Dalmacja to region, który uchodzi za niesamowicie atrakcyjny pod wieloma względami. Właśnie dlatego bardzo często staje się on destynacją wakacyjną dla osób poszukujących odpoczynku. Wiele spośród nich po odwiedzeniu go zastanawia się nad tym, czy nie warto byłoby przeprowadzić się do niego na stałe. Jeśli i Ty jesteś taką osobą, z całą pewnością zainteresuje Cię to, ile kosztują mieszkania oraz domy wakacyjne w Dalmacji, ale też jak kształtują się koszty życia w tym właśnie regionie. Jakie są ceny mieszkań w Dalmacji?
Skorzystaj z Booking.com gdzie znajdziesz najlepsze hotele i apartamenty
Potrzebujesz samochodu podczas wakacji, zarezerwuj z Booking.com lub przez discovercars.com
Wyszukaj najlepsze Kempingi z Suncamp.pl
Promy zarezerwujesz z DirectFerries.com
Najlepsze oferty na bilety lotnicze znajdziesz tutaj
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Rynek nieruchomości i koszty życia w Dalmacji
Rynek nieruchomości w Dalmacji cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem, czemu zresztą dość ciężko jest się dziwić. Ta kraina geograficzna, zlokalizowana w Chorwacji, odznacza się szczególną atrakcyjnością wizualną, przez co często wybierana jest przez turystów. Na zakup nieruchomości często decydują się zatem nie tylko osoby, które chcą tam zamieszkać, ale i te, które upatrują w tym zarobku. Chorwacja zresztą sama w sobie jest państwem bazującym na turystyce – ciężko więc dziwić się takiemu właśnie podejściu. Wbrew temu, co można byłoby przypuszczać, na rynku nieruchomości można znaleźć naprawdę dużo propozycji. Należy jednak solidnie się rozejrzeć, a przede wszystkim dokładnie zapoznać z każdą z nich. Lokalizacja jest istotna, niemniej jednak konieczność remontu, dostęp do komunikacji i inne również są szalenie ważne.
Zanim tak właściwie pomyślisz o znalezieniu lokum i przeprowadzeniu się we wspomniany malowniczy region Chorwacji, musisz zastanowić się nad tym, ile wynoszą koszty życia w Dalmacji. W końcu utrzymanie się to podstawa. Z obliczeniami nie jest jednak trudno, gdyż ceny w wielu przypadkach przypominają te polskie. Tak jest w przypadku żywności – chleb czy mleko kosztują tutaj (w przeliczeniu) około czterech złotych, kilogram filetu z piersi kurczaka to wydatek około 28 złotych, a za owoce zapłacisz od kilku do kilkunastu złotych. Nieco większym wydatkiem mogą okazać się regionalne produkty – owoce morza (50 złotych / kilogram), ryby (30-40 złotych za kilogram) oraz oliwa z oliwy (20-60 złotych za litr).
Jakie są ceny w Chorwacji?
Koszt życia to jednak nie tylko żywność, ale i transport. Koszt paliwa to tutaj około 6-7 złotych za litr, przy czym olej napędowy jest nieco droższy. Chorwacja słynie z dobrze rozwiniętego transportu publicznego. Pojedynczy bilet w jedną stronę to wydatek rzędu około 6 złotych, natomiast miesięczny – 180-200 złotych. Oczywiście wiele w tej kwestii jest płynne. Transport publiczny bez problemu Ci wystarczy, jeśli nie masz pieniędzy na utrzymanie samochodu.
Droższe w Chorwacji są ubrania, które kupisz w cenach o co najmniej 20% większych w naszym kraju. Kosztowna jest też edukacja – za prywatne przedszkole zapłacisz około 700 złotych miesięcznie, natomiast rok chodzenia do międzynarodowej szkoły podstawowej to opłata rzędu 30 tysięcy i więcej. Każde studia są tutaj płatne.
