Coroczne festiwale w Chorwacji – co warto wiedzieć?

, , Tagi , , , , , , ,

Chorwaci są znani z tego, że są wielcy w świętowaniu. Nowo niepodległy kraj upamiętnia święta i wydarzenia skupione wokół tradycji, kultury i religii z ogromnym entuzjazmem. Tak bardzo, że prawie każda mała wioska i duże miasto świętuje niezależnie i wyjątkowo. Wraz z rozwijającym się sektorem turystycznym, który przyciąga setki tysięcy turystów (głównie młodych) do swoich wybrzeży i wysp, Chorwacja szybko stała się też jednym z najlepszych miejsc letnich festiwali w Europie. 

Turyści, którzy kiedyś odwiedzali dla jedzenia i naturalnego piękna, teraz przyjeżdżają z planami wzięcia udziału w jednych z najważniejszych festiwali w Chorwacji. Dzięki festiwalom muzycznym rozsianym po całym hrabstwie masz gwarancję dobrej zabawy, niezależnie od tego, czy osiedlisz się w stolicy, czy na odległej wyspie. Festiwale są celebracją życia i łączą wiele aspektów charakteru kraju: jedzenie, odzież, muzykę, historię i oczywiście jego mieszkańców. Co roku ludzie z całego świata uczestniczą w jednych z najbardziej tętniących życiem uroczystości, które odbywają się w Chorwacji. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Festiwale filmowe w Chorwacji

Chorwackie Centrum Audiowizualne współfinansuje obecnie 68 festiwali filmowych i innych wydarzeń audiowizualnych. Pełnią one różne funkcje: są szczególnie ważne dla promowania chorwackiej twórczości audiowizualnej. Służą też jako platforma do wyświetlania treści artystycznych, a także niekomercyjnych form filmowych. Czyni je to istotnymi na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym, a w niektórych przypadkach międzynarodowym.

Festiwal Filmowy Aktorów

To manifestacja kulturalna, która promuje walory artystyczne twórczości jednego aktora we współczesnym chorwackim filmie fabularnym. Festiwal organizowany jest przez Organizację Artystyczną Asser Savus we współpracy z założycielami manifestacji HDFD i miasta Vinkovci. Festiwal ma formę konkursową. Podczas trzeciej edycji profesjonalne jury FFG w składzie trzyosobowym (HDFD) przyznało nagrody (złoty i srebrny Orion) dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszej aktorki w roli drugoplanowej i najlepszego aktora w roli drugoplanowej. Festiwal ma także dodatkowy program: EDUoptik i DOKUoptik.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych – Animafest Zagreb

Założony w 1972 roku, jest drugim najstarszym festiwalem filmowym w całości poświęconym animacji i jednym z najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Festiwal odbywa się co roku na początku czerwca. Z ponad 400 filmami, sympozjum na temat współczesnych studiów nad animacją, prezentacjami, wystawami, wykładami i warsztatami, festiwal zapewnia kompleksowy wgląd we współczesną produkcję animowaną i celebruje jej bogatą tradycję. Zwycięzca Grand Prix Filmu Krótkometrażowego Animafest bezpośrednio kwalifikuje się do Oscarów Academy of Motion Pictures Arts and Science. Zwycięzcy we wszystkich kategoriach konkursowych kwalifikują się też do Annie Award i European Animation Award Emile.

Cherry Pop Film Festival

Ma na celu promowanie otwartego dialogu na temat wszystkich aspektów ludzkiej seksualności za pośrednictwem filmu. Festiwal oferuje też Program Międzynarodowy, którego tematem przewodnim jest seksualność oraz Regionalny Program Studencki, który nie jest zdefiniowany tematycznie i wyświetla filmy studentów regionu. Organizatorami Festiwalu są Akademicki Klub Filmowy oraz FPS Media. 

