Gdzie zjeść na Wyspie Hvar? Najlepsze restauracje

, Tagi , , ,

Chorwacja od wielu już sezonów jest jednym z najbardziej popularnych wakacyjnych kierunków. Bardzo tłumnie zmierzają tam przede wszystkim Polacy, którzy od zawsze uważali, że Chorwacja jest dla nich idealnym miejscem na odpoczynek. Wynikało to przede wszystkim z dość niskich cen, a także ogromnego zróżnicowania. Nie da się ukryć bowiem, że to właśnie w tym kraju znajdziemy dosłownie wszystko, co jest nam potrzebne. Góry, morze, zabytki i świetna kuchnia to z pewnością najważniejsze cechy charakterystyczne. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, że niegdyś głównym celem było rozrywkowe i nigdy niezasypiające miasto Split lub niezwykle romantyczny Dubrownik. Dziś już polscy turyści zmierzają przede wszystkim na jedną z najpiękniejszych wysp – wyspę Hvar. Z pewnością obfituje ona w wiele oryginalnych atrakcji, a także wiele miejsc, w których można spróbować lokalnej kuchni. Wobec tego jakie są najlepsze restauracje w Hvar?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fig Hvar – nowoczesność i tradycja w jednej kuchni

Wyspa Hvar nie jest gęsto zaludniona, a większość mieszkańców zamieszkuje stolicę, czyli miasto o tej samej nazwie co wyspa. Co za tym idzie, większość niesamowitych lokali gastronomicznych skupia się właśnie tam. To również do miasta Hvar najczęściej przyjeżdżają turyści, a co za tym idzie, jest ono swoistym centrum rozrywkowo-kulturalnym i świetnie rozwinęło sobie bazę gastronomiczną.

Pierwszym lokalem, na który warto zwrócić większą uwagę, jest restauracja Fig Hvar. Znajduje się ona przy ulicy Ivana Frane Biundovica 3. Otwiera się ona w godzinach od 10:00 do 14:00, a następnie w godzinach od 18:00 do godziny 22:00. Restauracja ta stała się swoistą wizytówką miasta Hvar. Można tam bowiem skosztować kuchni, która jest absolutnie wyjątkowa. Stanowi ona perfekcyjną mieszanką tradycji i nowoczesności. Najstarsze przepisy chorwackiej kuchni zostają w niej bowiem zaadaptowane na potrzeby teraźniejszych trendów. W tym lokalu znajdą coś dla siebie nie tylko „mięsożercy”. Fig Hvar zadbał również o osoby przebywające na diecie bezmięsnej. Weganie i wegetarianie powinni sprawdzić kartę dań, która przygotowana została właśnie z myślą o nich.

Warto zaznaczyć, że lokal ten utrzymany jest w dość mocno folklorystycznym stylu. Jego wystrój nawiązuje do dawnej Chorwacji. Pełno w nim tradycyjnych, chorwackich koronek, a także ozdób nawiązujących wzornictwem do ludowych strojów. Jakie są ceny? Otóż śmiało można powiedzieć, że nie sprawią one, że portfel turysty zostanie mocno uszczuplony. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wysoką estetykę, a także na jakość i objętość serwowanych posiłków. Wówczas można zaryzykować stwierdzenie, że turyści nie wydając połowy swojej pensji, z całą pewnością będą mogli zjeść do syta.

Restauracje w HvarNotos Hvar

Kolejnym lokalem na wyspie Hvar jest Notos Hvar. Co ciekawe, to jedyny lokal, który godny jest uwagi i nie jest zlokalizowany w stolicy wyspy. By się do niego dostać, trzeba będzie przebyć około 30 kilometrów na południe od miasta Hvar. Znajduje się on bowiem w uroczej, nadmorskiej miejscowości Milna. Miasteczko to słynie przede wszystkim z koronek chorwackich, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niemniej jednak to, co dla podróżnych jest najważniejsze, to sam lokal. Restauracja Notos Hvar znajduje się przy ulicy Milna 4, a z uwagi na niewielkie rozmiary miasteczka nie będzie trudno go znaleźć. W lokalu priorytetem jest umożliwienie gościom zapoznania się z magiczną i sycącą kuchnią chorwacką od przysłowiowej podszewki. Wobec tego będzie można tam zjeść lokalny przysmak, jakim są cevapici. To mięsne rolki, które zwykle serwowane są z karmelizowaną cebulką oraz w chlebku pita. Co więcej, zasmakować tam można również w chorwackich zupach, które są mocno sycące i rozgrzewające. Do wyboru pozostają również sałatki i niezwykle szeroka oferta przystawek.

