Bol na wyspie Brač – zwiedzanie miasteczka

, Tagi , , , , , ,

Odwiedzając Chorwację, a konkretniej wyspę Brač, nie sposób przejść obojętnie obok najstarszego miasta, jakie się tam znajduje. Mowa tu oczywiście o miejscowości Bol. Jest ona pełna niepowtarzalnego uroku, którego naprawdę warto doświadczyć na własnej skórze. Jeśli wybierzemy się do miasteczka Bol na wyspie Brač koniecznie zwiedźmy wspaniały klasztor dominikanów, jak również ruiny zbiornika wodnego pochodzącego jeszcze z czasów rzymskich. Godny uwagi jest także renesansowo-barokowy pałac w Bol. Warto udać się także do Galerii Dešković, a na koniec zwiedzania podziwiać panoramę miejscowości ze wzgórza Vidova Gora. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Klasztor dominikanów w Bol

Dominikański klasztor w Bol przyciągnie uwagę nie tylko miłośników obiektów sakralnych. Zrobi wrażenie także na turystach, którzy nie są szczególnie przekonani do odwiedzania takich miejsc. Powstanie dominikańskiego klasztoru datuje się na rok 1475. W latach późniejszych dobudowano jednak jego nawę wychodzącą na północ. Teren, na którym usytuowany jest klasztor, zdobią liczne drzewa, krzewy oraz aromatyczne zioła. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze tej budowli sakralnej. Na ołtarzu głównym podziwiać można Madonnę z Dzieciątkiem. Warto także przyjrzeć się obrazom, które wyszły spod pędzla Tripa Kokojla, znanego chorwackiego artysty.

Jeśli zwiedzamy klasztor dominikański w miasteczku Bol, koniecznie musimy udać się do jego dolnej części, która została zaaranżowana na muzeum. Podziwiać można w niej między innymi unikatowe szaty liturgiczne, jak również niepowtarzalną kolekcję przedmiotów prehistorycznych. Za wejście do muzeum mieszczącego się na terenie klasztoru trzeba zapłacić. Wysokość uiszczanej opłaty jest jednak dowolna. Co do zasady, nie można wchodzić na teren ogrodu przylegającego do budowli sakralnej. W praktyce można jednak poprosić któregoś z zakonników o możliwość przespacerowania się po ogrodzie. Naprawdę warto, bo rozciąga się z niego wyjątkowo intrygujący widok na znajdującą się nieopodal plażę. 

Ruiny zbiornika wodnego z czasów rzymskich w Bol

Będąc w Bol, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ruiny zbiornika wodnego, które pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. Najprawdopodobniej korzystali z niego jedni z pierwszych mieszkańców miasta. Znajdują się one niedaleko plaży Zlatni Rad, uznawanej za jedną z najpiękniejszych na całej wyspie Brač. Aby można było odwiedzić ruiny, trzeba wejść do lasu. Dobrze byłoby zatem zatroszczyć się o komfortowy ubiór, a przede wszystkim o odpowiednie obuwie. Miejsce to nie jest szczególnie popularną atrakcją, głównie ze względu na to, że upływający czas zdążył odcisnąć już na nim dość mocne piętno.

Renesansowo-barokowy pałac w Bol

Na uwagę w Bol zasługuje również wyjątkowy obiekt architektoniczny, jakim jest renesansowo-barokowy pałac z XVII wieku. Położony jest on w centralnej części portu. Współcześnie, pełni on siedzibę galerii współczesnej sztuki Branislav Desković. Miejsce to koniecznie powinni odwiedzić miłośnicy sztuki nowoczesnej. Podziwiać można w niej dzieła najlepszych chorwackich artystów. Warte dodania jest to, że znaczna część z nich związana jest w jakimś stopniu z chorwacką wyspą Brač.

Tematyka prezentowanych prac jest naprawdę różnorodna. Będziemy mieli okazję podziwiać chorwackie pejzaże, jak również martwą naturę czy liczne portrety. Nie brakuje także dzieł, które można określić mianem autoportretów. W Galerii nie brakuje także rzeźb. Mowa tu między innymi o tych, których autorem jest Branislav Desković, od którego nazwiska Galeria wzięła swoją nazwę. W okresie letnim, organizowanych jest tutaj także sporo wystaw tematycznych. Wstęp na niektóre z nich jest bezpłatny, a za podziwianie innych trzeba uiścić zgodną z cennikiem opłatę. 

Galeria Dešković

Niedaleko wejścia do portu w Bol, usytuowana jest Galeria Dešković. Miejsce to przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom sztuki, ale nie tylko oni powinni pomyśleć o jego odwiedzeniu. W Galerii podziwiać można naprawdę mnóstwo dzieł nieżyjących już artystów. Mowa tu nie tylko o obrazach, ale również o wyjątkowych rzeźbach. W sezonie wakacyjnym, organizowanych jest wiele wystaw, na których można podziwiać także dzieła młodych artystów. Co ciekawe, zdecydowana większość takich wystaw jest dla turystów bezpłatna. Za możliwość obejrzenia niektórych z nich trzeba będzie zapłacić, ale kwota ta nie jest na szczęście zbyt wysoka. 

Wzgórze Vidova Gora

Vidova Gora to najwyższy szczyt wyspy Brač. Jej wysokość wynosi 778 metrów ponad poziomem morza. Jeżeli przespacerujemy się po miasteczku, szczyt ten na pewno rzuci nam się w oczy. Warto wspiąć się na niego, gdy będziemy już opuszczać Bol. Jeżeli jesteśmy aktywni, na pewno spodoba nam się taka górska wycieczka. Najlepiej udać się na nią z samego rana, gdy temperatura powietrza nie osiąga jeszcze swoich najwyższych wartości. Ze szczytu wzgórza rozpościera się malowniczy widok na miasteczko oraz na lazurowy błękit wody. Jeśli wspinanie się sprawia nam trudność, zawsze możemy skorzystać z drogi dla samochodów. Będzie to opcja idealna przede wszystkim dla osób starszych oraz dla dzieci. 

Koniecznie przeczytaj również nasz tekst o zwiedzaniu wyspy Brač rowerem – co warto wiedzieć?

Najlepsze hotele na wyspie Brač

Poprzedni

Mury obronne i wieża Revelin w Korčuli

Ile kosztują wakacje w Dalmacji – co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz