Co kupić w Dalmacji i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , ,

Gdy już emocje z wakacji w Dalmacji trochę opadną i Chorwacja staje się miłym wspomnieniem wakacyjnym, to smaki, zapachy oraz małe gadżety przywiezione z tego pięknego kraju są miłą pamiątką. Jest także wiele rzeczy, które będą przyjemną niespodzianką dla najbliższych. Jakie pamiątki warto przywieźć ze sobą z wakacji w chorwackiej Dalmacji?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Lawendowe pamiątki i kosmetyki

Pola lawendy kojarzą się głównie z południowo-wschodnią Francji, a dokładnie z Prowansją. Jednak pachnąca lawenda jest symbolem nie tylko Prowansji, ale i Chorwacji. W szczególności słynie z niej wyspa Hvar, która w szczególności w maju i w czerwcu staje się lawendowym rajem. W Chorwacji, a w szczególności w Dalmacji, warto zainteresować się kupnem pamiątek zawierających lawendę w każdej postaci. Do wyboru mamy m.in. kosmetyki takie jak mydełka, kremy i olejki oraz miody. Równie popularną pamiątką z lawendy, którą można kupić w całej Chorwacji, są małe ładne, torebki z suszoną lawendą. 

Pamiątki z Dalmacji – oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest niezbędną częścią kuchni śródziemnomorskiej. Co ciekawe, w starożytności oliwa z oliwek pochodząca z półwyspu Istria uważana była za najlepszy wzorzec do produkowania doskonałej oliwy, w tym także w Dalmacji. Oliwę z oliwek kojarzymy głównie z Grecją, Hiszpanią i z Włochami. W Chorwacji, a w szczególności w Dalmacji, także uprawia się oliwki i wytwarza bardzo dobrej jakości oliwę, chociaż nie na tak masową skalę jak w Hiszpanii czy we Włoszech. Faktem jest, że oliwy w tym kraju nie produkuje się dużo. Dlatego też wyroby te są dużo droższe, niż tania oliwa z oliwek z Hiszpanii lub Włoch. Najlepsza chorwacka oliwa wytwarzana jest przede wszystkim z rejonie całej Dalmacji oraz półwyspu Istria. Wśród producentów wymienić można takie marki jak Brachia czy Trenton.

Rakija

Pomimo tego, że rakiję znajdziemy w wielu krajach na Półwyspie Bałkańskim, to nie oznacza to, że nie będziemy mogli przywieźć z Chorwacji tego owocowego alkoholu. Warto mieć na uwadze, że rakija kupowana w sklepach komercyjnych ma zazwyczaj niecałe 40%, natomiast ta domowej roboty może wynosić nawet 60%.

Ten popularny na całych Bałkanach trunek możemy kupić w takich krajach jak na przykład Bułgaria, Serbia oraz Czarnogóra. W każdym z tych krajów byłej Jugosławii są popularne nieco inne rodzaje tego alkoholu. W Chorwacji warto spróbować rakiji z miodem – Medovačy oraz rakiji ziołowej zwanej Travarica. Skład Travaricy to zioła jak: tymianek, rozmaryn, rumianek oraz lawenda.

Maraschino Liqueur – likier z wiśni z okolic Zadaru

Likier Maraschino to kolejny charakterystyczny produkt pochodzący z Dalmacji, a dokładnie z Zadaru. Maraschino jest tradycyjnym likierem wiśniowym, produkowanym ze sfermentowanego soku gorzkiej odmiany wiśni Maraska. Pierwotnie wytwarzali go dominikanie już w XV wieku. Natomiast kolejne wzmianki o produkcji tego wyjątkowego likieru pochodzą z roku 1759, gdy produkcję Maraschino w Zadarze na szerszą skalę rozpoczął kupiec wenecki – Francesco Drioli. Na przestrzeni lat pojawili się następni producenci tego likieru, którzy znani są do dziś:  Luxardo, Vlahov oraz Magazzin. Wiśniowy likier Maraschino używany jest często do różnych koktajli. Co ciekawe, podczas produkcji alkohol ten wzbogaca się dodatkiem róży, jaśminu oraz wanilii. Wartym uwagi jest także chorwacki likier gruszkowy o nazwie Kruškovac.

Pamiątki z Dalmacji – chorwacki krawat

Chorwacja, a w szczególności Dalmacja, kojarzy się obecnie z miejscami, w których kręcono sceny do serialu Gra o Tron. Jednak mało kto wie, że jedna z najpopularniejszych części męskiej garderoby – krawat – pochodzi właśnie z tego kraju. Warto wiedzieć, że francuski król Ludwik XIV po raz pierwszy zobaczył zawinięte na szyjach charakterystyczne chustki, czyli pierwowzory krawatów, u chorwackich żołnierzy. Ludwikowi XIV tak się one spodobały, że sam postanowił zacząć wiązać krawat na swojej szyi. Dlatego też z Chorwacji na pamiątkę warto zabrać krawat w tradycyjnych barwach kraju – czerwono białych. Ciekawą pamiątką może być także krawat w postaci magnesu na lodówkę.

Słodkości firmy Zvečevo i Kraš

Najlepsze na świecie czekolady kojarzą się przede wszystkim ze Szwajcarią, Belgią i ewentualnie Włochami. Jednak w Chorwacji produkowana jest czekolada na równie wysokim poziomie. Wśród najbardziej znanych i poważanych producentów czekoladek, czekolad  oraz słodkości w Chorwacji uznaje się dwie firmy. Powstałą w 1911 roku firmę Kraš i utworzoną niecałe 10 lat później firmę Zvečevo. Chorwacka firma Kraš poza produkcją czekolady zajmuje się także wytwarzaniem cukierków, ciastek, batonów i pralin.

Chorwacki Pršut

Jeśli zakupiliśmy już chorwacką oliwę z oliwek, rakiję oraz czekoladę, to pozostaje jeszcze do spróbowania szynka Pršut i ser z wyspy Pag. Pršut to specjalna szynka suszona na morskim wietrze, dzięki któremu uzyskuje specyficzny słony smak. Jest to także bałkański odpowiednik szynki parmeńskiej pochodzącej z Włoch. Szynka otoczona w przyprawach suszona jest przez cały rok w odpowiedniej temperaturze. W Chorwacji jada się ją „od święta”, ponieważ jest to dosyć drogi smakołyk.

Paški sir i inne sery z Dalmacji

W każdym państwie produkowane są regionalne sery, w Chorwacji jest nie inaczej. Podczas wakacji w Chorwacji warto zainteresować się spróbowaniem i  kupnem jednego z lokalnych serów- Paški sir. Jest to ser owczy produkowany na wyspie Pag w północnej Dalmacji. Ten twardy ser jest wyjątkowy nie tylko pod względem smakowym, ale i sposobu jego produkcji. Owce pasą się na suchych pastwiskach porośniętych ziołami i solą pochodzącą z morza. Paški sir to produkt regionalny, który posiada wiele nagród, dlatego też jest to dość drogi przysmak.

Będąc w Chorwacji, warto spróbować także tradycyjnego Dinarskiego sira. Jest to ser pochodzący z Gór Dynarskich, wytwarzany z mleka koziego oraz krowiego.

Sól z Ninu, Stonu oraz z wyspy Pag

Saliny przede wszystkim kojarzą się nam z Sycylią, Francją lub Hiszpanią. Bynajmniej nie z Chorwacją. A co ciekawe, w tym małym kraju także pozyskiwana jest morska sól. W Chorwacji morską sól wydobywano już od bardzo dawna, jeszcze w czasach przed naszą erą. Sposób otrzymywania soli morskiej jest niezwykle prosty we wszystkich miejscach, gdzie znajdują się saliny.

Sól morska jest doskonałą pamiątką z Dalmacji. Warto ją kupić w większej ilości w postaci woreczków lub w ładnie opakowaną jako pamiątkę dla przyjaciół, lub rodziny. Pamiątki z solą warto kupić w muzeach soli morskiej, w takich miastach jak na przykład Nin, Pag – na wyspie Pag oraz Ston na półwyspie Pelješac.

Pamiątki z Dalmacji – kamień z wyspy Brač

Co ciekawe, na wyspie Brač, aktualnie działa kamieniołom Veselje w Pučišća, z którego kamienia zbudowano między innymi Pałac Dioklecjana w Splicie, Katedrę św. Jakuba w Szybeniku, Biały Dom w Waszyngtonie, królewski pałac w Sztokholmie, w Wenecji oraz wiele innych budynków. Z tego kamienia wytwarzane są obecnie także zegary, świece, wazony i obrazy, które mogą być wyjątkowym upominkiem oraz miłą pamiątką po wakacjach na przykład na wyspie Brač. Dodatkowo przedmioty wykonane z tego białego kamienia doskonale prezentują we wnętrzach domów i mieszkań.

Autor: Magdalena Łydka

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Wakacje w Nin – co zobaczyć, zwiedzanie, hotele, noclegi, plaże

Wakacje i Wczasy na wyspie Mljet – hotele, zwiedzanie, plaże

Następny

Dodaj komentarz