Czy na wyspie Hvar jest drogo?

, Tagi , , , , , , , , , ,

Chorwacja jest jednym z kierunków, które od wielu lat wybierają turyści celem wypoczynku oraz zwiedzenia i zachłyśnięcia się pięknem przyrody. Jedną z ulubionych, a jednocześnie najbardziej słonecznych wysp na terenie Chorwacji, która słynie z o pięknych widoków i krętych dróg jest Hvar. Jednak przed podjęciem decyzji o odwiedzeniu tej wyspy warto wiedzieć, które miejsca są godne zwiedzenia, a także jakie ceny królują na tej wyspie. Jakie są ceny na wyspie Hvar? O tym można przeczytać w tym artykule.

Kempingi Chorwacja
Zaplanuj swoją podróż

Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty

Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com

Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl

Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com

Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj

Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zabytki – zwiedzanie nie za darmo

Wyspa Hvar słynie z malowniczych krajobrazów i pięknej przyrody. Na każdym kroku można spotkać lawendę. Sama wyspa Hvar jest jedną z największych należących do Chorwacji, na której znajduje się XVII-wieczny teatr oraz klasztor franciszkanów. Planując wycieczki do Hvaru warto miejsc na uwadze, że to miejsca godne zwiedzenia dla każdego z turystów, ale także często płatne. Za wejście na teren teatru należy zapłacić 7 euro. Z kolei klasztor franciszkanów jest do zobaczenia za darmo, ale znajdujące się na jego terenie muzeum można zobaczyć za opłatę 5 euro.

Ponadto decydując się na zwiedzenie wyspy, można z miasta Hvar dopłynąć promem na pozostałe wyspy, które znajdują się w pobliżu. Na przykład promem można dopłynąć na znany na Split. Należy liczyć się przy tym z odpłatnością za bilet dla jednej osoby wynoszącą 7,3 €. Z kolei bilet ulgowy kosztuje 3,65 €. Promem można przetransportować także auto, a cena wynosi od 43,27 €. Dużym ułatwieniem jest także przeprawa na trasie Sucuraj-Drvenik. A za bilet normalny na prom, który płynie około 30 minut, bez ulgi turyści płacą niespełna 3 €. Ulga wynosi 50%.

Jakie miejsca odwiedzić na wyspie Hvar?

Turyści uwielbiają przechadzać się po wąskich uliczkach Hvaru, które są pozostałościami greckiego osadnictwa. Puste uliczki głównego portu promowego wyspy Hvar, czyli miasta Stari Grad przykuwają uwagę. Nie ma się czemu dziwić. To miejsca pozbawione tłumów, niezwykle urokliwe i klimatyczne. Można w nich zachłysnąć się dawną architekturą oraz nietuzinkową przyrodą.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się letnia rezydencja znanego poety Petara Hektorovica. Pałac nazwanym jego imieniem jest jednym z najchętniej zwiedzanych obiektów na wyspie, a cena wstępu do niego oscyluje w granicy 20 kun od osoby. Pałac otwarty jest każdego dnia w godzinach od 10:00 do 14:00 i od 17:30 do 20:00. Warto dodać, że przy okazji pobytu na terenie pałacu należy zwiedzić malowniczy ogród, który rozpościera się wokół obiektu, z przepięknym stawem, który zmienia swoją barwę w zależności od kąta padania słońca. Warto wspomnieć, że dla upamiętnienia poety w okolicy Rivy powstała statua z jego popiersiem.

Poza lawendowymi polami tamtejsze tereny słyną z upraw winorośli oraz oliwek, które można zasmakować niemalże na każdym kroku. Stari Grad to miejsce słynące z Starigradsko Polje. Jest to miejsce, które zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO i znajdują się na nim pola uprawne oliwek i winorośli, które są pozostałościami po starożytnym osadnictwie. Na szczęście zobaczenie tej atrakcji jest bezpłatne. Turyści bardzo chętnie zwiedzają barokową katedrę, czyli kościół Świętego Stefana z zabytkową dzwonnicą. Wstęp do tego obiektu jest bezpłatny.

Bogate życie kulturalne na wyspie Hvar

Życie kulturalne, imprezy oraz wszelkie atrakcje odbywają się na nadmorskiej Rivii. Turyści bardzo chętnie odwiedzają to miejsce ze względu na bogactwo różnorodnych klubów, restauracji oraz kawiarni. Jednak nie jest w nich wcale tanio. Piwo, kawa, czy napój gazowany to wydatek od 2 do 10 euro. Danie obiadowe 11-25 euro, mała pizza 10-20 euro, danie z owocami morza 17-40 euro. Ponadto w tej lokalizacji znajduje się wiele sklepów z pamiątkami. Z widokówkę trzeba zapłacić 1-2 euro, a za ręcznik z nazwą wyspy 5-15 euro.

