Drogi na wyspie Hvar. Na co należy zwracać uwagę?

, Tagi , , , , , , ,

Chorwacka wyspa Hvar jest malowniczą wyspą całkowicie oddzieloną od lądu. To piękne miejsce cechuje się rozłożystym wybrzeżem, sprzyjającym wakacjom klimatem oraz niesamowitą przyrodą. Jak wyglądają drogi w tym miejscu i jak się po niej poruszać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dostać się na wyspę Hvar?

Najbardziej popularnym środkiem transportu na wyspę jest oczywiście prom, którym możemy przewieźć nasz samochód. Połączenia promowe z kilku chorwackich miast takich jak Split czy też Drvenik działają codziennie. Z dostaniem się na tę malowniczą wyspę nie ma więc większych problemów.

W sezonie wakacyjnym można również spotkać połączenia promowe z Włoch. Działa również linia dalekobieżna w kierunku Dubrownika, która ma postój na wyspie Hvar. Pozwala to turystom jeszcze lepiej poznać piękną Chorwację. Zobacz również nasz wpis o tym, jak dostać się z Dubrownika na wyspę Hvar!

Jakich dróg możemy spodziewać się na wyspie Hvar?

Drogi na wyspie Hvar nie należą do najbezpieczniejszych. W drodze do popularnych wśród turystów miejsc można natrafić na naprawdę niebezpieczne odcinki drogi. Na szczęście władze wyspy zadbały o odpowiednie zabezpieczenia w postaci barierek oraz poszerzeń najgorszych odcinków.

Na wyspie możemy spotkać wąskie tunele, w których wyminięcie się z innym samochodem graniczy z cudem. Hvar charakteryzuje się wąskimi i dość trudnymi drogami, jednak widoki i atmosfera wyspy zdecydowanie potrafią to wynagrodzić.

Oczywiście nie wszystkie drogi na Hvarze są niebezpieczne. Główna droga numer 116 przebiegająca przez prawie całą długość wyspy jest drogą bezpieczną, a także przyjemną do jazdy. Czasem jedynie możemy spotkać się z ostrzejszymi zakrętami lub trudnymi zwężeniami. W większych miastach np Stari Grad drogi są zadbane i pozwalają na łatwe przemieszczanie się, jednakże nie jest tak zawsze. Drogi Jelsy – jednego z większych miast na wyspie są kręte i należy zachować szczególną ostrożność w tamtych rejonach, ponieważ nietrudno o wypadek. Na wyjeździe z miasta sytuacja już się polepsza. Tamte drogi są nawet kilkupasmowe, co zdecydowanie ułatwia podróż w dalsze zakątki wyspy.

Zdecydowanym plusem wyspy jest jednak jej wielkość. Podróżowanie po całej wyspie nie jest problemem, a większość miast połączona jest jedną główną drogą. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zwiedzanie całej wyspy, a zważając na jej walory, naprawdę warto. Przemieszczanie się między miastami zajmuje od kilkunastu minut do maksymalnie kilku godzin.

Trudności drogowe na wyspie Hvar. Na co należy uważać?

Na co należy uważać? Szczególną ostrożność należy zachować przede wszystkim podczas wymijania innych samochodów lub omijania stojących obiektów, ponieważ drogi na wyspie często są wąskie, a ich zbocza strome i niebezpiecznie. Jak wspomniano już wyżej, problemem są również niektóre tunele, przykładowo takie jak Pitve, ale mimo tego nie warto unikać przejazdów przez tunele, ponieważ oprócz swojej pierwotnej funkcji, pełnią one również funkcję turystyczną i warto je podziwiać, ponieważ robią ogromne wrażenie.

Drogi na Hvarze są również niesamowicie kręte, na co również należy uważać. Nie zwracając uwagi na prędkość i warunki na drodze można spowodować groźny wypadek, a to problematyczne szczególnie na wakacjach.

Podsumowanie

Chorwacka wyspa Hvar jest miejscem zdecydowanie wartym zwiedzenia. Drogi w pewnych momentach bywają trudne, jednakże nie powinno to zniechęcać żądnych przygód turystów. Drogi oraz tunele nie są wadą tej wyspy, ponieważ one dodają jej niesamowitego uroku i pozwalają poznawać ją jeszcze lepiej. Jednak na wszystko jest rozwiązanie! Podróżując po hvarskich drogach należy zachowywać szczególną ostrożność i nie szaleć z prędkością, a wszystko będzie dobrze. Warto również być przygotowanym na to, że czasem będzie trzeba się zatrzymać lub wycofać, aby przepuścić innego kierowcę. Wszystko po to, aby zachować bezpieczeństwo na drodze i ułatwić podróż, która obejdzie się bez żadnych niespodzianek w postaci otarć samochodu, czy urwanych lusterek.

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Wycieczka na górę Sveti Jure (góra Świętego Jerzego) – Makarska, Chorwacja

Zwiedzanie Škrip, najstarszej wioski wyspy Brač

Następny

Dodaj komentarz