Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na wyspie Mljet?

Tagi , , , , , ,

Otoczony lasem Mljet to jedna z najbardziej uwodzicielskich wysp Adriatyku. Utworzenie parku narodowego w 1960 roku na jego zachodnim krańcu umieściło wyspę na mapie turystycznej. Odwiedzających przyciąga niemal wyłącznie turystyczna enklawa wokół Pomeny. Pozostała część wyspy zachowuje nieskażoną atmosferę spokoju, która według legendy urzekała Odyseusza przez siedem lat.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie zrobić zakupy na wyspie Mljet?

Zakupy żywności w Mljet są naprawdę proste. Na wyspie Mljet znajduje się mały, ale dobrze zaopatrzony supermarket „Studenac”, w którym można znaleźć wszystko, czego możesz potrzebować do przygotowania własnych posiłków, jeśli zatrzymujesz się w apartamencie lub willi z wyżywieniem we własnym zakresie. Znajdziesz tu też doskonałe owoce i warzywa, a także w zimne napoje, piwo, wino i lody. Godziny otwarcia to 7 rano do 7 wieczorem, co daje mnóstwo czasu na zaopatrzenie się w ulubione produkty. 

Jeśli wybierasz się do Parku Narodowego i chciałbyś zaoszczędzić trochę pieniędzy na napojach i przekąskach w restauracjach i kawiarniach Parku, najlepszym rozwiązaniem jest zakup wszystkiego, czego potrzebujesz do jedzenia i picia w sklepie. Możesz również dostać pojemniki na żywność, jeśli ich potrzebujesz. Sklep można znaleźć od razu po wyjściu z promu. Z portu promowego wystarczy iść w lewo (na wschód). 

W Parku Narodowym znajduje się również inny sklep, który oferuje pamiątki, takie jak czapki, koszulki, sprzęt do pływania i nurkowania, ręczniki i torby plażowe, klapki i wiele innych. Jest dobrze zaopatrzony w każdy przedmiot, który może być potrzebny, jeśli odwiedzasz Park. Tuż obok tego sklepu można również wypożyczyć rower.

Najpopularniejsze markety na wyspie Mljet to:

  • Konzum
  • Studenac
  • Ivan Market
  • Voda Mljet
  • Lito Market

Z czego słynie wyspa Mljet?

Mljet słynie z wina, oliwek i sera, a wszystko to dzięki łagodnemu klimatowi śródziemnomorskiemu. Średnia temperatura w okresie letnim wynosi około 24°C i 9°C w okresie zimowym. Deszcz jest bardzo rzadki w miesiącach letnich, podobnie jak na innych wyspach Adriatyku, spodziewany jest głównie od października do kwietnia. Poza tym wyspa znana jest z Parku Narodowego, którego najbardziej popularnymi miejscami są dwa słone jeziora, Veliko i Malo jezero. 

Mljet nie jest popularnym miejscem imprezowym. Nie jest to rodzaj wyspy, na której można znaleźć okazałe życie nocne, jest to bardziej spokojne i relaksujące miejsce letnie. Nie oznacza to jednak, że nie możesz spędzić wspaniałej nocy podczas pobytu na wyspie. Chociaż większość plaż w większych miejscach ma kawiarnie i bary, są dwie, które większość turystów uwielbia najbardziej. Komarac znajduje się w Babino Polje, serwuje kawę w ciągu dnia, w nocy robi się głośniej i dzikiej, najlepsze miejsce znajdziesz na wyspie. Drugim jest Hippocampus, bar na plaży oferujący nieco bardziej relaksujący klimat, ale nadal świetny do spędzania czasu z przyjaciółmi. 

Gdzie wymienić walutę na wyspie Mljet?

Upewnij się, że zawsze masz przy sobie lokalną walutę i trochę gotówki. Nie każda restauracja, bar lub rynek akceptuje karty kredytowe. Mimo to większe supermarkety i apteki zazwyczaj je akceptują. Walutę można wymienić w hotelu czy urzędzie pocztowym (Babino Polje, Maranovici, Pristaniste). Kursy walut publikuje się w gazetach, a także są wskazywane we wszystkich kantorach. Kursy można sprawdzić on-line, na stronie internetowej Narodowego Banku Chorwacji. Hotele akceptują wszystkie główne karty kredytowe (Eurocard / Mastercard, American Express, Diners, Visa), podobnie jak większość restauracji i sklepów. Bankomaty na Mljet znajdziesz w bankach, supermarketach, biurach turystycznych, na pocie promowym Sobra i w hotelach.

Poprzedni

Zwiedzanie Katedry Wniebowzięcia NMP w Dubrowniku

Miasteczko Vrboska na wyspie Hvar, zwiedzanie

Następny

Dodaj komentarz