Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Dubrowniku?

, Tagi , , , , , , ,

Dubrownik jest jednym z większych i popularniejszych miast Chorwacji. Zwłaszcza w sezonie wakacyjnym (od czerwca do września), przyjeżdżają tu turyści z całego świata. Dlatego tutejsze ceny są bardzo zróżnicowane. Najtaniej zakupy w Dubrowniku zrobimy w miejscach, gdzie zaopatrują się na co dzień mieszkańcy. Droższe będą sklepiki w turystycznym centrum. Zwłaszcza obecnie, gdy Chorwacja przyjęła Euro, warto sprawdzić miejsca na zakupy i uniknąć przepłacania.

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie zrobić zakupy w Dubrowniku?

W Dubrowniku nie brakuje marketów. Należą do nich sieci zagraniczne jak Lidl oraz miejscowe: Konzum, Pemo, Studenac, Tommy. Lidl jako jeden z większych marketów cieszy się dużą popularnością. Ceny są umiarkowane i nie brak tu produktów lokalnych. Minusem jest lokalizacja we wschodniej części Dubrownika, poza ścisłym centrum turystycznym. Zatem osoby, które chcą się zatrzymać bliżej portu i historycznego centrum, będą musiały dojechać autem. 

Konzum w Dubrowniku ma kilka sklepów, w tym blisko portu i centrum miasta. Koło portu znajduje się także galeria handlowa: Shopping Center SRD. Można w niej znaleźć liczne sklepiki, punkty usługowe, piekarnie, małe bary i stoiska z pamiątkami. 

Zakupy na targu w Dubrowniku – świeże, lokalne produkty

Nieopodal ulicy Stradun znajduje się targ, na którym można nabyć świeże produkty żywnościowe, zwłaszcza owoce i warzywa. Także Gruž Market to dobre miejsce na zakupy lokalnych specjałów. Odkryty, tradycyjny targ bazuje na rybach z portu, od miejscowych rybaków. Są tu też świeże warzywa, kwiaty i pamiątki. Jeśli chcemy zobaczyć chorwacką codzienność, koniecznie powinniśmy odwiedzić Gruž Market. Obok targu są liczne bary, lokale typu fast food oraz kawiarnie i restauracje. Można zatem znaleźć jedzenia na każdą kieszeń.

We wschodniej części miasta, nad samym morzem znajduje się inny, tradycyjny targ: Gunduliceva Poljana Market. Połączony jest z historycznym placem miejskim na starym mieście – Plaza del Mercado (po włosku plac kupców). To idealne miejsce na zakup pamiątek i drobnych upominków. Ceny w okolicach Starego Miasta w Dubrowniku będą należały do wysokich, jednak można się targować i uzyskać rabat od sprzedawcy. Warto też pamiętać, że w małych kioskach i sklepikach z pamiątkami płaci się gotówką. Użycie karty może wiązać się z wyższą ceną.

Zakup pamiątek w Dubrowniku

Port w Dubrowniku obiega kilka ulic, np. Nicoli Tesli oraz Ivana Pavla II. Spacer po Dubrowniku można zatem bez problemu połączyć ze zwiedzaniem oraz zakupami i przerwą na kawę. Przy ul. Nicoli Tesli znajduje się Studenac Market oraz sklep z rozmaitymi serami. Nieopodal, przy ul. Batale, jest Pemo Market. Oba sklepy znajdują się naprzemiennie przy innych, większych ulicach. Ceny są porównywalne w całym mieście. W centrum Dubrownika nie brakuje też małych piekarni, gdzie kupimy świeże bułki, lokalny chleb oraz słodkie wypieki. 

Wymiana walut w Dubrowniku

Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku znajduje się w strefie Euro. Oznacza to, że główną walutą jest Euro. Jednak w wielu sklepach i punktach usługowych przyjmowane są także płatności w pieniądzu cyfrowym, np. Bitcoin. Jeśli w czasie wakacji lub wycieczki w Dubrowniku będziemy musieli wymienić złotówki na Euro, to nie musimy szukać tylko i wyłącznie kantorów. W Dubrowniku pieniądze wymienimy także w placówkach pocztowych oraz bankach. Oczywiście kantory przy głównych, turystycznych ulicach i placach są czynne dłużej, niż punkty pocztowe i banki. W kantorach mamy też możliwość negocjacji cen. 

Płatność kartą i gotówką w Dubrowniku

W wielu chorwackich sklepach, barach i kawiarniach nie są honorowane karty płatnicze. Ma to związek z prowizjami, jakie muszą płacić sprzedawcy. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, czyli obowiązującą w Chorwacji walutę Euro. Na stacjach benzynowych i w sieciach typu Lidl, Konzum, Sudenac, bez problemu zapłacimy kartą. Jednak już plażowe bary, lodziarnie czy fast foody mogą sobie zażyczyć płatności gotówką. W bankomatach na terenie Dubrownika bez problemu wypłacimy Euro. Pamiętajmy jednak, że prowizje banków za wypłatę z bankomatu za granicą są znacznie wyższe niż w kraju. 

Dubrownik oferuje masę wspaniałych atrakcji i zabytków. Sprawdź nasz artykuł o zwiedzaniu Starego Portu w Dubrowniku!

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Splicie?

Zwiedzanie Kościoła św. Franciszka w Splicie

Następny

Dodaj komentarz