Koszt utrzymania się w Chorwacji nie jest najwyższy i na pewno można go porównywać z tym istniejącym w przypadku Polski. W wielu sferach życia jednak będziesz musiał się liczyć z koniecznością wydania nieco więcej. Oczywiście musisz pamiętać, że wiele w tej kwestii zależy od Twoich potrzeb, wymagań i oczekiwań. Koszta wzrosną, jeśli zdecydujesz się na przykład na jadanie w lepszych restauracjach czy też korzystanie z usług sklepów uchodzących za droższe. Mimo wszystko jednak, w każdym przypadku da się do wszystko jakoś samodzielnie wyczuć i z czasem dostosować do własnych możliwości.
Ceny nieruchomości w Dalmacji
Rynek nieruchomości w Dalmacji mocno przypomina – przynajmniej pod względem cen, o których porozmawiamy właśnie teraz – ten polski. Przede wszystkim więc wiele zależy tutaj od lokalizacji konkretnej nieruchomości. Im ona atrakcyjniejsza, tym większy będzie koszt wynajęcia czy zakupu. Niekoniecznie jednak chodzi tutaj wyłącznie o widoki, które w całej Dalmacji są fantastyczne. Znacznie więcej do powiedzenia mają w tej kwestii takie sprawy, jak dostęp do komunikacji publicznej (w tym wysokiej jakości dróg), usytuowanie pod względem terenów czy piętro (w przypadku mieszkania), na które się zdecydujesz.
Chorwacki rynek mieszkaniowy jest bardzo pojemny i różnorodny i zarówno pod względem wynajmu, jak i zakupu możesz tutaj liczyć na dość dużą swobodę wyboru.
Mocno uśredniając, w Chorwacji za mieszkanie o metrażu od 20 do 50 m2 należy zapłacić co najmniej 100-150 tysięcy euro. Oczywiście należy tutaj wziąć pod uwagę indywidualne aspekty każdego lokum. Podane widełki tyczą się oczywiście lokali wykończonych w średnim standardzie. Jeśli będziesz celował w wysokiej klasy apartamenty, koszt może wzrosnąć nawet do 500 tysięcy euro. Domy w Chorwacji mogą kosztować nawet zaledwie 200 tysięcy euro. Jednak należy pamiętać, że tutaj również z ich stanem może być różnie. Za wykończone w sposób wzorowy wille możesz zapłacić nawet 500 tysięcy euro.
Jeśli chcesz jedynie wynajmować mieszkanie, tutaj masz dużą swobodę wyboru, ale też możesz liczyć na stosunkowo atrakcyjne ceny. Te rozpoczynają się od 1300 złotych, a zazwyczaj zamykają na 4000 złotych. W tym przypadku decydujący jest metraż. Nie bez znaczenia jest także lokalizacja mieszkania (centrum droższe niż obrzeża miasta).
Gdzie kupić mieszkanie w Dalmacji?
Jeśli chodzi o lokalizację, praktycznie cała Dalmacja jest atrakcyjna i z całą pewnością nie będziesz narzekał tak na widoki, jak i całą ich otoczkę. Trzeba jednak powiedzieć, że to mieszkania i domy w najpopularniejszych miastach tego regionu cieszą się wśród nabywców największym zainteresowaniem. Jeśli więc zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie w Dalmacji, Dubrownik, Zadarze, Split czy Makarska mogą być dla Ciebie strzałami w dziesiątkę.
Jeżeli zaś mowa o tym, gdzie (u kogo) kupić mieszkanie, opcji masz kilka. Możesz sięgnąć po pośrednika nieruchomości, co jest najwygodniejszą, ale też najdroższą opcją (będziesz musiał zapłacić prowizję). Nie znając języka, może się to okazać również dość rozsądne. Możesz też samodzielnie wertować rynek i zapoznawać się z ofertami – chociażby w Internecie. Zanim zdecydujesz się na zakup, zawsze najrozsądniej jest odwiedzić dane miejsce i zapoznać się z nim na żywo. Tak, jak wszędzie indziej, sprzedawcy tutaj starają się pokazać wyłącznie plusy swoich mieszkań. To zrozumiałe, ale i konieczne do wzięcia pod uwagę przy realizacji własnych marzeń związanych z chorwackim domem lub mieszkaniem.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Dubrowniku
Chcąc zamieszkać w Dubrowniku, musisz liczyć się z naprawdę dużą inwestycją. Ciężko jest tutaj spotkać nieruchomości o cenie nieprzekraczającej miliona euro w kontekście domów i pół miliona jeżeli chodzi o mieszkania. Działki budowlane to tutaj wydatek rzędu co najmniej 100 tysięcy euro.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Zadarze
Zadar uchodzi za jedno z najdroższych miejsc w kontekście nieruchomości. Ceny tutaj są w stanie dorównać tym odnoszącym się do popularniejszego Dubrownika. Za solidne, dobrze wykończone mieszkanie zapłacisz tutaj 500 tysięcy euro. Nieco gorszy standard załatwisz sobie znacznie taniej, bo w okolicach 350 tysięcy. Ceny domów rozpoczynają się tutaj od 700 tysięcy, niemniej jednak w większości przypadków przekraczają milion euro.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Splicie
Split to miejscowość bardzo malownicza, zlokalizowana na wybrzeżu Dalmacji. Niesamowicie popularna destynacja wczasowiczów, nie należy do najtańszych. Cena mieszkań i nieruchomości w Splicie zależy przede wszystkim od ich powierzchni, ale też odległości od morza (oraz orientacji danego mieszkania). Standardowe mieszkanie o 70 m2 powierzchni kosztuje tutaj około 280 tysięcy €. Jeśli jednak będziesz celował w lokalizację bliżej morza, to może wzrosnąć nawet do 500 tysięcy. Jeśli chodzi o domy w dobrym stanie, ich ceny zazwyczaj przekraczają 440 tysięcy euro.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Makarska
Jako jedna z najpopularniejszych turystycznych miejscowości (szczególnie dla Polaków), Makarska należy do bardziej przystępnych cenowo. Dobrze wyposażony dom można tu nabyć za 800 tysięcy euro (choć nowoczesne wille potrafią kosztować nawet 2 miliony euro), natomiast mieszkania rozpoczynają się już od 300 tysięcy euro.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Omis
Malownicze Omis jest jednym z najbardziej pożądanych wśród nabywców nieruchomości miejscem. Ceny nieruchomości w jego obrębie są jednak dość przystępne – zwłaszcza porównując je z tymi w popularniejszych miastach. Za dobrze zagospodarowany dom zapłacisz tutaj mniej niż milion euro (a nawet około 700 tysięcy, przy nutce szczęścia). Mieszkania o solidnej powierzchni są sprzedawane w cenach zaczynających się już od 100 tysięcy euro (do remontu) – za porządne zapłacisz około 200-250 tysięcy.
Ceny mieszkań i nieruchomości w Trogir
Trogir to kolejna propozycja dla osób szukających atrakcyjnej lokalizacji. Specyfika tego miejsca sprawia, że w większości przypadków trzeba zdecydować się na większy metraż. 150 m2 to tutaj (w większości przypadków) minimum. Ceny jednak wcale nie odstraszają – za świetnie zlokalizowany dom zapłacisz nawet od 800 tysięcy euro (zazwyczaj w stanie do remontu). Natomiast mieszkania w nowym budynku mogą kosztować nawet zaledwie 169 tysięcy euro.
Ceny domów wakacyjnych na wyspach Dalmacji
Celując w dom czysto wakacyjny zlokalizowany na wyspach Dalmacji, musisz się liczyć z koniecznością nieco większej inwestycji. Choć ceny zazwyczaj przekraczają milion euro, wiele zależy tu od lokalizacji. Ta nieco gorsza pozwoli Ci kupić domek wakacyjny nawet za 400 tysięcy euro. Zazwyczaj będzie on jednak wymagał większych lub mniejszych renowacji. Sprawdź także nasze wpisy o atrakcjach i zwiedzaniu wysp w Dalmacji!