Czy w Dalmacji jest drogo?

, Tagi , , , , , , , ,

Dalmacja jest umiejscowioną w Chorwacji krainą geograficzną, uwielbianą zwłaszcza przez turystów z Polski. Nie ma też co ukrywać – nastawia się ona na turystykę, kusząc pięknymi widokami, atrakcyjnością naturalnego krajobrazu oraz wszystkim tym, co może czynić z niej idealny kierunek wakacji. Wycieczki do Dalmacji są w naszym kraju praktykowane z dużą częstotliwością i regularnością. Jeśli i Ty planujesz się w nią wybrać, koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem, w którym skupimy się na ekonomicznej stronie tego typu wyprawy. Na jaki wydatek musisz się przygotować? Ile w Dalmacji kosztują noclegi, a ile jedzenie, paliwo czy – ogólniej – transport? Odpowiedzi na te, ale i wiele innych pytań – poniżej.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Noclegi w Dalmacji – ceny i dostępność

Podstawą każdej zagranicznej wycieczki jest oczywiście nocleg. Każdy turysta chce, aby był on oferowany w przystępnej cenie, ale i dostępny w lokalizacji dającej jak najwięcej możliwości. Tak w kontekście zwiedzania, jak i dostępności transportu publicznego, bliskości restauracji oraz innego rodzaju atrakcji. Jako że Dalmacja jest regionem w dużej mierze nastawionym na turystykę, z tym wszystkim nie powinno być problemu. Bez wysiłku znajdziesz bardzo wiele ofert, pośród których obecne będą tak ekskluzywne hotele, jak i lepsze lub gorsze apartamenty oraz pensjonaty. Doskonale funkcjonuje tutaj również oferta B&B.

W kwestii ceny, ta zależy oczywiście od wielu czynników. Noclegi w Dalmacji w centrum większych miast będą droższe od tych zlokalizowanych na ich obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach. Wiele do powiedzenia ma również standard wykończenia. Jeśli na tym polu jesteś gotowy na pójście na pewnego rodzaju kompromisy, z pewnością zapłacisz mniej. Musisz jednak liczyć się z tym, że około 100 złotych za jedną noc to tutaj nie standard, a absolutne minimum. W dodatku takie, które jest osiągalne niemal wyłącznie w pokojach wieloosobowych. Całe pokoje i apartamenty będą zaś adekwatnie droższe.

Pamiętaj przy tym o tym, że Dalmacja jest regionem nastawionym na czysto wakacyjną turystykę. Cenę za nocleg możesz więc gwałtownie zredukować, jeśli wybierzesz się na wycieczkę w miesiącu poza sezonem. Od maja aż do września ceny są najwyższe. Wtedy też zawsze lepiej też zarezerwować nocleg z odpowiednim wyprzedzeniem. W pozostałych miesiącach raczej nie powinno być problemu ze znalezieniem zakwaterowania już na miejscu.

Ceny jedzenia w Dalmacji

Wycieczki do Dalmacji muszą oczywiście wiązać się z częstymi wizytami w restauracjach i spożywaniem tutejszych specjałów. Ceny w restauracjach w tym regionie potrafią być bardzo wysokie, w szczególności w sezonie. Wiele do powiedzenia ma jednak miejsce, na którego odwiedzenie się zdecydujesz. Najpopularniejsze i najatrakcyjniejsze knajpy są zwykle tymi, w których zostawisz najwięcej pieniędzy – nawet kilkaset złotych za posiłek. Na cenę składa się nie tylko jego jakość – pamiętaj, że płacisz również za widoki, obsługę oraz renomę.

W Dalmacji możesz jednak znaleźć również  restauracje o znacznie bardziej przystępnych cenach. W ich przypadku za posiłek zapłacisz od 20 do 30 złotych, w zależności od tego, co zamówisz i czy weźmiesz do tego napój. Można więc śmiało powiedzieć, że cała Dalmacja daje Ci bardzo dużą swobodę wyboru. W każdym znanym mieście zjesz tak drożej  (jak w Forty Four w Dubrowniku), jak i nieco taniej (Toro Grill w Splicie). Zanim więc wybierzesz się na wycieczkę, koniecznie przejrzyj lokale i ich ceny, często publikowane w Internecie (również u nas). Dzięki temu będziesz wiedział, które miejsca omijać, a które na pewno zaznaczyć na swojej prywatnej mapie lokali do odwiedzenia.

Jeśli chodzi o ceny jedzenia w dalmackich supermarketach, do których od czasu do czasu z pewnością będziesz chciał zajrzeć, te nie odstają znacząco od tych znanych z polskich półek sklepowych.

