Czy na wyspie Korčula jest drogo?

, Tagi , , , , , , , , , ,

Korčula to jedna z najpopularniejszych chorwackich wysp. Położona w Dalmacji każdego roku staje się ważnym punktem podróży wczasowiczów z całej Europy, przede wszystkim Polaków. Z uwagi na rozwój bazy turystycznej oraz sytuację gospodarczą w Europie, ceny mogą być wyższe niż w poprzednich latach. Czy na wyspie jest drogo? Jakich cen można oczekiwać podczas wakacji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyspa Korčula – popularny kierunek wakacyjny 

Z uwagi na fakt, że Korčula postrzegana jest jako jedna z najpiękniejszych wysp, przybywają na nią tysiące turystów w sezonie. Podróżnicy zwracają uwagę na turkusową wodę, malownicze zatoki oraz zapierający dech w piersiach widok, który rozpościera się z wyspy. Decydując się na urlop w Dalmacji, należy wziąć pod uwagę, że ceny w nadchodzącym sezonie mogą znacząco różnić się od tych z poprzednich sezonów. Oprócz wysokiej inflacji w Europie, w 2023 roku Chorwacja zrezygnowała z kun na rzecz euro. Oznacza to, że ceny będą występować w innej walucie. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w trasę warto zatrzymać się w kantorze i wymienić gotówkę. 

Ceny na wyspie Korčula – najważniejsze informacje 

Średnie ceny w całej Chorwacji, zwłaszcza w sezonie wysokim są wyższe niż w Polsce. Wynika to nie tylko z dużego ruchu turystycznego, ale również z przyjęcia europejskiej waluty. W wielu miejscach stało się to pretekstem do podniesienia cen, szczególnie w popularnych miejscowościach turystycznych. Niemniej wakacje w Chorwacji wciąż są dużo tańsze od pobytu we Włoszech czy Hiszpanii. Planując wyjazd, warto przeanalizować średnie ceny żywności oraz noclegów. Pozwoli to lepiej określić budżet niezbędny do zaplanowania urlopu na wyspie. 

Korčula – wybrać dłuższy pobyt czy wycieczkę?

Korčula od lat zachwyca turystów. To miejsce, które idealnie sprawdzi się na tygodniowe wakacje. Na wyspie znajdują się hotele, pensjonaty oraz kwatery prywatne. Na uwagę zasługują również restauracje serwujące tradycyjne chorwackie dania. Można zatem zdecydować się na dłuższy pobyt połączony z samodzielnym zwiedzaniem.  Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu, drogi na wyspie są wysokiej jakości. Na uwagę zasługują przede wszystkim malownicze widoki rozpościerające się przed podróżnikami. Paliwo na wyspie kosztuje ok. 1,5-1,7 euro (ok. 7,5-8 złotych) za litr. Ceny benzyny w nadchodzącym sezonie mogą być zmienne z uwagi na sytuację ekonomiczną w Europie. Po wyspie można również podróżować transportem zbiorowym. Bilet w jednym kierunku to koszt 1,5 euro (ok. 7 złotych). Kursują także taksówki, opłata za rozpoczęcie kursu to zazwyczaj 3 euro (ok. 14 złotych), a opłata za przejechanie każdego dodatkowego kilometra wynosi 1 euro (ok. 5 złotych).  

Osoby, które zdecydują się na dłuższy pobyt na wyspie, z pewnością nie będą się nudzić. Oprócz relaksu na rozległych plażach w urokliwych zatokach można zdecydować się na aktywność fizyczną, w tym skorzystanie z wydzielonych tras trekkingowych czy rowerowych. To także dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych. 

Wycieczki na wyspę Korčula

Podróżnicy objazdowo zwiedzający Chorwację mogą zdecydować się na jednodniowe lub kilkudniowe wycieczki na wyspę Korčula. To punkt obowiązkowy podczas eksplorowania Dalmacji i odkrywania uroków lokalnych miasteczek. Krótszy pobyt pozwoli na zwiedzenie najważniejszych miejsc na wyspie, to przede wszystkim Lumbarda, Vela Luka oraz stare miasto z charakterystyczną zabudową. Korčula jest gęsto zalesiona, plaże zadbane, a woda niemal przejrzysta. Dzięki temu można ją zwiedzać z lądu oraz z morza. Aby dojechać na wyspę, można skorzystać z usług lokalnych przewoźników. Ceny zależne są od środka transportu. Najczęściej wybierane są jednak katamaran (ok. 10 euro za osobę) oraz prom (9-10 euro za osobę). 

