Ceny w restauracjach w Zadarze – co warto wiedzieć?

, Tagi , , , , , , ,

Zadar to przepiękne miasto w Chorwacji, które od lat zachwyca swoją wyjątkowością wielu turystów z całego świata. To tutaj spotkamy genialną naturę, czyli Morze Adriatyckie i chorwacką faunę i florę, a także cudowne zabytki, monumenty, zamki i architekturę, które zapierają dech w piersiach. Wszystkie te zalety pokazują, dlaczego to miejsce jest tak często wybierane jako wakacyjny kierunek. Ale oprócz aspektów wizualnych, Chorwacja przyciąga także swoją dobrą kuchnią i regionalnymi przysmakami, które dostarczają dużo ciekawych wrażeń smakowych. Aby jak najlepiej spędzić wymarzone wakacje, warto dowiedzieć się, jakie ceny obowiązują w tym pięknym mieście. Jakie są ceny w restauracjach w Zadarze?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto wiedzieć o restauracjach w Zadarze? 

W Zadarze jest cała masa różnych restauracji, a ich menu może się znacząco różnić. Niektóre z nich, mają w swojej ofercie tradycyjną kuchnię chorwacką, a inne zachwycają kuchnią międzynarodową. Pewne oferują też regionalne przekąski i dobre chorwackie alkohole. Ze względu na takie urozmaicenie, ceny w poszczególnych miejscach również mogą być całkowicie inne. Dodatkowo warto pamiętać, że Chorwacja operuje inną walutę, a mianowicie jest to euro od stycznia 2023 r. Dlatego każdy Polak będzie mnożył podaną wartość razy 4,5.

Ceny posiłków w Zadarze

Przykładowo, taki normalny obiad w przeciętnej chorwackiej restauracji w Zadarze, będzie kosztował od 8 do 13 euro, co na polską walutę da nam około 35 – 65 zł. Dla smakoszy kuchni międzynarodowej lub dzieci niejadków dobrym rozwiązaniem może być zamówienie pizzy, której cena waha się od 6 do 10 euro, czyli 35 – 50 zł. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że ceny nie różnią się bardzo od tych w Polsce, szczególnie po inflacji. Warto wspomnieć także, o specjalności mieszkańców Zadaru, czyli  grillowanych krewetkach, które mają swoich wielbicieli, mimo że nie każdy lubi smak owoców morza. Ten specjał kosztuje w restauracjach w granicach 16-20 euro, więc jest to już troszkę większy wydatek. Natomiast, warto spróbować, gdyż jest to kultowa przekąska dla Chorwatów.

Kolejnym droższym posiłkiem, który również robi furorę w pięknym Zadarze, jest zdecydowanie cevapcici. To znaczy małe mięsne klopsiki, które najczęściej serwuje się z frytkami steak-house. Ich cena uzależniona jest od typu restauracji lub jej lokalizacji, jednak najczęściej będzie wahała się w granicach 7-9 euro, co na polskie daje nam 30 – 45 zł. Jeżeli ktoś poszukuje tańszych opcji, to dobrym rozwiązaniem mogą być różnego rodzaju sałatki, których pełno w Chorwacji. Ich cena to około 8 euro lub mniej, czyli około 24 zł. Najpopularniejszą z nich jest sałatka śródziemnomorska lub po prostu sałatka grecka. Być w Zadarze i jej nie spróbować to prawdziwy grzech! 

Ceny napoi w restauracjach w Zadarze

Ceny napoi, tak jak ceny jedzenia, będą się różnić w zależności od restauracji, jej renomy, czy lokalizacji. Dodatkowo ceny mogą zmieniać się w zależności od sezonu, to znaczy, że w lecie i okresie wakacyjnym ceny mogą ulec podwyższeniu, ze względu na dużą liczbę turystów. Natomiast, koszty napoi w polskich restauracjach są bardzo podobne, tak więc w Chorwacji za wodę także zapłacimy około 7-8zł (niecałe 2 euro), za puszkę coca-coli 2,5 euro (około 10 złotych) i za inne soki, herbata, kawa też niecałe 2 euro. Chociaż oczywiście wszystko zależy też od rodzaju kawy czy herbaty.

Mimo wszystko ceny są zdecydowanie przystępne, a wybór ogromny. Dla dorosłych klientów restauracje oferują piwa różnego rodzaju (najlepsze są te regionalne). Ich cena za butelkę lub kufel waha się od 2,5 do 4 euro, czyli mniej niż 20 złotych. Górna półka cenowa zarezerwowana jest dla piw regionalnych, które robią furorę w Chorwacji. Wino to koszt do 4 euro za kieliszek (czyli podobnie jak w przypadku piwa), a około 13 euro za całą butelkę. Wybór rodzajów wina jest wielki, więc cena może być uzależniona także od marki lub kraju ich pochodzenia. 

Restauracje w Chorwacji

Jak już widać po podanych wcześniej przykładach, restauracje w Chorwacji nie mają zbyt wygórowanych cen i nie różnią się one od tych, które obowiązują w Polsce. Oczywiście, możemy znaleźć miejsca, gdzie posiłki oraz napoje będą w trochę niższych cenach. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko będzie smaczne i zdrowe, warto pomyśleć o wydaniu większej ilości pieniędzy.

Będąc w Zadarze na wakacjach, trzeba zdecydowanie spróbować wszystkich specjałów, jakie oferuje to miejsce, a jest ich naprawdę wiele. Warto być przygotowanym na różne okoliczności, dlatego najlepiej jest mieć przy sobie zarówno kartę, jak i gotówkę. Warto liczyć się z tym, że w Zadarze płacimy w euro, a nie w polskich złotych. Mimo wszystko nie ma potrzeby bać się chorwackich cen, gdyż nie są wygórowane. Także można bez problemu cieszyć się swoim wyjazdem i doznaniami smakowymi, bez obawy o wydanie fortuny na jedzenie lub picie. Można korzystać z możliwości, jakie oferuje nam magiczny Zadar i piękne Morze Adriatyckie!

Warto też zobaczyć wpis o nocnym życiu w Zadarze – najlepsze bary i lokale!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Szlakiem win na wyspie Korčula – poznaj lokalne smaki 

Szczyt Vidova Gora na wyspie Brač – jak dojechać i jak wejść?

Następny

Dodaj komentarz