Dlaczego warto zwiedzić Pučišća na wyspie Brač?

, Tagi , , , , ,

Wyspa Brač znajduje się blisko miasta Split oraz wyspy Hvar, oraz Korculi. Jednak pomimo tego wyspa ta słynie z wysoko rozwiniętej turystyki. Podczas zwiedzania tej wyspy warto zwiedzić kilka obiektów. Jednym z nich jest najwyższy szczyt Vidova Gora. Szczyt ten wynosi 778 m.n.p.m. Podróżując po tej wyspie warto również odwiedzić miasto Pučišća. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym wyróżnia się wyspa Brač?

Linia brzegowa tej wyspy jest podzielona za pomocą wielu plaż i zatok. Warto wiedzieć, że plaża Zlatni Rat jest najbardziej popularną wyspą w tym regionie. Jednak sama wyspa słynie również z bardzo popularnego materiału, jakim jest marmur. Za pomocą marmuru powstało wiele bardzo popularnych budynków. Warto tutaj przytoczyć, chociażby Biały Dom w Waszyngtonie. Warto również wiedzieć, że w pobliżu jest stosunkowo sławny budynek z marmuru. Mowa tutaj o Pałacu Dioklecjana, znajdującym się w Splicie. 

Sama wyspa jest zaliczana do tych bardziej suchych. Dlatego też ciężko znaleźć tutaj bujną roślinność. Taką, chociażby jak na wyspie Hvar czy Korculi. Jednak występuje tutaj kilka pięknych miejsc, które położone są wzdłuż skalistych brzegów wyspy.

Co warto zobaczyć na wyspie Brač?

Z pewnością na takiej wyspie, nie może zabraknąć pięknych atrakcji. Zarówno przyrodniczych, jak i wybudowanych przez ludzi. Jakie zatem są najlepsze miejsca do zwiedzenia?

Zlatani Rat-Bol

Jest to jedna z najbardziej popularnych plaży w Chorwacji. Plaża ta swoją wyjątkowość zawdzięcza dzięki zderzeniu się dwóch prądów morskich. Ciekawostką jest, że plaza ta w ciągu roku kalendarzowego może kilkukrotnie zmienić swoje położenie.

Pustelnia Blaca

Pustelnia Blaca jest miejscem ważnym ze względu na historie. Miejsce to było kiedyś schronieniem dla mnichów przed Turkami. Większość atrakcji turystycznej tego miejsca pełnią wybudowane wcześniej klasztory. Kolejna atrakcja tego miejsca są pomieszczenia, które w przeszłości były zamieszkiwane przez mnichów. Warto wiedzieć, z to właśnie w tym miejscu rozpoczęła się Wspólnota Duchowa Mnichów. 

Najstarsza wioska na wyspie – Škrip

Wioska ta została założona przez Ilirów. Był to lud mieszkający na tutejszych terenach w czasie schyłku epoki brązu. Po dziś dzień Škrip może pochwalić się licznymi śladami tamtejszej społeczności. Odwiedzając tę miejscowość, warto również zajrzeć do muzeum. Znajdują się w nim liczne zbiory z czasów pierwszych mieszkańców wyspy.  Jednak podczas podróżowania po tej wyspie można również natrafić na wiele ciekawych miejscowości. Taką też jest Pučišća.

Dlaczego warto zwiedzić Pučišća na wyspie Brač?

Miasteczko to mieści się w okolicach polnocnego wybrzeża Brač. Miejscowość ta służy również jako miejsce do ciecia kamienia. Dlatego tez na obrzeżach tego miasteczko można zobaczyć tutaj trzy kamieniołomy. Kamień ten ma duże znaczenie, ponieważ za jego pomocą budowana bardzo dużo budynków na świecie. Znajduje się tutaj również szkoła kamieniarzy. Szkoła ta istnieje już od ponad 100 lat. Turysta chcący zwiedzić ten budynek ma na to szanse. Musi jednak tego dokonać w godzinach porannych. Należy również  pamiętać, że miejsce to można jedynie zwiedzić w okresie od września do maja.

Warto również pamiętać, że miejsce to jest również znane ze swoje kultury. Można tutaj jeszcze zwiedzić np. szkołę muzyczną. Miejsce to swoje otwarcie zazwyczaj otwarcie ma w okresie lipca. Warto to miejsce zwiedzić raz w życiu, ponieważ w okresie lata odbywają się tutaj najrozmaitsze koncerty. Dzięki czemu w całym mieście można usłyszeć piękną muzykę. 

Miejscowość ta jest zamieszkiwana od czasów cesarstwa rzymskiego. Mogą o tym świadczyć np. forty obronne, które zostały wybudowane w celu odparcia inwazji Turcji.  Kolejnym obiektem, na który warto zwrócić tutaj uwagę jest renesansowy pałac Ciprijan Žuvetić

Czy Pučišća jest miejscem wartym zwiedzenia?

Z całą pewnością można powiedzieć, że miejsce to powinna zwiedzić każda osoba interesująca się historia. Podróżując po tutejszym terenie, można natknąć się na wiele nawiązań. Warto pamiętać, że najlepszym miesiącem na odwiedzenie tego miejsca jest lipiec. Dzieje się tak za sprawa koncertów, które poprawiają wrażenia z podróży.

Zobacz nasz bardziej szczegółowy wpis, w którym opisaliśmy szkołę rzeźby w kamieniu w Pučišća na wyspie Brač!

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Jak dotrzeć na wyspę Brač? – przeprawy samochodem

Neobizantyjskie mauzoleum w Supetar na wyspie Brač

Następny

Dodaj komentarz