Ceny noclegów na wyspie Korčula

Noclegi na wyspie Korčula usytuowane są w malowniczych zakątkach z widokiem na miasto lub półwysep. Każdy zakątek ma rozwiniętą bazę noclegową, szczególnie główne miasto. Każdego roku Dalmację odwiedza coraz większa liczba zagranicznych turystów, co sprzyja powstawaniu nowych obiektów. W zależności od budżetu można zdecydować się na wynajem kwatery prywatnej lub pobyt w hotelu.

W 2023 roku średnia cena za jedną noc w hostelu wynosi ok. 90 złotych (ok. 19 euro). Ok. 110-120 euro należy zapłacić za hotel trzygwiazdkowy (ok. 550 złotych). Obiekty o wyższym standardzie wiążą się z dodatkowymi kosztami, które w dużej mierze zależą od dodatkowych udogodnień (basen, SPA). Nocleg w luksusowym hotelu na wyspie Korčula kosztuje ok. 1800-1900 złotych za noc (ok. 380-390 euro). Można zdecydować się na skorzystanie z pensjonatów i ośrodków prowadzonych przez lokalnych mieszkańców. To opcja rekomendowana zwłaszcza rodzinom z dziećmi. 

Ile kosztują dania w restauracjach na wyspie Korčula?

Malownicze restauracje i przytulne tawerny kuszą turytów obietnicą smacznych dań. Z uwagi na swoje położenie, na wyspie Korčula można spróbować świeżych owoców morza w połączeniu z lokalnym winem. Wśród dań oferowanych przez lokalne restauracje odnaleźć można także szeroką ofertę ryb, mięs oraz tradycyjnie przygotowywanych wypieków. Popularne są dania kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej. W sezonie wysokim konieczna może być wcześniejsza rezerwacja stolika. Z uwagi na liczne grupy turystów przybywające na wyspę może być problem ze znalezieniem miejsca w lokalnych restauracjach. 

Posiłek w tańszych restauracjach kosztuje ok. 10 euro (ok. 47 złotych). Za kolację złożoną z trzech dań dla dwóch osób w miejscu o przeciętnym standardzie należy zatem zapłacić ok. 50 euro (ok. 235 złotych). Ceny kawy w kawiarniach kształtują się na poziomie 1,70 euro za cappuccino (ok. 8 złotych) oraz 1,2 euro za espresso (ok. 6 złotych). Będąc na wyspie Korčula, warto spróbować również lokalnego piwa, którego cena wynosi ok. 2,5 euro za 0,5 l (ok. 12-13 złotych). Niedaleko centrum funkcjonują również bary serwujące jedzenie fast-food. Cena McZestawu w McDonald’s kosztuje w przybliżeniu 28-30 złotych (ok. 6 euro). 

Ceny w sklepach – czego należy oczekiwać, organizując wyjazd?

Wielu podróżnych wybierających się na chorwackie wakacje z Polski samodzielnie organizuje wyżywienie, robiąc zakupy w lokalnych sklepach. Na wyspie Korčula funkcjonują zarówno popularne sieci handlowe, jak i mniejsze sklepy prowadzone przez lokalnych mieszkańców. Robiąc zakupy spożywcze na kilka dni, warto unikać punktów położonych blisko popularnych atrakcji turystycznych, gdyż ceny mogą być dużo wyższe. Za litr mleka należy zapłacić ok. 1,5 euro (ok. 7 złotych). Ceny podstawowych produktów spożywczych kształtują się na poziomie kilku euro, za kilogram lokalnego sera trzeba zapłacić ok. 10 euro (ok. 50 złotych). Zakup wina wiąże się z kosztem na poziomie 5 euro (ok. 25 złotych). 

Na wyspie Korčula można spędzić kilka aktywnych dni lub dłuższy pobyt. Wyspa ma wiele do zaoferowania zarówno w sezonie wysokim, jak i niskim. Pomimo przyjęcia euro, wakacje w Chorwacji, w tym na wyspie wciąż są tańsze od urlopu w innych popularnych kurortach wakacyjnych wybieranych przez Polaków. 

Najlepsze hotele na wyspie Korčula

Poprzedni

Szpitale na półwyspie Pelješac – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Plaża Lovrečina na wyspie Brač – jak dojechać, co wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz