnym wyborem będzie wycieczka na górę Św Eliasza z niezapomnianymi widokami. Pamiętaj, aby uwiecznić całą panoramę na zdjęciach. Będzie to idealne wspomnienie przez następnych kilka lat. Decydując się na wędrówkę w góry, warto sprawdzić dużo wcześniej warunki pogodowe i nie planować wycieczki wtedy, gdy zanosi się na burzę. Jest to bardzo niebezpieczne ze względu na silne wyładowania ze względu na znajdujący się na szczycie metalowy krzyż. Wczesne godziny poranne kiedy jeszcze nie ma zbyt wysokich temperatur, będą najlepszą opcją na zwiedzanie góry Św. Eliasza.
Na naszej stronie dowiesz się również, co warto zwiedzić w mieście Orebić?