Co zobaczyć i zwiedzić w Zadarze? Największe atrakcje

, Tagi , , , , , ,

Zadar to zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji! Historia miasta sięga starożytności, kiedy to miasto zostało założone przez iliryjskie plemiona. W czasach średniowiecza, Zadar stał się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych na wybrzeżu Adriatyku. Powstały tam piękne pałace, kościoły i fortyfikacje, które do dziś są atrakcjami miasta. Co zobaczyć i zwiedzić? Jakie są największe atrakcje w Zadarze?

Dziś Zadar to piękne miasto, które zachwyca turystów z całego świata swoją bogatą historią, kulturą i sztuką. Od starożytnych ruin i średniowiecznych murów, po nowoczesne galerie sztuki i piękne plaże – Zadar ma wiele do zaoferowania dla każdego, kto szuka niezapomnianych wrażeń.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Morskie organy

Jest to absolutnie magiczne miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w mieście. Morskie organy w Zadarze to innowacyjne dzieło architektury, stworzone w 2005 roku przez architekta Nikolę Bašića, które składa się z rur umieszczonych pod kamiennymi stopniami prowadzącymi wprost do morza. Dźwięki generowane przez fale Morza Adriatyckiego wibrujące w rurach tworzą muzykę, która wprowadza w niesamowity nastrój.

Warto w to miejsce przybyć w godzinach porannych, ponieważ wtedy dźwięków nie zagłusza gwar i tłumy ludzi. W zależności od siły fal i kierunku wiatru, dźwięki generowane przez Morskie Organy mogą być łagodne i subtelne lub głośne i mocne. Dla wielu ludzi, siedzenie przy Morskich Organach i słuchanie fal generujących piękne dźwięki jest niemal medytacyjnym doświadczeniem.

Pozdrowienia dla Słońca

Innym niezwykłym miejscem w Zadarze jest instalacja Pozdrowienia dla Słońca. Składa się z pięciu kołowych płyt z szarego szkła umieszczonych na kamiennym nabrzeżu. Każda płyta jest wypełniona fotokomórkami, które zbierają energię słoneczną i oświetlają płytę po zmroku, tworząc piękne wzory i kolorowe obrazy. To idealne miejsce do obserwacji zachodu słońca i wieczornych spacerów.

To aż 300 paneli słonecznych w kształcie koła, umieszczonych na placu nadmorskim. Dzięki energii słonecznej w ciągu dnia, a następnie emitują różne kolory światła w nocy, tworząc unikalne wzory i efekty wizualne. Koniecznie odwiedź Pozdrowienia dla Słońca i zobacz, jak ta unikalna instalacja artystyczna ożywa po zachodzie słońca. Możesz usiąść i podziwiać kolorowe światła, posłuchać muzyki i poczuć magię tego miejsca. Warto zrobić tu również zdjęcia jako pamiątkę z wakacji.

Katedra św. Anastazji

Katedra znajduje się w samym centrum starego miasta i jest przykładem sztuki romańskiej. Budowana była przez ponad sto lat, zakończono ją w XIII wieku. Wnętrze katedry jest przestronne i imponujące i kryje wiele cennych dzieł sztuki, w tym ołtarz Złotej Kaplicy. Warto zwrócić uwagę na piękne witraże z XIV i XV wieku, które przedstawiają sceny biblijne i świętych. Ciekawostką są też oryginalne drzwi, które pochodzą z XI wieku. Na uwagę zasługuje również gotycki ławki, ozdobione mistycznymi symbolami.

Podczas zwiedzania Katedry św. Anastazji można zobaczyć również relikwie świętej, po której katedra została nazwana. Są one przechowywane w srebrnej szkatule na ołtarzu głównym. To nie tylko ważne miejsce kultu religijnego, ale też arcydzieło architektury, które warto zobaczyć.

Kościół św. Donata

Ten kościół to najcharakterystyczniejsza świątynia Zadaru, której architektura zachwyca już z oddali. Zbudowany jest z białego kamienia i jest okrągłą bryłą z dużymi łukami. Pierwotnie dedykowano go św. Trójcy, ale później przemianowano go na cześć biskupa Donata, patrona Zadaru. W ciągu wieków kościół zmieniał swoje przeznaczenie – służył jako kościół, a później jako magazyn i więzienie.

Charakterystyczny kształt kościoła przypomina grecki teatr, a wnętrze wyróżnia się surowością i prostotą. Warto zwrócić uwagę na wspaniałą akustykę kościoła, która zachęca do organizowania koncertów muzyki klasycznej i chóralnej. W kościele św. Donata odbywają się także festiwale i imprezy kulturalne. To miejsce, które wprowadzi Cię w mistyczną atmosferę dawnych czasów i pozwoli poczuć klimat średniowiecznej Europy.

