Czy w Dubrowniku jest drogo?

, Tagi , , , , , ,

Planując wakacyjną wycieczkę do Dubrownika, warto przed wyjazdem zapoznać się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść podczas pobytu. Wcześniejsze zapoznanie się z poziomem cen w danym mieście pozwoli nam z wyprzedzeniem zaplanować wydatki i przygotować odpowiednią kwotę tak, aby na nic nam nie zabrakło. Warto też wyposażyć się w bufor bezpieczeństwa na niezapowiedziane wydatki, które często mogą nas zaskoczyć w podróży. Wiele osób uważa, że ceny w Dubrowniku są wyższe w porównaniu do reszty kraju. Noclegi w Dubrowniku, posiłki w restauracjach czy towary sklepowe kosztują najwięcej. Warto więc odpowiednio się na nie przygotować, aby móc się cieszyć w pełni urokami miasta, bez obaw o stan portfela. Jakie naprawdę są ceny w Dubrowniku?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Ogólne koszty wycieczki do Dubrownika

Na wstępie warto podkreślić, że koszt wyjazdu w dużej mierze zależy od potrzeb, stylu podróżowania, a także przyzwyczajeń. Są osoby, które nad wszystko stawiają na wygodę i luksus, za czym idą wyższe koszty noclegu, transportu i wyżywienia, a ci, którym nie zależy na komfortowych warunkach, wybiorą bardziej budżetowe rozwiązania. Koszty wycieczki do Dubrownika w dużej mierze zależą również od długości wyjazdu. Jeżeli zależy nam na obniżeniu kosztów wyjazdu, warto rozważyć wycieczkę poza sezonem, wtedy ceny noclegów i ogólne koszty wyjazdu powinny być niższe.

Podróż do Dubrownika – samochodem czy samolotem?

Jednym z najważniejszych i większych kosztów, które trzeba rozważyć na samym początku planowania wyjazdu, są te związane z dojazdem do Dubrownika. Do wyboru mamy wiele możliwości, z których najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem jest podróż samolotem, którego koszty zależą od tego, z jakim wyprzedzeniem je rezerwujemy, a także od tego, czy wybieramy podróż w sezonie, czy poza nim. Warto monitorować poziom cen lotów, linie lotnicze często wrzucają pule tańszych biletów, które szybko się kończą. Cena biletu lotniczego w sezonie waha się od ok. 300 do nawet 600 zł w jedną stronę. Poza sezonem możemy znaleźć loty nawet poniżej 200 zł. Wiele osób również wybiera podróż własnym samochodem.

Odległość między Warszawą a Dubrownikiem to około 1600 km, koszty w dużej mierze zależą od spalania samochodu, a także aktualnej ceny benzyny. Kiedy poruszamy się po autostradach w krajach pośrednich, warto pamiętać również, że autostrady są płatne. W tym celu należy ponieść koszty winiet autostradowych: w Czechach kosztuje 310 kcz/10 dni, w Austrii – 9.90 EUR/10 dni, Słowenii – 15-30 EUR/7 dni w zależności od wielkości pojazdu, w Chorwacji opłaty pobierane są tak jak w Polsce od konkretnej kwoty. Winiety można kupić przez internet, należy jednak uważać i kupować je tylko na oficjalnych stronach. W kosztach jazdy samochodem warto uwzględnić również przegląd techniczny auta i ewentualne konieczne naprawy, żeby uniknąć przykrych niespodzianek, a także dodatkowe ubezpieczenie obejmujące kraje, do których się wybieramy.

Noclegi w Dubrowniku – cena czy lokalizacja?

Kolejnym kluczowym elementem planowania wycieczki do Dubrownika jest wybór odpowiedniego noclegu. Warto poświęcić na ten wybór więcej czasu i sprawdzić miejsce, do którego się wybieramy, gdyż pomyłka może nas srogo kosztować jeśli chodzi o nerwy, pieniądze i czas poświęcony na szukanie nowego lokum. W tym przypadku koszt ten jest również zależny od wielu czynników, m.in. naszych preferencji i przyzwyczajeń.

Możemy skupić się na bardziej luksusowych miejscach, bliżej centrum i postawić na wygodę. Jeżeli jednak fundusze są naszym głównym czynnikiem, musimy zrezygnować z wygód na rzecz oszczędzenia funduszy. Niezależnie od kosztów, warto poczytać opinie osób, które już odwiedziły to miejsce, żeby wiedzieć, czego się spodziewać. Ceny w Dubrowniku zależą również w dużej mierze od lokalizacji. Im są położone dalej od centrum, tym ich cena jest niższa. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę są nasze potrzeby, czy wymagamy kuchni i łazienki, czy możemy zadowolić się hostelem.

Ceny również zmieniają się w zależności od tego, czy decydujemy się na wyjazd w sezonie, czy poza nim. W sezonie ceny zaczynają się od ok. 300 – 400 zł kończąc na  nawet 1500 zł za noc. Poza sezonem można znaleźć nocleg nawet za ok. 150 zł za noc. Jak widać, noclegi w Dubrowniku kosztują podobnie jak w Polsce. Warto rezerwować je z wyprzedzeniem, a także zorientować się na lokalnych grupach czy stronach w poszukiwaniu tańszego noclegu w Dubrowniku.

Koszty poruszania się po Dubrowniku

Koszty transportu w obrębie miasta i okolic w dużej mierze zależą od sposobu, w jaki dostaliśmy się do Dubrownika. W przypadku, gdy wybraliśmy podróż własnym autem, nie ogranicza nas zakres transportu miejskiego i jego rozkład. Musimy jednak uważać na przepisy ruchu drogowego i to, gdzie możemy zaparkować samochód.  Przed wyjazdem warto zapoznać się wcześniej z kosztami paliwa i parkingu w Dubrowniku. Miasto podzielone jest na kilka stref parkowania, w których są różne zasady i koszty.

Koszt parkingu zależy od strefy miasta i poza sezonem kosztuje od ok. 3 zł do 12 zł za godzinę i w sezonie od ok. 6 do 25 zł za godzinę. Ścisłe centrum jest zamknięte przed ruchem drogowym, a im dalej od niego, tym jest taniej. Paliwo to koszt ok. 7-8 zł za litr. Innymi sposobami transportu są taksówki i transport publiczny. Taksówka kosztuje ok. 20 zł + 6-8 zł za kilometr. Po Dubrowniku i okolicach można poruszać się również za pomocą autobusów, które kosztują około 7-10 zł za przejazd albo ok. 20 zł za cały dzień.

Restauracje i żywność w Dubrowniku

Jeśli chodzi o żywność, ceny w Dubrowniku są zbliżone do polskich, choć nieco wyższe. Tak jak ze wszystkim – każdy decyduje czy chce oszczędzać na nim, czy nie. Oczywiście taniej jest gotować samemu, o ile pozwala nam na to miejsce, w którym się zatrzymaliśmy. Będąc w nowym kraju, warto zakosztować jego smaków. Najniższe ceny możemy znaleźć w dyskontach, ale za lokalnymi specjałami warto przejść się na targowisko. Chleb w Dubrowniku kosztuje około 6-7 zł, tyle samo litr mleka, owoce to ok. 7-10 zł za kilogram, a za mięso zapłacimy około 30-40 zł za kilogram. Koszty posiłku w restauracji zależą od lokalizacji, rodzaju restauracji, a także smaków, jakie wybierzemy. Najtańsze są fast foody, za które zapłacimy około 30-40 zł, posiłek w lepszej restauracji to nawet 100 zł w górę. Jak widać, ceny są nieco wyższe, ale zbliżone do tych, które płacimy w Polsce.

Chorwacja jest pięknym krajem i na pewno wybrać się na wycieczkę do Dubrownika. Chorwacka kultura, zabytki i kuchnia są wyjątkowe i warte zobaczenia i posmakowania. Ceny w Dubrowniku na pewno nie są najniższe, choć na wielu rzeczach można oszczędzić. Pomimo kosztów podróże i poznawanie kultur nie ma swojej ceny, pozwala nam rozwinąć się i poznać inną kulturę. Warto wcześniej się przygotować, policzyć koszty i uwzględnić poduszkę bezpieczeństwa. Wszystko po to, by podczas podróży mieć czas i spokój w głowie na cieszenie się pięknymi widokami, doskonałym jedzeniem i miłą atmosferą.

Najlepsze hotele w Dubrowniku

Poprzedni

Szpitale na wyspie Korčula – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Zwiedzanie Klasztoru i kościoła Franciszkanów w Dubrowniku

Następny

Dodaj komentarz