Gaje oliwne i winnice na wyspie Hvar

, Tagi , , , , , , , , , ,

Chorwacja uchodzi w Polsce za jedną z najpopularniejszych wakacyjnych miejsc. Choć jednak większość ludzi jako miasto docelowe wybiera czy to popularny Split, czy też filmowy Dubrownik, państwo to obfituje w inne magiczne i przepełnione fantastycznym klimatem miejsca. W dzisiejszym wpisie zabierzemy Cię w podróż po wyspie Hvar. Zobaczysz tu najlepsze gaje oliwne i winnice na wyspie Hvar. To właśnie te miejsca będą tymi, na które zwrócimy naszą największą uwagę.

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najwspanialsze winnice na wyspie Hvar

Jeśli mielibyśmy wskazać największy atut wyspy Hvar, z całą pewnością powiedzielibyśmy o winnicach. Ich historia na tej sięga tutaj aż 2400 lat wstecz, a w jej zgłębieniu z całą pewnością pomogłaby wizyta w wioskach Stari Grad, Jelsa, Selca czy miejscowości Vrbanj. Tradycję winiarską kultywuje się tu od wielu pokoleń. Wyselekcjonowaliśmy kilka winnic obowiązkowych dla każdego miłośnika win.

  • Huljić w wiosce Jelsa – rodzina Huljić od sześciu pokoleń produkuje wino, które aktualnie wychodzi spod ręki znakomitego Teo Huljića. Jego ojciec, Dink, był jednym z najbardziej rozsławionych winiarzy na wyspie. Aktualnie winiarnię tę opuszcza przeszło 6 tysięcy butelek wina rocznie, co sprawia, że każda z nich jest tą specjalną. Piwnice tej winiarni rozpościerają się po Jelsie, w tym przede wszystkim niedaleko restauracji. Prowadzi się ją pod szyldem tej właśnie rodziny.
  • Duboković, również w Jelsa – wina pochodzące od Ivo Dubokovića rozsławiono na cały świat. Mężczyzna od lat pozostaje wierny winogronom wprost z Hvaru i to wyłącznie na ich bazie produkuje wina. W jego winnicy poznasz sekrety 2718 – wina uchodzącego za jego znak rozpoznawczy.
  • Pavičić (Vrbanj) – bracia Pavičić kontynuują rozpoczętą wieki temu historię swojej rodziny ściśle związaną z ich winiarnią. Skupiają się przy tym na rdzennych odmianach winogron. Są to Pošip, Plavac Mali oraz ich najbardziej rozpoznawalną – Bogdanuša. Ich unikalne wino deserowe powstaje na bazie winogron uprawianych w starej rzymskiej wiosce.
  • Lacman (Selca) – winiarnia ta specjalizuje się w produkcji niefiltrowanego wina, powstającego na bazie naturalnych drożdży. Stawia się na minimum ludzkiego udziału w powstawaniu wina i brak jakiejkolwiek chemii. Jako jedna z nielicznych winiarni, przechowuje swoje wyroby pod ziemią, kultywując tym samym wiekową tradycję.

Wyżej wspomniane to tylko wybrane przykłady najpopularniejszych winnic Hvaru, rozsiane po całej wyspie. Daje Ci to swobodę wyboru co do miejsca, w którym będziesz chciał zatrzymać się podczas wyjazdu.

Gaje oliwne na wyspie Hvar

Choć zdecydowanie najczęściej słyszy się pochwały płynące w stronę Hvaru z ust najsłynniejszych degustatorów win, wyspa ta słynie z jeszcze jednej rzeczy – oliwek. Właśnie dlatego odwiedzając ją, musisz zobaczyć najpiękniejsze i najsłynniejsze gaje oliwne. Samo codzienne funkcjonowanie i jego odkrywanie może się okazać fantastycznym przeżyciem. Jako że Hvar jest miejscem aktywnie uprawiającym turystykę, z pewnością odnajdziesz się tu właśnie w roli podróżnika. Warto też wspomnieć, że gaje oliwne bardzo często są obok restauracji. To stanowi dodatkową atrakcję turystyczną, którą z całą pewnością docenisz. Poniżej kilka naszych propozycji do odwiedzenia.

  • Konoba Lambik – przepiękna restauracja serwująca owoce morza oraz typowo lokalne przysmaki, położona w samym środku równie malowniczego gaju oliwnego. Zachwyca klimatem, a dania serwuje oczywiście z dodatkiem oleju z oliwek, produkowanego na miejscu. Leży przy ulicy Milna 92.
  • Gaj oliwkowy na Buzolića 22 to nie restauracja, ale apartament, który można wynająć. Znajduje się właśnie w samym środku ogrodu oliwkowego. Dzięki zamieszkaniu w nim można nie tylko wypocząć w naturalnym środowisku, ale i poznać codzienne zwyczaje osób dbających o oliwki.
  • Gaje oliwkowe w wioskach Poljica, Gdinj oraz Bogomolje, które zawsze są otwarte na turystów, a które nie tylko zachęcają do zwiedzania (również swoim pięknym usytuowaniem), ale i dają możliwość zdegustowania oraz zakupu oliwy z oliwek. Są to również miejsca obiektywnie i bardziej ogólnie atrakcyjne turystycznie. Z tego zaś powodu powinny znaleźć się w rejonie Twoich zainteresowań – nawet jeśli oliwki traktujesz jako dodatek do swojej przygody.

Hvar to wyspa wielokrotnie pomijana w przewodnikach turystycznych, niemniej jednak oferująca wczasowiczom mnóstwo atrakcji i różnorodności. Jest malownicza, wyjątkowa i słoneczna, ma aż 2726 słoneczne godziny w roku! Z pewnością powinna znaleźć się na Twojej mapie miast do odwiedzenia w czasie pobytu w Chorwacji. Chociażby właśnie ze względu na liczne gaje oliwne i winnice, rozsiane praktycznie po całej jej powierzchni. Sprawdź także nasz wpis o zwiedzaniu Potomje – miasteczka znanego z winorośli i winnic!

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Czy na wyspie Brač jest drogo?

TOP 15 atrakcji na wyspie Hvar

Następny

Dodaj komentarz