Split uznawany jest za jedno z najbardziej urokliwych miast Chorwacji, które zawiera w sobie wszystkie cechy stanowiące o jej pięknie. Ma wszystkie te zalety, które przyciągają turystów, gwarantując udany wypoczynek. Aby wakacje przebiegały bezstresowo, warto jest z wyprzedzeniem zatroszczyć się o niezbędne formalności. Są to między innymi dostęp do gotówki oraz pożywienia. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy i wymienisz walutę w Splicie.
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Gdzie zrobić zakupy w Splicie?
Split, jak każde większe miasto, ma tzw. zakupowe ulice zrzeszające w niedużej odległości wiele sklepów spożywczych, odzieżowych i zaopatrzeniowych. Jedna z nich nazywa się Vukovarska, znajdziemy tam nawet centrum handlowe Mall of Split (na skrzyżowaniu z ulicą Jospia Jovića). Wewnątrz są popularne sieciówki np Zara oraz nieco dalej, wciąż na tej samej ulicy, kolejne mniejsze centrum sklepów City Center one Split.
Jeśli zależy nam na zakupach bliżej centrum miasta, warto udać się w okolice ulicy Put Brodarice. Już z oddali bez problemu dostrzeżemy wysoki budynek centrum handlowego Joker Mall. Nowoczesny i kilkupoziomowy – znajdziemy tu wszystko, czego potrzebujemy: supermarket, strefę gastronomiczną, kino i sklepy odzieżowe. Centra handlowe Splitu nie różnią się zbytnio od tych w Polsce. Odnalezienie się w ich przestrzeni powinno przyjść szybko i intuicyjnie.
Split – zakupy lokalnych produktów
Natomiast jeśli wolimy zakupy u lokalnych dostawców oferujących wyroby rzemieślnicze, wysokogatunkowe, powinniśmy czym prędzej znaleźć się w okolicy uliczki Marmontovej. W jej okolicy znajdziemy m.in. Fishmarket, czyli rybny targ, na którym zaopatrzymy się w świeże mięso rybie, często prosto z połowu. Możemy być zaskoczeni, jak wiele nieznanych nam dotąd gatunków ryb nadaje się do spożycia. A w miejscowościach nadmorskich ich smak nabiera zupełnie innego wymiaru! Świeżość, tj. krótki czas od połowu do przyrządzenia odgrywa tutaj dużą rolę.
Z kolei na ulicy Cosmijeva napotkasz uroczą cukiernię Gelateria Emiliana – oferującą ponoć najlepsze lody w Splicie. Przygotuj się jednak na nie małą kolejkę. Jednak nie jest ona bezzasadna – w tym przypadku zdecydowanie warto uzbroić się w cierpliwość. Na miejscu robione są nie tylko lody, ale również wafelki – można podejrzeć ten proces przez okno cukierni. Mieszkańcy Splitu kochają też warzywniaki – przechadzając się tamtejszymi uliczkami, napotkasz nie jeden targ z licznymi stoiskami oferującymi warzywa i owoce od rolników, prosto z ich ogródka. Wielu sprzedawców w takich miejscach respektuje zwyczaj targowania się. Przygotuj się na lekkie negocjacje ceny, oczywiście na korzyść kupującego. Będąc w Chorwacji, warto jest rozejrzeć się za produktami regionalnymi. Są to np. oliwa, mandarynki z Neretwy czy miód pochodzący ze Slawonii.
Jakie są ceny w Chorwacji – ile wydasz na zakupy?
Szacuje się, że średnie kwoty wydawane na standardowe zakupy są nieco wyższe niż w Polsce – średnio zapłacisz 1,23 raza tyle, co w rodzimym kraju, po przeliczeniu na złotówki. Podobnie jak u nas, w jedzenie najbardziej opłaca się zaopatrzyć w dużych sieciach supermarketów: w znanym nam dobrze Lidlu czy Kauflandzie. Natomiast najpopularniejsze chorwackie sieci supermarketów to Konzum i Tommy. Asortyment w takich sklepach jest dosyć podobny do naszego, polskiego. Najwięcej zapłacimy za mleko i nabiał. Zakupy można robić również w niedzielę.
Gdzie wymienić walutę w Splicie?
Na wstępnie warto zaznaczyć, że od stycznia 2023 r. Chorwacja należy do strefy euro, co oznacza, że jedyną oficjalną walutą tam obowiązującą zostało euro (wcześniej były to kuny). Zatem jeśli masz przy sobie gotówkę w złotówkach, pamiętaj, by wymienić ją na miejscu właśnie na euro, a nie na kuny. Wymiany waluty najłatwiej jest dokonać w kantorze w Splicie znajdującym się w porcie promowym (czynnym od 6 do 23). Poza tym Split jest regionem turystycznym, więc podczas zwiedzania natkniesz się na nie jeden kantor po drodze, np. na ulicy Petra Starog znajduje się Ribica Exchange Office. Pamiętaj jednak, by wymierać te z oznaczeniem no commision (bez prowizji). Jeśli masz możliwość płacić kartą, możesz skorzystać z tej wielowalutowej lub walutowanej w euro.
Warto również sprawdzić nasz tekst o zwiedzaniu Wzgórza Marjan, aby zobaczyć widok na Split z góry!