Całodniowy rejs na Kornati z Zadaru – jak zorganizować?

, Tagi , , , , , , , , ,

Kornati to chorwacki archipelag wysp, który cechuje się wyjątkową atrakcyjnością przyrody. Obszar umiejscowiony na terenie środkowej Dalmacji stanowi jedną z głównych atrakcji, którą niezwykle często odwiedzają turyści, wyruszając z pobliskiego Zadaru. Dlaczego warto zaplanować rejs na Kornati z Zadaru? 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czym jest archipelag Kornati?

Gdzie się znajduje i czym tak właściwie jest archipelag Kornati? To zbiór 147 wysp o łącznej powierzchni około 320 km2, położonych wśród wód Morza Adriatyckiego. Miejsce to jest znanym kierunkiem turystycznym, stąd obfituje w wiele domów letniskowych oraz obiektów noclegowych. Oficjalnie wyspy zamieszkuje zaledwie kilka osób, jednak w rzeczywistości, w okresie wakacyjnym nie brakuje tam podróżników i miłośników adriatyckiego klimatu. Rejon środkowej Dalmacji słynie z wyjątkowych, cenionych przez turystów warunków atmosferycznych. Latem w zatoce temperatura wody sięga nawet 33 stopni Celsjusza, a komfort wypoczynku zwiększa dodatkowo duże nasłonecznienie i bardzo małe ryzyko wystąpienia opadów deszczu.

Wypłyń w całodniowy rejs na Kornati!

Korzystając z wycieczki zorganizowanej, masz okazję udać się w malownicze, acz trudno dostępne rejony środkowej Dalmacji. Zajmij miejsce na pokładzie komfortowej, nowoczesnej, w pełni bezpiecznej żaglówki i ciesz się z emocji, jakie wywołuje pokonywanie kolejnych kilometrów po wodach Morza Adriatyckiego. Podczas podróży możesz zająć się podziwianiem widoków, rozmową z innymi turystami, albo relaksem w promieniach chorwackiego słońca. Warto wybrać się na jednodniowy rejs na Kornati z Zadaru!

W ramach rejsu odwiedzisz wyspę Dugi Otok, na której znajduje się piękna i wyjątkowa zatoka Telašćica, wokół której rozpościera się obszar oficjalnego Parku Przyrody Telašćica. Cechą charakterystyczną tego regionu są wysokie klify, które mogą sięgać nawet do 85 metrów w głąb Adriatyku. W tym miejscu, w otoczeniu piękna natury oraz krystalicznie czystej wody, możesz oddać się prawdziwym przyjemnościom. Pływanie w ciepłej, oświetlanej promieniami słońca zatoce wywołuje ogrom frajdy, a nurkowanie pozwoli Ci odwiedzić i poznać na własnej skórze ten tajemniczy, podwodny świat! 

Kolejnym bardzo istotnym obiektem, który powinien odwiedzić absolutnie każdy turysta, jest jezioro Mir. Jeden z nielicznych słonowodnych zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenie Europy jest połączony z Morzem Adriatyckim za pośrednictwem podziemnych kanałów. Ciekawostką jest fakt, że zasolenie jeziora Mir jest wyższe od poziomu zasolenia morza. Z tego względu wody zbiornika wodnego zamieszkuje ograniczony zakres fauny i flory w postaci planktonu, alg oraz małży i raków. W regionie jeziora odnaleziono także wiele obiektów archeologicznych, wskazujących na to, że obszar ten był zamieszkiwany już w czasach prehistorycznych.

Park Przyrody Telašćica na Kornati

Park Przyrody Telašćica to jednak nie tylko woda, ale także fauna i flora. W rejonie archipelagu Kornati możemy napotkać wiele rzadkich gatunków motyli oraz ptaków, a także unikatową roślinność, w tym także podwodną. Wybrzeże Telašćica jest jednym z istotniejszych obszarów chronionych, na którym gniazdują zagrożone gatunki ptactwa.

Plan wycieczki obejmuje spacer do rezerwatu, w którym zamieszkują osły, będące stałymi mieszkańcami wyspy od wielu lat. W chwili obecnej w parku swoje schronienie znajduje czternaścioro zwierząt – sześć samic oraz ośmiu samców. Turyści mogą wręczyć osiołkom pyszne smakołyki, nawiązując z nimi bezpośredni kontakt.

Obszar wysp oferuje spory wybór obiektów, będących pozostałościami po dawnych czasach. Przemierzając Park Przyrody Telašćica, możemy natrafić na dawną twierdzę, fort wojskowy, kompleks mieszkaniowy, a nawet kościół, których historia sięga okresu pomiędzy IV i VII wiekiem.

Końcowym etapem rejsu jest droga powrotna do Zadaru. Podczas podróży możesz podziwiać Stene, czyli najbardziej wysunięte klify, których wysokość może sięgać nawet 161 metrów. Sięgają przy tym przeszło 80 metrów w głąb Morza Adriatyckiego. Wysokie, pionowe ściany skalne wywołują ogromne wrażenie, a także stanowią doskonały obiekt do uwiecznienia na wakacyjnej fotografii. Więcej szczegółów na temat wycieczki znajdziesz na stronie GetYourGuide.

Sprawdź również nasz wpis o innym zorganizowanym wyjeździe: rejs promem z na wyspę Ugljan z Zadaru!

Najlepsze hotele w Dalmacji

Poprzedni

Stare Miasto w mieście Korčula, zwiedzanie

Co zobaczyć i zwiedzić w Szybeniku? Największe atrakcje

Następny

Dodaj komentarz