Forum Rzymskie

Forum Rzymskie to zabytkowa piazza w centrum miasta, gdzie znajdują się ruiny antycznych, rzymskich budowli, takich jak kolumny, łuki i pozostałości świątyń. Zdecydowanie można tu poczuć klimat starożytnego miasta. Dawniej, w I wieku, było to miejsce spotkań, handlu i życia publicznego w czasach rzymskich. Składało się z rynku, budynków publicznych i świątyń. Jednym z najważniejszych budynków na Forum było Augusteum, poświęcone cesarzowi Augustowi, natomiast obecnie na jego miejscu stoi świątynia.

Podczas zwiedzania Forum Romanum w Zadarze warto zwrócić uwagę na kolumny, które stanowią pozostałość po rzymskich budynkach. Ozdobiono je rzeźbami przedstawiającymi bogów i cesarzy.

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe w Zadarze znajduje się w przepięknym, monumentalnym budynku, którego nie sposób przegapić. Instytucja zajmuje się gromadzeniem, przechowywaniem i prezentowaniem dziedzictwa kulturowego kraju. Muzeum powstało w 1872 roku i ma wiele cennych zbiorów: sztuki sakralnej, sztuki ludowej, numizmatów i wiele innych. Obejmują one zarówno dzieła artystów chorwackich, jak i zagranicznych.

Można tu zobaczyć m.in. obrazy, rzeźby, meble, tkaniny i ceramikę. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rzymska mozaika z IV wieku, przedstawiająca sceny z mitologii greckiej. Warto zobaczyć też pamiątki z czasów panowania weneckiego i austriackiego. Koniecznie sprawdź, jakie ta instytucja organizuje wystawy czasowe i wydarzenia kulturalne w czasie twoich odwiedzin.

Narodni Trg

Idealnym miejscem, w którym poczujesz klimat Zadaru jest Narodni trg. To jeden z najbardziej obleganych placów, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. To kamienisty plac otoczony zabytkami, fontannami i kawiarniami. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy to powstał jako główny plac miasta. Wówczas miejsce to służyło jako targ, na którym handlowano owocami, warzywami i innymi artykułami. Dziś Narodni trg nadal pełni swoją funkcję handlową, jednak sklepy i stragany zastąpiły kawiarnie i restauracje.

Główną atrakcją Narodni trg jest piękna fontanna z brązu z XVI wieku, która znajduje się na samym środku. Fontanna jest ozdobiona trzema smokami. Wokół fontanny znajdują się ławki, na których można usiąść i podziwiać piękno okolicy.

Kościół św. Chryzogona

Kościół zbudowano w XII wieku, więc jest jednym z najstarszych kościołów. Budynek jest w stylu romańskim, a także zachował swoją pierwotną strukturę architektoniczną. Kościół poświęcony jest świętemu Chryzogonowi, męczennikowi chrześcijańskiemu, który zginął za wiarę w III wieku. Wiele osób nie zna jego historii, jednak właśnie w tym miejscu można zapoznać się z życiorysem tego wyjątkowego świętego. Kościół zbudowano na miejscu, gdzie według legendy, pochowano św. Chryzogona.

Wnętrze kościoła zdobią piękne freski, w tym fresk przedstawiający wizję św. Chryzogona, który ukazuje się przed cesarzem rzymskim. W kościele znajdują się również rzeźby i płaskorzeźby z różnych okresów. Kościół jest otwarty dla turystów i warto go odwiedzić podczas zwiedzania miasta. Jak wygląda zwiedzanie Kościoła św. Chryzogona?

Plażowanie w Zadarze

Miasto oferuje wiele pięknych plaż, z których każda jest warta odwiedzenia. Bez względu na to, którą z nich wybierzesz, na pewno będziesz cieszyć się pięknymi widokami i spokojnymi wodami Adriatyku. Na pewno warto zwrócić uwagę na plażę Kolovare, która znajduje się zaledwie 10 minut pieszo od centrum miasta. Plaża ta oferuje szeroki wybór atrakcji, takich jak korty tenisowe, boiska do siatkówki, bary, restauracje i wiele innych. To największa i najpopularniejsza plaża w mieście, dlatego może być bardzo tłoczno.

Kolejne plaże warte polecenia to Borik i Puntamika. Plaża Borik to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi, ponieważ posiada wiele udogodnień, takich jak plac zabaw, czy brodzik dla dzieci. Znajdziesz ją około 5 km na północ od centrum miasta. Puntamikę uważa się z kolei za najpiękniejszą w Zadarze, ponieważ oferuje widok na wyspę Ugljan. Może być tam mniejsza ilość turystów, więc jest idealnym miejscem na relaksujący dzień na plaży.

Poprzedni

Najlepsze hotele w drodze do Dalmacji. Gdzie zatrzymać się podczas podróży do Dalmacji?

Szpitale w Dubrowniku – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz