Drogi na wyspie Mljet – co trzeba wiedzieć, na co uważać?

, Tagi , , , , ,

Wybranie jednego i właściwego kierunku na wakacje w Chorwacji graniczy w zasadzie z cudem. Jest tutaj tyle miejsc godnych odwiedzenia i zobaczenia, że doprawdy decyzja może przywracać o istny zawrót głowy. Warto jednak przynajmniej dzień lub dwa spędzić na wyspie Mljet.

Ten piękny zakątek świata stał się od jakiegoś czasu prawdziwą mekką dla rowerzystów. Każdego roku tłumy cyklistów odwiedzają więc Mljet i ruszają w drogę, aby podziwiać zapierające dech krajobrazy i interesujące lokacje. Wybierając jednak ten sposób podróżowania po wyspie, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Pozwoli to dobrze przygotować się do wyprawy i sprawi, że dni spędzone w pięknych okolicznościach przyrody będą naprawdę udane.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego warto odwiedzić Mljet?

Zanim jednak przejdziemy do opisywania dróg na wyspie Mljet i podamy kilka rozwiązań, które warto wcielić w życie przed jej przemierzaniem za pomocą roweru czy samochodu, to warto przyjrzeć się urokom tego chorwackiego zacisza.  Przede wszystkim jest to wymarzone miejsce dla osób pragnących relaksu w ciszy i spokoju. Jest tutaj tylko jedna główna droga, a Park Narodowy Mljet obejmuje około jednej trzeciej całkowitego obszaru wyspy. Próżno szukać tutaj także gigantycznych molochów hotelowych, tętniących życiem miast, jest bowiem tylko kilkanaście małych wiosek rozsianych wśród zieleni.

Jest to raczej mała wysepka o długości 37 kilometrów i średniej szerokości 3 kilometrów. Jednak w tym wypadku to nie rozmiar jest najważniejszy! Mljet kryje w sobie mnóstwo ukrytych plaż i zatoczek, znajdują się tutaj również dwa wyjątkowe słone jeziora, a małą skalę rekompensują w zupełności nadmorskie krajobrazy. Prawie 90% tej maleńkiej wyspy to lasy, porośnięte wiecznie zielonymi sosnami, które są swoistym unikatem w skali basenu Morza Śródziemnego. Dominuje dzika, nietknięta, niesamowita przyroda.  

Najlepsze miejsca na wyspie Mljet

Wyspa słynie ponadto z oliwek i koziego sera, więc warto zagadać z miejscowymi, a może pozwolą skosztować tych smakołyków prosto z domowej spiżarni. Bardziej wybredni smakosze znajdą to, czego pragną w rodzinnej restauracji Marijina Konoba, specjalizującej się w owocach morza, a do tego w świetnym, miejscowym winie. Wtedy już o pełnym żołądku można ruszyć na dalsze zwiedzanie. W planie na pewno znaleźć się powinien renesansowy dworek z XVI wieku w miejscowości Babino Polje.

Nieopodal w miejscowości Korita można podziwiać gotycki kościół św. Wita pochodzący z XV wieku. W każdej chwili warto skorzystać z zaplecza turystycznego, które oferuje sprzęt do nurkowania i spływów kajakowych oraz rowery do wypożyczenia. Choć nie ma tutaj wielkich hoteli, to miejsca na nocleg nie brakuje. Na wyspie znajdują się liczne kempingi na czele z kempingiem Mungos, od którego już żabi skok do jaskini Odyseusza, kolejnego miejsca, gdzie warto po prostu być. 

Czym charakteryzują się drogi na wyspie Mljet?

Główne miejscowości znajdują się w większości przy głównej drodze D120 (długość 47 km) przebiegającej wzdłuż wyspy. Spokojnie można dotrzeć do głównych skupisk ludzkich tą właśnie trasą. Można przy okazji na tej krętej, pełnej zakrętów trasie podziwiać wspaniałe krajobrazy. Trzeba jednak też bardzo uważać, gdyż Chorwaci należą do narodów, które lubią przycisnąć pedał gazu.

Prawda jest jednak taka, że ta jedyna asfaltowa droga z prawdziwego zdarzenia, która przecina wyspę na pół, kończy się tuż za wsią Pomena i tam znajduje się parking. Dalsze zwiedzanie za pomocą samochodu wydaje się zatem raczej utrudnione, chyba że ktoś dysponuje terenowym jeepem lub dobrej jakości kamperem. Jednak do większości miejsc na wyspie samochód nas raczej nie dowiezie, trzeba polegać na własnych nogach lub rowerach.

No właśnie, ścieżki rowerowe! Na ich brak narzekać nie można. Co prawda wspomniana droga nie posiada wydzielonego miejsca dla rowerzystów, jednak poza sezonem letnim rzadko ruch jest tam natężony. Drogi rowerowe natomiast pokrywają gęstą siatką Park Narodowy Mljet. Trzeba przyznać przy tym, iż są świetnie utrzymane i jazda po nich jest naprawdę komfortowa. Nie ma tutaj mowy o żadnym ruchu drogowym, za to nie brakuje przydatnych oznaczeń. Ułatwiają jazdę na rowerze lub przemierzanie Parku piechotą. Sprawdź również nasz wpis o wycieczce rowerowej na wyspie Mljet! 

Najlepsze hotele na wyspie Mljet

Poprzedni

Spacerem po dzielnicy Radunica w Splicie

Gdzie zrobić zakupy i wymienić walutę w Makarskiej?

Następny

Dodaj komentarz