Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę na wyspie Brač?

, Tagi , , , , ,

Wyspa Brač jest jedną z największych wśród wysp Chorwacji. Tutaj na 400 kilometrach kwadratowych znajdują się zarówno nietknięte naturalne zakątki, jak i zabytki architektury dawnych czasów. Brač będzie atrakcyjny zarówno dla cichych dzieci, które doceniają możliwość odkrywania kilometrów czystych, czystych plaż i kąpania się w lazurowej wodzie. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto wybrać się na wyspę Brač? 

Znajduje się tu stara osada Sutivan obecnie przekształcona w prawdziwy skansen. Tutaj można zobaczyć nie tylko stare domy i budynki gospodarcze, ale także ruiny twierdzy, zbudowanej w starożytności przez starożytnych Rzymian. We wsi można zobaczyć zabudowania wsi z późniejszych epok. Młodzi przyrodnicy powinni udać się do parku przyrody w pobliżu Sutivan. To tutaj można znaleźć zoo, choć niezbyt duże, ale z dużą ilością zwierząt. Istnieje również kilka boisk sportowych, gdzie Twoje dziecko może bawić się z lokalnymi dziećmi i innymi podróżnikami prawie przez całą dobę.

Warto spędzić dzień lub dwa na spacerze po Brač i cieszeniu się lokalną przyrodą, na szczęście klimat tutaj jest bardzo łagodny. Ludzie lubią tutaj zdrowe, pożywne i szybkie jedzenie. W pobliżu wybrzeża Brač znajduje się prawie 350 gatunków jadalnych zwierząt morskich, dlatego wybór dań z owoców morza jest naprawdę ogromny. Najpopularniejsze dania to sałatka z ośmiornic lub homarów, nadziewane kalmary, pieczone i gotowane okonie morskie, dorady, skrzydlice, flądry i barweny. 

Gdzie zrobić zakupy na wyspie Brač?

Na wyspie Brač nie ma większych centrów handlowych ani punktów sprzedaży. Dlatego, jeśli chcesz kupić markowe ubrania i buty, warto poświęcić trochę czasu na podróż do kontynentalnej części Chorwacji. Jeśli zdecydujesz się na wycieczkę z wyspy, na przykład do Splitu, do Pałacu Dioklecjana, spróbuj znaleźć czas i odwiedzić duże sklepy.

W Brač warto kupić pamiątki i produkty od lokalnych producentów. Najbardziej wyjątkową pamiątką ze wszystkich, sprzedawaną na wyspie, można uznać artefakty z kamienia. Chodzi o to, że produkty z kamienia Brač mają na celu dotarcie do lokalnych mieszkańców. W niektórych miejscach mieszkańcy nadal trzymają co najmniej jeden kawałek tego materiału w swoich domach dla ochrony przed złymi duchami. 

Ciekawym prezentem będzie biżuteria z fabryki Morcic. Broszki, kolczyki, wisiorki – wszystkie łączy jedność formy. Każda dekoracja wykonana jest w formie głowy Maura z turbanem. Uważa się, że pierwotnie były wykonane z drewna i służyły jako straż dla lokalnych rybaków. Teraz Morcic jest wykonany z ceramiki pokrytej glazurą i ze szkła weneckiego, a nawet z kamieni i metali szlachetnych i półszlachetnych.

Długopis od lokalnej firmy Nalivpero lub krawat będzie dobrym prezentem dla szefa. Ten ostatni, nawiasem mówiąc, jest bardzo popularny na terytorium Chorwacji, nie tylko jako dodatek do garnituru. Przez wieki krawaty noszono zarówno jako atrybut stroju narodowego, jak i jako część mundurów wojskowych. Wśród jadalnych pamiątek Prsut jest bez wątpienia na pierwszym miejscu. Szynka wieprzowa, najpierw wędzona w węglach, a następnie suszona pod słońcem, jest niezwykle pyszna i sprzedawana jest już w opakowaniu prezentowym. Zwróć uwagę na lokalne kiełbasy – zagorskie lub samoborskie. Sprzedawane są tu marynowane lub suszone trufle.

Najpopularniejsze sklepy na wyspie to: Broc OPG Santic, Happy Art, Brachia Olive Oil Experience, Brachia Olivetasing Shop Supetar.

Gdzie wymienić walutę na wyspie Brač?

Waluty obce można wymieniać w kantorach, urzędach pocztowych, niektórych agencjach turystycznych i hotelach. Większość hoteli, restauracji i sklepów w Republice Chorwacji akceptuje karty kredytowe: American Express, Diners Club, Eurocard/Mastercard, Visa. 

Bankomaty na wyspie Brač:
– Bol – Radićeva 16
– banke Milna – Milna
– Splitske banke Pučišća – Pučišća
– banke Supetar – Vlačica 17, Luka Supetar

Urzędy pocztowe:
Urzędy pocztowe znajdują się we wszystkich większych miejscach na wyspie Brač.

Poprzedni

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Szybeniku?

Park Narodowy Mljet – miejsce pełne pięknych krajobrazów i historii

Następny

Dodaj komentarz