Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na wyspie Korčula?

, Tagi , , , , ,

Pytanie to zadaje sobie wielu turystów odwiedzających tą położoną na Adriatyku chorwacką wyspę. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego zależy między innymi, czy wybierając się na tę chorwacką wyspę, będziemy mogli kupić za gotówkę różnego rodzaju lokalne wyroby. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, gdzie możemy wymienić walutę na wyspie Korčula, oraz gdzie warto robić na niej zakupy?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wymiana waluty na wyspie Korčula

Na samym początku zacznijmy od podstawowej kwestii, jaką niewątpliwie jest wymiana waluty. Niestety, w tej kwestii nie mamy dla was dobrych wieści. Uczciwej wymiany możemy w praktyce dokonać tylko i wyłącznie w dwóch bankach, a mianowicie: Splitska Banka i Privredna Banka.

Niestety, te są dostępne dla turystów jedynie w większych miejscowościach. Gwarantują one jednak po pierwsze korzystne dla turystów kursy, po drugie ich strony www są dostępne w języku angielskim, co niewątpliwie jest pomocne w znalezieniu oddziału. Ponadto ich pracownicy również znają język angielski (a przynajmniej w teorii tak jest).

Istnieje co prawda możliwość wymiany gotówki w różnego rodzaju kantorach, jednak kurs w nich nie zawsze jest korzystny dla turystów. Zdecydowanie najgorszą możliwą opcją jest skorzystanie z usług osób prywatnie zajmujących się wymianą gotówki. Wówczas kurs jest zdecydowanie niekorzystny. Ponadto narażamy się na to, że nasza gotówka zostanie wymieniona na fałszywe pieniądze.

Gdzie zrobić zakupy na wyspie Korčula?

Załóżmy jednak, że już udało nam się wymienić gotówkę. Warto wiedzieć, gdzie zrobić zakupy? W tym celu powinniśmy udać się do jednych z poniższych miejscowości:

  • Korčula – jest to największa miejscowość wysypy, od której zresztą pochodzi jej nazwa. Znajduje się tu mnóstwo sklepów oraz straganów nastawionych głównie na turystów.
  • Blato – jest to druga co do wielkości miejscowość na wyspie. Słynie ona między innymi z lokalnych winnic.
  • Vela Luka – miejscowość ta słynie ze świeżych owoców morza.
  • Lumbarda – podobnie jak wcześniej wymienione miejscowości, bez trudu dostaniemy tutaj świeże owoce morza, lokalne wina, czy też doskonałą wręcz oliwę ze świeżo wyciskanych oliwek.
  • Žrnovo.

Bez problemu znajdziemy tam wszystko to, co będzie nam na co dzień potrzebne w czasie wycieczek. Co równie ważne, jest tam dostępnych całe mnóstwo lokalnych sprzedawców, którzy tylko czekają na potencjalny zarobek. Wśród lokalnych straganów możemy znaleźć między innymi świeże oliwki, figi, lokalne wina, owoce morza.

Warto również zajrzeć do lokalnych sklepów z rękodziełem. Bez większego trudu znajdziemy tego typu sklepy w różnych miejscach wysypy. Nie warto jednak skupiać się jedynie na tych znajdujących się w centrach dużych miejscowości. Są tam znacznie wyższe ceny niż w przypadku sklepów oraz straganów z pamiątkami. Znajdują się nieco bardziej na uboczu w stosunku do głównych traktów.

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z oferty lokalnych restauracji oraz szeroko rozumianych knajp, które w niczym nie ustępują pod względem poziomu restauracjom zachodnioeuropejskim, a przy tym jednocześnie są od nich znacznie tańsze. Dzięki temu za stosunkowo niewielkie sumy jesteśmy w stanie nie tylko najeść się smacznie i do syta. Możemy również nieco bliżej poznać lokalną kuchnię oraz kulturę wyspy Korčula. Sprawdź nasz artykuł, w którym sporządziliśmy listę najlepszych restauracji na wyspie Korčula!

Podsumowanie

Wbrew pozorom, sama wymiana gotówki, mimo że jest nieco uciążliwa, nie jest taka trudna, jak wielu osobom mogłoby się to wydawać. Warto jednak to zrobić, między innymi ze względu sporych oszczędności. Natomiast gdy już dokonamy wymiany, warto rozważyć skorzystanie z lokalnych straganów, oraz sklepów z pamiątkami, których to na wyspie jest naprawdę sporo, zwłaszcza w większych miejscowościach, które nastawione są głównie na turystów.

Poprzedni

Zwiedzanie wyspy Brač rowerem – trasy rowerowe, co warto wiedzieć?

Pupnatska Luka – najpiękniejsza plaża Korčuli, jak dojechać?

Następny

Dodaj komentarz