Co zobaczyć w Splicie? Największe atrakcje

, Tagi , , , , , , , , , , , ,

Split położony jest na przepięknym chorwackim Wybrzeżu Dalmatyńskim w Chorwacji. Jest on drugim co do wielkości miastem w kraju i miejscem, które łączy nowoczesność ze starożytnością. Co zobaczyć i zwiedzić w Splicie? Jakie są największe atrakcje w Splicie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Największe atrakcje w Splicie

Miasto jest nieprzerwanie zamieszkiwane od tysięcy lat, począwszy od Rzymian, poprzez Bizantyjczyków, Wenecjan, aż po Austro-Węgry, którzy opuścili je dopiero w 1918 roku. Dzięki tym różnorodnym wpływom, na doskonale zachowanym starym mieście w Splicie znajdziesz mnóstwo historycznych atrakcji i zabytków. W Splicie znajduje się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Pałac Dioklecjana, który jest jednym z najbardziej imponujących zabytków rzymskich na świecie. Ponadto jest to także jedno z chorwackich miast, w którym kręcono słynny serial „Gra o Tron”.

Pałac Dioklecjana

Pałac Dioklecjana (Dioklecijanova Palača) jest dobrze zachowanym budynkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z pewnością jest to największa atrakcja historyczna w tym mieście. Chociaż cesarz Dioklecjan mieszkał tu tylko przez osiem lat, aż do swojej śmierci w 313 lub 316 r., pałac nadal odgrywał ważną rolę jako centrum administracyjne i rezydencja gubernatora. Trzysta lat później w 615 roku, pałac pełnił funkcję schronienia dla mieszkańców Salony, gdy ich miasto plądrowali germańscy Awarowie.

Pierwotnie pałac był długi na 215 metrów i szeroki na 180 metrów. Dodatkowo był otoczony grubymi murami o wysokości do 28 metrów. Na każdym rogu znajdowały się wieże strażnicze. Do Pałacu Dioklecjana prowadziły cztery wejścia, w tym Złota Brama, Srebrna Brama i Żelazna Brama. Z każdej strony, od bramy prowadzą jeszcze dwie drogi, wytyczone zgodnie z rzymską tradycją.

Adres: Dioklecijanova ul. 1

Katedra św. Duje

Katedra św. Duje (Prvostolnica Uznesenja Blažene Djevice Marije) znajduje się również na terenie starożytnego Pałacu Dioklecjana. Pierwotnie było to mauzoleum Dioklecjana, które w VII w. przebudowano na świątynię katolicką. Od tego czasu katedra niewiele się zmieniła, poza dobudowaniem 60-metrowej dzwonnicy na przestrzeni kilku wieków (od XII do XVI wieku). Warto wejść na szczyt dzwonnicy, aby podziwiać wspaniałe widoki na pałac, wzgórze Marjan i okoliczne wyspy.

Adres: Ul. Kraj Svetog Duje 3

Wzgórze i park Marjan

Na wzgórzu Marjan znajduje się piękny park, którego początki sięgają IV wieku. Oprócz wielu miejsc do spacerów i ławek do odpoczynku, warto wybrać się tu na piknik lub zatrzymać się o zachodzie słońca, aby podziwiać niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki.

Interesujące są również słynne schody prowadzące na Vrh Telegrin. Odległość 174 metrów może nie wydawać się zbyt długa, ale pokonanie 314 stopni w upale może być nieco trudne. Jednak widoki ze szczytu Telegrin rekompensują cały trud włożony w wejście. Roztacza się stąd spektakularny widok na Adriatyk, Split i sąsiednie wyspy. W pogodny dzień można zobaczyć zatokę Kaštela, Salonę, Klis, Trogir i wyspy Čiovo, Hvar, Vis oraz Šolta.

Galeria sztuki Meštrovića

Jugosłowiański artysta oraz rzeźbiarz chorwackiego pochodzenia Ivan Meštrović kupił działkę na wzgórzu Marjan w latach 20. ubiegłego wieku i wybudował na niej okazałą willę. W 1952 roku Meštrović przekazał budynek i 132 dzieła sztuki państwu, zakładając przy tym galerię sztuki. Obecnie jest to skarbnica imponujących i intymnych obrazów bliskich członków rodziny oraz innych jego dzieł. Galeria Mestrović – Muzeum otoczona jest przez śródziemnomorski ogród, w którym znajdują się rzeźby z brązu. Dodatkowo z ogrodu można podziwiać niesamowite widoki na morze i wyspy środkowej Dalmacji.

Adres: Šetalište Ivana Meštrovića 46

Muzeum Archeologiczne w Splicie

Muzeum Archeologiczne w Splicie (Arheološki muzej) powinno znaleźć się na liście atrakcji obowiązkowych każdego miłośnika historii. Miejsce to uważane jest za najstarszą instytucję tego typu w Chorwacji. Muzeum założono w 1820 roku, a w obecnej siedzibie znajduje się od 1922 roku. Wśród ponad 150 000 eksponatów można zobaczyć największą w Chorwacji kolekcję klejnotów, a także kamienne rzeźby z Salony, ceramikę grecko-hellenistyczną oraz rzymskie szkło. Oprócz tego dostępnych jest tu około 1600 starożytnych glinianych lamp oraz liczne przedmioty wykonane z kości i metalu. Warto również odwiedzić piękny ogród, w którym znajduje się muzeum.

Adres: Frankopanska 25

Teatr Narodowy w Splicie

Chorwacki Teatr Narodowy w Splicie (Hrvatsko narodno kazalište Split) to jeden z najstarszych budynków w Chorwacji. Został otwarty w 1893 roku i nadal odgrywa ważną rolę w społeczności artystycznej i kulturalnej miasta. W Teatrze Narodowym w Splicie odbywa się ponad 300 spektakli rocznie, od baletu po spektakle teatralne, jak również koncerty muzyki klasycznej wykonywanej przez lokalną orkiestrę symfoniczną. Teatr Narodowy jest również gospodarzem wielu ważnych festiwali, w tym popularnego Splickiego Festiwalu Letniego (Splitsko ljeto) – jednego z najstarszych wydarzeń artystycznych w kraju. Organizuje się tu również Dni Marulić (Marulićevi dani) –  tygodniowego święta literatury chorwackiej.

Adres: Trg Gaje Bulata 1

Targ miejski

Targ miejski w Splicie – Gradska tržnica (Pazar) jest miejscem, gdzie można kupić dalmatyńskie owoce, warzywa jak i pamiątki ze Splitu. Oprócz tego dostępne są tu m.in.: zioła, sery, mięsa, ryby, miód i chorwackie przysmaki, które są podstawą diety śródziemnomorskiej. Pazar jest otwarty codziennie od 6.30 rano, jednak lokalne stragany z owocami i warzywami zamykają się wczesnym popołudniem. Sobota jest najbardziej ruchliwym dniem na tym targu. Chorwackie zwroty „Koliko košta” (Ile to kosztuje?) i „Hvala” (Dziękuję!) mogą Ci się przydać podczas zakupów w tym miejscu.

Adres: Ul. Stari pazar 8

Froggyland

Froggyland to dość interesujące i niezwykłe muzeum o żabach. Ferenc Mere był niesamowicie uzdolnionym węgierskim „wypychaczem zwierząt”. Spędził ponad 10 lat na łapaniu i wypychaniu żab, aby odwzorować ludzkie sceny z życia. Jest to dość dziwna, ale i wyjątkowa przestrzeń i miejsce, gdzie możesz obserwować żaby wykonujące swoje codzienne prace. Na przykład płazy te wznoszą dziwaczne toasty podczas przyjęcia i palą papierosy wokół stołu. Są tu także żaby w salach szkolnych, gdzie robią notatki przed tablicą. Co ważne, wewnątrz nie wolno fotografować. Jest to z pewnością ekscentryczne, ale i niezwykłe miejsce. Jeśli jesteś miłośnikiem oglądania nieco dziwnych i niszowych eksponatów to nie możesz przegapić Froggyland w Splicie.

Adres: Ul. kralja Tomislava 5

Plac Trg Braće Radić

Na placu Trg Braće Radić odbywał się kiedyś tętniący życiem targ owocowo-warzywny. W dzisiejszych czasach owoce nie są już tutaj sprzedawane, ale jest tu kilka sklepów i atrakcji, w tym wenecki pałac oraz wieża, z 1435 roku. Wieża ta miała chronić miasto przed lokalnymi buntami i tureckimi najazdami. Północna strona placu jest zdominowana przez Pałac Milesi (Palača Milesi), który jest jednym z najlepszych przykładów architektury barokowej w Dalmacji. Przed pałacem stoi posąg Marko Marulića, XV-wiecznego poety. Posąg ten wykonał sam Ivan Meštrović.

Adres: Trg Braće Radić

Riva w Splicie

Nabrzeże Riva w Splicie to doskonałe miejsce na spacer i podziwianie statków i promów na wodzie. Jest tu wiele ławek, na których można usiąść, rozmyślać i podziwiać widoki. Wzdłuż Rivy są restauracje i kawiarnie. Promenada dla pieszych – Riva jest idealnym miejscem na poranną kawę lub wieczorne wyjście na drinka po obejrzeniu zachodu słońca.

Plaża Bačvice

Malownicza piaszczysta zatoka i plaża Bačvice znajduje się w pobliżu portu, około 15 minut spacerem na wschód od Pałacu Dioklecjana. W miesiącach letnich na plaży można spotkać wiele miłośników kąpieli słonecznych i morskich. Jest to także miejsce, gdzie można obserwować ludzi grających w picigin (grę małą piłeczką, którą odbija się nogą nad powierzchnią wody). W pobliżu znajduje się także kilka barów plażowych i kawiarni, w których można się zrelaksować po całym dniu zwiedzania Splitu.

Poprzedni

Co zobaczyć i zwiedzić na wyspie Brač? Największe atrakcje

TOP 10 atrakcji na Pelješac – co zobaczyć i zwiedzić?

Następny

Dodaj komentarz