To, co jednak może okazać się największą zachętą do odwiedzenia tego lokalu, to przede wszystkim możliwość zasmakowania w lokalnych winach i domowej roboty nalewkach. Jak przedstawiają się ceny? Otóż dość rozsądnie, biorąc pod uwagę fakt, że dania są niezwykle smaczne i cechuje je możliwie najwyższa jakość.

Rotoran Ivan Dolac – najlepszy lokal w południowej części wyspy Hvar

Jeśli na swoje docelowe miejsce wybraliście południową część wyspy Hvar, to z pewnością nie będziecie jechać specjalnie do stolicy, by zasmakować chorwackiej kuchni. Niemniej jednak wcale nie musicie tego robić, gdyż w miasteczku Otok Havr w południowej części wyspy znajduje się lokal Rostoran Ivan Dolac. Nie da się ukryć, że jest to jeden z wyróżniających się lokali gastronomicznych.  Znajduje się on oczywiście przy ulicy Ivan Dolac bb i nie będzie trudno go znaleźć. Co możecie w nim skosztować? Otóż szczególnym jest połączenie kuchni włoskiej z kuchnią chorwacką. Co prawda odbiega to trochę od tradycji, jakiej hołdują lokale gastronomiczne na wyspie Hvar, jednak nie zmienia to faktu, że takie połączenia są niezwykle oryginalne.

W lokalu można chociażby spróbować chorwackiej wersji tradycyjnej włoskie pizzy lub wariacji na temat spaghetti bolognese. To z pewnością oryginalne wersje dań, w których wyraźnie da się wyczuć chorwackie zacięcie. Lokal organizuje również na specjalne życzenie gości degustację win i nalewek. Wówczas trzeba zarezerwować sobie taką przyjemność nieco wcześniej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że degustacja lokalnych win i nalewek w towarzystwie specjalisty jest niezapomnianym i edukacyjnym przeżyciem. Z racji tego, że na wyspie aktywnie działa wiele winnic, z pewnością warto się na takie rozwiązanie skusić. Warto również pamiętać o tym, że weganie oraz wegetarianie w lokalu mogą liczyć na specjalnie dedykowane im posiłki. Jednak jak przedstawiają się ceny? Otóż niestety, są one dość wysokie w porównaniu do poprzednich lokali. Niemniej jednak serwowane dania, które powalają smakiem, aromatem i jakością są tego warte. Będąc raz w roku na wakacjach, z pewnością można sobie na takie rarytasy pozwolić.

Restauracje w Hvar – Agava

Kolejnym lokalem gastronomicznym, który z pewnością zachwyci podniebienie nie jednego turysty, jest Agava. Znów powracamy więc do stolicy wyspy, czyli miasteczka Hvar, a dokładniej na ulicę Ivana Bozitkovica 17. Jest to lokal, który znajduje się w historycznym centrum Hvar, a z jego okien rozciąga się malowniczy widok na fantazyjną linię brzegową wyspy. Niemniej jednak to, co z pewnością najbardziej interesuje turystów, to sam fakt tego, co mogą w nim zjeść. Otóż lokal ten, podobnie jak wiele innych na wyspie, hołduje tradycji. Wobec tego dania, które znajdują się w karcie, są typowo chorwackie. Niemniej jednak panuje tam różnorodny wybór. Możecie skosztować zup, dań obiadowych, a także leciutkich i orzeźwiających sałatek. Królują również grillowane warzywa w tradycyjnej, chorwackiej marynacie. Jarosze również znajdą tam coś dla siebie. Lokal oferuje im bowiem niezwykle rozbudowaną kartę dań, w której nie ma ani grama mięsa. Dodatkowo można skosztować tam również przepysznych deserów i przystawek, które pobudzą wasze kubki smakowe.

Finalnie trzeba podkreślić, że lokal ten otwarty jest do późnych godzin nocnych i co najważniejsze, znajduje się w nim niewielka sala do tańczenia. Wieczorami barmani – najlepsi na wyspie – specjalizują się w przygotowywaniu kolorowych i mocno procentowych drinków, które zachęcają gości lokalu do wejścia na parkiet. Warto także zwrócić większą uwagę na to, jak prezentują się ceny. Otóż w obliczu tego, że Agava to lokal znajdujący się w centrum Hvar, a także w obliczu różnorodnych dań, nie są one zbyt wysokie. Turyści z pewnością nie zostawią w restauracji połowy swojej pensji, a co najważniejsze najedzą się do syta. Lokal ten z całą pewnością warto odwiedzić, by poznać najbogatszą wersję tradycyjnej, chorwackiej kuchni. Z pewnością takiej decyzji nie pożałuje żaden z podróżnych!

Poprzedni

Zima w Dubrowniku? Czy warto, pogoda, temperatury

Gdzie zjeść w Baska Voda? Najlepsze restauracje

Następny

Dodaj komentarz