Drogi na wyspie Brač – co warto wiedzieć i na co uważać?

, Tagi , , , , ,

Wyspa Brač obecnie stała się jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych, szczególnie w przypadku podróżnych z Polski. Wyspa ta może bowiem pochwalić się wyjątkowo malowniczymi krajobrazami, a także niesamowitym klimatem. Znajdujące się tam miasteczka jak np. Sumartin czy Pucisca przyciągają kolejnych podróżnych w niesamowity sposób. Jednak coraz więcej osób planuje podróż po Chorwacji własnym autem, a nic także nie stoi na przeszkodzie, by na wyspę Brač, również zabrać ze sobą auto. Jednak jaki jest stan dróg na wyspie i na co należy uważać?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Drogi na wyspie Brač – co warto wiedzieć?

Wyspa Brač jest prawdziwie świetnym celem turystycznym, gdyż ma ona wiele do zaoferowania. Jednocześnie jeśli wybieramy się tam z własnym samochodem, wówczas stan dróg może nas nie zachwycić. Wyspa Brač nie należy do największych, a sieć dróg na niej nie jest najlepiej rozwinięta. Oczywistym jest fakt, że nie znajdziemy tam żadnych autostrad czy dróg szybkiego ruchu. Wobec tego, w jaki sposób możemy poruszać się po wyspie samochodem? Otóż warto wiedzieć, że:

  • droga numer 113 poniekąd biegnie z zachodniego krańca wyspy, do jej wschodniej części – drogą numer 113 możemy poruszać się od portowej miejscowości Sumartin, aż do miejscowości Nereźisice.
  • droga numer 114 – jest to dość krótka i niebezpieczna droga. Biegnie ona głównie w zachodniej części wyspy. Prowadzi ona od miejscowości Nereźisice do miejscowości Bobovisca. 

Wymienione powyżej drogi na wyspie Brač można śmiało nazwać głównymi, gdyż łączą one oba wybrzeża wyspy. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne możliwości do poruszania się samochodem po wyspie. Znajdziemy bowiem także kilka mniejszych dróg i dróżek, które łączą poszczególne miejscowości z drogami głównymi. Zwykle mniejsze i lokalne drogi łączą północ i południe wyspy, a także wszelakie portowe miejscowości.

Drogi na wyspie Brač – na co warto uważać?

Każdy z turystów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że stan dróg i autostrad w całej Chorwacji jest wręcz idealny i nie można mu absolutnie nic zarzucić. Jednak jak infrastruktura drogowa prezentuje się na wyspie Brač i na co warto uważać? Otóż można powiedzieć, że drogi główne, czyli 113 i 114 są szerokie, przestronne oraz bezpieczne. Kierowcy nie powinni napotkać na nich absolutnie żadnych przeszkód. Problemem może być jednak poruszanie się po dróżkach mniejszych.

Za najniebezpieczniejszą trasę na wyspie Brač uważa się tę, która prowadzi z miejscowości Supetar do miejscowości Postira. Są to miasteczka zlokalizowane w północnej części wyspy i choć dzieli je niewielka odległość, to jednak trasa obfituje w niebezpieczne i ostre zakręty. Co więcej, momentami jest ona wyjątkowo wąska, a sama bliskość stromego, morskiego wybrzeża może napawać wielu kierowców przerażeniem. Warto również uważać na trasę prowadzącą z miejscowości Povlja do miejscowości Novo Selo. Jest ona wyjątkowo wąska, a często dwa samochody nie są w stanie wyminąć się w tradycyjny sposób. Niemniej jednak pozostałe drogi na wyspie Brač w mniejszym lub większym stopniu pozostają całkowicie bezpieczne i są dobrze zagospodarowane.

Jak prezentuje się stan dróg na wyspie Brač?

Administracja dróg na wyspie Brač wydaje się odpowiednio spełniać swoje zadanie. Stan nawierzchni asfaltowej na głównych drogach przecinających wyspę – 113 i 114 – jest praktycznie idealny. Kierowcy nie muszą się więc obawiać o zawieszenie swojego pojazdu. Z kolei w przypadku mniejszych dróżek – przebiegających z północny na południe – warto zachować nieco większą czujność. Są one zdecydowanie mniej uczęszczane, jednak są one jednocześnie bardzo wąskie, a poniekąd także i lekko zaniedbane. Lokalne dróżki zwykle są wykorzystywane przez samych mieszkańców wyspy, co może być powodem, dla którego administracja nie zdecydowała się poddać ich generalnemu remontowi. Choć sieć dróg na wyspie Brač nie jest aż tak rozwinięta, to jednak na ich stan i utrzymanie nie powinniśmy zbytnio narzekać.

Jeśli wybierasz się w to miejsce, sprawdź nasz tekst: Jak dotrzeć na wyspę Brač? Przeprawy samochodem.

Poprzedni

Świątynia Jowisza w Splicie – zwiedzanie, historia i architektura

Statua biskupa Grzegorza z Ninu w Splicie – święty posąg przynoszący szczęście

Następny

Dodaj komentarz