Drahonijna Spilja – czym jest Smocza Jama i jak się do niej dostać?

, Tagi , , , , , , , ,

Wyspa Brač nie bez przyczyny nazywana jest przez turystów Renesansową Perłą Chorwacji. Uważa się ją za jedną z najpiękniejszych chorwackich wysp, ponieważ jej walory przyrodnicze potrafią zachwycić każdego, kto zjawi się w tym niesamowitym miejscu. Oprócz wspaniałych plaż, malowniczych miasteczek i słonecznej pogody, przez niemal cały rok – Brač słynie także, z miejsca, które jest celem podróży wielu turystów. Mowa o Drahonijna Spilja, czyli Smoczej Jamie, zwanej także Jaskinią Dragona. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest Drahonijna Spilja – Smocza Jama?

Smocza jama to niezwykle tajemnicze miejsce, w którym chrześcijaństwo spotyka się z pogaństwem. Jest tam klimat, którego nie odnajdziemy nigdzie indziej na ziemi. Około 300 metrów nad małym miasteczkiem Murvica, wśród skał i zarośli, ukryta jest jaskinia. Około XV wieku schronili się tu chrześcijańscy mnisi, obawiający się Turków. Jaskinia stała się wówczas, nie tylko ich domem, ale także świątynią.

Co ciekawe, na ścianach jaskini pojawiają się symbole zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie. Badania udowodniły, że nie powstały one z ręki mnichów, ani żadnych chrześcijan, którzy umieścili tam swoje symbole. Technika wykonania symboli pogańskich znacznie różni się, od tych umieszczonych tam przez wspomnianych mnichów. Na jednej ze ścian widzimy dużą płaskorzeźbę, która przedstawia diabła oraz smoka, zamierzających pożreć nowo narodzonego Jezusa.

W jaskini znajdziemy także płaskorzeźbę Maryi. Obłe kształty ścian nawiązują do kobiecej natury i płodności. Drahonijna Spilja mogła pełnić funkcję miejsca dziękczynnego, gdzie hołd i swe dary przynosiły Bogurodzicy matki i kobiety ciężarne. Znajdziemy tu również płaskorzeźby przedstawiających świętych, sceny apokaliptyczne, zwierzęta, smoki. Zauważymy ołtarz i miejsce, w którym prawdopodobnie składano swe dary. Jaskinia Dragona przepełniona jest mistycyzmem i siłą, jakiej nie sposób nazwać. Jeszcze przed odnalezieniem jej przez chrześcijańskich mnichów, prawdopodobnie poświęconą ją prasłowiańskim bóstwom. Jednym z nich był Weles – podziemny bóg magii, sztuki i rzemiosła. 

Jak dostać się do Smoczej Jamy na wyspie Brač?

Wejście do Jaskini Dragona nie należy do najłatwiejszych. Wędrówkę zaczynamy od niewielkiego miasteczka Murvica. Swoją drogą warto zobaczyć tę wioskę, ponieważ jest naprawdę piękna i kameralna. Zbudowano ją z lokalnego kamienia i można wręcz odnieść wrażenie, jakbyśmy przenieśli się w czasie. Podróż do jaskini jest dość stroma, jednak widoki rekompensują wysiłek! Po drodze miniemy, aż dwa klasztory, Silvio (z punktem widokowym) oraz Stipančić. Dojście do jaskini zajmuje około półtorej godziny. Na całą wycieczkę warto zarezerwować sobie co najmniej 4 godziny lub więcej, w zależności od kondycji podróżujących. 

O czym pamiętać wybierając się do Smoczej Jamy?

Przede wszystkim warto zapamiętać, żeby zabrać ze sobą solidne obuwie do wędrówki górskiej. Momentami podróż jest trudniejsza i wymaga kroków po małych kamyczkach, a także trzymania się skałek. Należy zabrać ze sobą coś do picia i nakrycie głowy. Najlepszą porą na rozpoczęcie wędrówki będą godziny poranne, co pozwoli uniknąć największych popołudniowych upałów. 

Aby odbyć taką wyprawę samemu lub z przewodnikiem, należy zgłosić to z wyprzedzeniem Zoranowi Kojdić, lokalnemu przewodnikowi, który ma na swoim koncie tytuł najlepszego chorwackiego przewodnika. Wejście do jaskini jest zamykane na klucz, w obawie przed wandalizmem. Kontakt do przewodnika znajdziesz na wielu stronach internetowych, w tym też na Tripadvisorze. Warto sprawdzić jego telefon kontaktowy tuż przed planowaniem wakacji, ponieważ może ulec zmianie. 

Nie wiesz, co jeszcze możesz zobaczyć na wyspie? Sprawdź nasz wpis o zwiedzaniu miasta Sumartin na Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Najpiękniejsze plaże półwyspu Pelješac

Zwiedzanie Pałacu Dioklecjana w Splicie

Następny

Dodaj komentarz