Regionalne potrawy – ceny w Dalmacji

Chorwacja, a w szczególności Dalmacja, słynie z owoców morza, które są jednym z podstawowych składników tutejszej kuchni. W praktycznie każdej restauracji stanowią też rdzeń menu i najczęściej przewijający się w nim element (w każdej możliwej formie). Ile kosztują? Choć to zależy od wyboru miejsca podania, za makaron z krewetkami zapłacisz mniej więcej 50 złotych. Grillowane kalmary to znacznie mniejszy wydatek (26 złotych), a popularne tutaj risotto z owocami morza będzie Cię kosztować około 30 złotych. Na tutejszych targach dostępne są świeże owoce morza, których cena jest wysoka i które wymagają samodzielnej obróbki w kuchni. Jeśli jednak masz taką możliwość, powinieneś ich spróbować. Ich jakość jest nieporównywalna z tymi dostępnymi w restauracjach, a w szczególności z tymi, które zakupić można w supermarkecie.

Ile kosztuje wino w Dalmacji?

Wybierając się do Chorwacji, a w szczególności w słynące z prowadzonych od wieków winnic rejony Dalmacji, nie sposób jest nie planować spróbowania tutejszego wina. Jego rodzajów jest tutaj całe mnóstwo, przy czym cena zwykle zależy od konkretnej marki, ale i od… miejsca, w którym dane wino kupisz. Oczywistym jest, że jeśli zdecydujesz się na jego zakup w supermarkecie, zapłacisz mniej niż w restauracji. Ceny jednak w każdym z tych przypadków są przystępne. Mieszczą się zwykle w widełkach 10-80 złotych, przypominając również te obowiązujące w Polsce.

Ceny paliwa i transportu w Dalmacji

Wszyscy ci, którzy chcą wycisnąć z wycieczki do Dalmacji maksimum, muszą brać pod uwagę również ceny transportu. Ten publiczny jest w tym regionie szczególnie dobrze rozwinięty i opiera się na autobusach. Są one punktualne i sprawnie przewożą ludzi z jednego miejsca w drugie – nawet bardziej odległe. Ich koszt trzeba jednak zawsze wyliczać indywidualnie, na podstawie miasta wyjściowego i docelowego. Można jednak uśrednić, że za podróż trwającą około 4-5 godzin (a zatem bardzo odległą) zapłacisz około 60 złotych (w jedną stronę). Znacznie taniej wychodzi oczywiście podróżowanie w obrębie miasta. Autobusy miejskie kosztują zazwyczaj mniej więcej 3 złote od przejazdu (choć zależy to oczywiście od konkretnego przewoźnika). Mając to na uwadze, musisz wiedzieć, że w Dalmacji kompletnie nie opłaca się korzystać z usług taksówek. Te potrafią być wielokrotnie droższe od transportu publicznego.

Jeśli zechcesz przemieszczać się po Dalmacji swoim samochodem, powinieneś wiedzieć, że cena paliwa zależy od jego rodzaju, jak i dostawcy. Jest ona nieco tańsza od tej obowiązującej w Polsce. Nie musisz więc obawiać się, że wydasz na nią krocie. Benzyna w Chorwacji to wydatek rzędu 6,50 złotych za litr, a diesel kosztuje 50 groszy więcej. Gaz (LPG) zatankujesz za około 3-3,50 zł. Trzeba jednak pamiętać, że są to zaledwie ceny orientacyjne. Tak jak w naszym kraju, cechują się one sporym dynamizmem w zmienianiu się. Sprawdź nasz tekst o cenach autostrad w Dalmacji i poradnik dla kierowców!

Czy w Dalmacji jest drogo?

W przeciwieństwie do wielu innych nastawionych na turystykę miejsc na świecie, w Dalmacji nie uświadczy się chęci wyciśnięcia z turysty każdego grosza. Wycieczka do Dalmacji nie zrujnuje Cię finansowo, jeśli oczywiście będziesz w jej trakcie rozsądny. Ceny w tym regionie są bardzo zbliżone do tych obowiązujących w Polsce. Właśnie dlatego z całą pewnością łatwo będzie Ci zachować rozsądek w wydawaniu pieniędzy. Niezależnie od tego, na co będziesz chciał je przeznaczyć.

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Promy Pelješac – wyspa Mljet (Sobra) – koszt i rozkład

Promy Dubrownik – wyspa Mljet (Sobra), koszty, rozkład

Następny

Dodaj komentarz