Co roku organizowany jest także w lipcu festiwal lawendy będący jedną z największych imprez kulturalnych zrzeszający artystów i skupiający okolicznych mieszkańców, a także turystów. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Ta lokalizacja tętni życiem, szczególnie podczas trwania sezonu turystycznego, który przypada na okres od czerwca do października.

Wyspa Hvar słynie z niezwykle czystych wód, zatoczek, jaskiń, które są godne uwagi. Zorganizowana wyprawa do wybranych jaskiń oscyluje w granicy 400 zł za osobę. Bardzo popularne jest zwiedzanie okolicznych wysp łodzią, a także żeglowanie, za które trzeba zapłacić także w granicy 300-400 zł. Zastanawiając się, jakie są ceny posiłków, to są one dość zróżnicowane w zależności od lokalu oraz dania. Na przykład posiłek w niedrogiej restauracji kosztuje w granicy od 30 do 60 zł, przy czym szklanka napoju to dodatkowo 10 zł, kawa kosztuje około 8-15 zł. Ceny w sklepach są nieco wyższe niż w Polsce o około 25%.

Drogi na wyspie Hvar – trasy godne uwagi

Wyspa Hvar słynie z wąskich, bardzo krętych uliczek, wokół których rozpościera się piękna roślinność. Chociaż widoki są godne uwagi i zapierają dech w piersiach, to jednak drogi okryte zostały złą sławą. To wszystko dlatego, że są dość niebezpieczne. Podróż nimi wymaga rozwagi i ostrożności. Ma to związek z ich niewielką szerokością, co utrudnia podróżowanie. Ponadto konstruktorzy nie uwzględnili poboczy podczas ich budowania. Nie dość, że drogi są kręte, to dodatkowo znajdują się przy licznych przepaściach, dlatego podróżując tamtym rejonem trzeba być bardzo ostrożnym.

Warto dodać, że przejazd lokalnymi drogami jest bezpłatny. Jednak należy stosować się do zasad ruchu drogowego o ograniczeniu prędkości. Z kolei za przejazd autostradami należy uiścić opłatę, którą dokonuje się przy bramkach zjazdowych z autostrady. Opłat dokonuje się przy użyciu gotówki, bądź karty płatniczej.

Przy okazji można wspomnieć o cenie paliwa na terenie wyspy. Tutaj miłe zaskoczenie dla turystów z Polski, którzy zapłacą podobna stawkę, jak na terenie swojego kraju. Na przykład litr benzyny w kwietniu 2023 to koszt 6,80 złotych, a diesla to 7 złotych.

Noclegi w Hvarze – z jakimi cenami powinni liczyć się turyści?

Wyspa Hvar jest jedną z chorwackich, które są chętnie odwiedzane przez turystów. Dlatego zaplecze noclegowe jest mocno rozbudowane. Turyści mogą liczyć na noclegi w domkach, które kosztują od 20-100 euro za osobę. Turyści na nocleg w hotelu o niewygórowanym standardzie muszą zapłacić nawet 100 euro za osobę, nieco taniej jest w hostelach. Dużą popularnością cieszą się komfortowo wyposażone apartamenty, które spełniają oczekiwania par oraz rodzin z dziećmi.

Ceny noclegów w Hvarze są dość zróżnicowane w zależności od lokalizacji oraz standardu, a także daty przyjazdu. Ceny oscylują w granicy od kilkunastu euro do nawet kilkudziesięciu za nocleg dla jednej osoby. Przy grupach zorganizowanych lub rodzinach z dziećmi korzystnym rozwiązaniem jest wynajem całego domku, bądź apartamentu, w tym przypadku należy liczyć się z wydatkiem od 140 euro do 300 euro za dobę za obiekt.

Jak można zauważyć, chorwacka wyspa Hvar jest tłumnie odwiedzana przez turystów z całego świata. Ceny na wyspie są dość przystępne dla przeciętnego polskiego turysty, chociaż w ostatnim czasie mocno uległy zmianie. 

Sprawdź też nasz artykuł o tym, co zobaczyć i zwiedzić na wyspie Hvar – największe atrakcje!

Najlepsze hotele na wyspie Hvar

Poprzedni

Ceny w restauracjach w Splicie – najlepsze lokale

Promy Split – Stari Grad, ceny biletów, rozkłady

Następny

Dodaj komentarz