Chorwackie Dni Filmowe

To narodowy festiwal założony w 1991 roku poświęcony corocznym prezentacjom chorwackiej produkcji filmów. Są to produkcje krótko- i średniometrażowych, fabularne, dokumentalne, eksperymentalne, animowane i komercyjne. Festiwal ma charakter konkurencyjny, a nagrody wręczają jury festiwalu, członkowie Chorwackiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, a także publiczność. Organizatorem jest Chorwacki Związek Filmowy.

DA2 – Zagreb Design, Art & Architecture Film Festival

To pierwszy międzynarodowy festiwal filmów konkursowych w regionie, który łączy tytuły filmowe dotyczące designu, architektury i sztuki. To także platforma łącząca światy artystyczne i tworząca przestrzeń do twórczego działania. Składają się na nią też ekskluzywne premierowe pokazy filmów poświęconych designowi, architekturze, rzemiośle i sztuce. Festiwal organizuje również wydarzenia związane z tematyką projektową i artystyczną. Filmy fabularne i dokumentalne rywalizują o nagrodę Spark dla najbardziej inspirującego filmu w opinii jury.

Dalmatia Film Festival (DFF)

To międzynarodowy festiwal filmów fabularnych, krótkometrażowych, dokumentalnych i turystycznych / podróżniczych. Festiwal odbywa się latem w kilku miastach w Splicie-Dalmacji i regionie Šibenik-Knin. Również festiwal będzie miał zimową edycję w mieście Split, na początku grudnia. W festiwalu biorą udział nie tylko lokalni mieszkańcy i filmowcy, ale także liczni turyści z całego świata. DFF oferuje szeroką gamę różnorodnych filmów wszystkich gatunków, w tym ekskluzywne premiery chorwackie. Najlepsze filmy we wszystkich głównych kategoriach rywalizują też o nagrody jury i publiczności. Festiwal będzie również oferował różne dodatkowe programy i zajęcia.

Chorwacki Festiwal Filmów Jednominutowych

To najstarszy międzynarodowy festiwal filmowy ustanowiony w Republice Chorwacji. Festiwal przyświeca specyficznej formie – jednej minucie, która bez względu na gatunek jest bardzo wymagająca i zachęcająca dla twórczości filmowców. Filmy z programu festiwalu Join Us For A Minute zostały zaprezentowane ambasadorom UNESCO w Paryżu w 2004 roku. Od tej pory odbył się w 30 miastach w ponad 20 krajach. 

Festiwale muzyczne w Chorwacji

Sonus Festival

Ten festiwal techno eden, od lat celebruje pionierów techno i wznosi toasty za najnowsze gwiazdy undergroundu. Odbywające się w renomowanych nadmorskich klubach imprezy to idealne sceny dzienne i nocne. Natomiast imprezy na łodzi zapewniają, że wzburzone Morze Adriatyckie ma swój udział w imprezach z muzyką techno.

Xistence

Witając fanów psytrance z powrotem na magiczne kawałki słońca, morza i nieziemskich dźwięków, Xistence szybko stał się niezbędnym letnim wypadem dla fanów gatunku. Daje im szansę na zabawę z jednymi z najlepszych nazwisk sceny trance. Imprezy odbywają się pod błękitnym niebem, a także obok plaż i chłodnych wód.

SuncéBeat

Butikowy festiwal, SuncéBeat kuratoruje profesjonalnie skonstruowany skład klejnotów house, disco, funk i R & B, prezentowanych w tym skąpanym w słońcu zakątku raju. Przez cały tydzień imprez festiwalowicze będą mogli przetańczyć dni i noce na plaży. Imprezy odbywają się także na pokładzie łodzi na czystym, błękitnym Adriatyku.

Oprócz festiwali jest masa innych imprez, w których warto wziąć udział. Jak wygląda nocne życie w Dubrowniku?

Poprzedni

Najbardziej instagramowe miejsca w Dalmacji – sprawdź, gdzie zrobić zdjęcia!

Studenac, Konzum, Plodine – który sklep jest najlepszy na zakupy w Chorwacji?

Następny

Dodaj komentarz